Większość przyszłych lub obecnych nabywców sprzętu zastanawia się nad kwestią akustyki pomieszczeń, w których ustawiony będzie sprzęt audiowizualny. I takie właśnie pytanie często pada z ust naszych klientów: Czy sprzęt zagra równie dobrze u mnie w domu? Instalacja audio-video - jak ją zrobić?
Akustyczna komora pomiarowa - laboratorium Triangle we Francji
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od specyfikacji danego pomieszczenia i paru chwytów, które możemy, a nawet powinniśmy zastosować, aby jak najlepiej dopasować dźwięk do naszych upodobań. Często pojawiają się pytania na jakiej wysokości umieścić kolumny, jak daleko odsunąć od ściany, czy jak właściwe rozstawić kolumny. Ewentualnie, jak w prosty i mało inwazyjny sposób znacznie poprawić akustykę w pomieszczeniu. W tym artykule przedstawimy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z jakimi spotykamy się w naszej pracy oraz pokażemy kilka najważniejszych sposobów jak poprawić akustykę.
Mały pokój, małe możliwości?
Te stwierdzenie jest często wysnuwane przez potencjalnych klientów. Z naszego doświadczenia wynika, że jest to dość mocno zakorzenione stwierdzenie wśród osób choć trochę znających tematykę. Jest to prawdopodobnie wynik licznych postów na forach tematycznych. W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Małe pomieszczenia poniżej 10m w miarę foremnym kształcie świetnie spisują się jako pomieszczenia odsłuchowe. Są łatwe do adaptacji, choćby ze względu na krótki czas pogłosu. W małym pomieszczeniu trzeba zwrócić uwagę na to aby kolumny podłogowe miały wokół trochę przestrzeni. Najlepiej aby miały z każdej strony ok. 30cm lub więcej wolnego miejsca. Szczególnie kolumny z tylnym bass-refleksem nie powinny stać bezpośrednio przy ścianach. Jeżeli nie mamy takiej możliwości stosujmy kolumny z bass-refleksem przednim, zatykamy otwór bass-refleksowy gąbka bądź stosujemy adaptację tłumiąco-rozpraszającą na ścianie tuż za kolumną.
Pomieszczenie odsłuchowe lub salon otwarty na inne pomieszczenia. Tu nic nie zagra dobrze?
Kolumny stereo Triangle Esprit EZ - made in France
Niemniej często spotykamy się z opinią, że w pomieszczeniu typu salon otwarty na inne pomieszczenia np. jadalnia czy kuchnia nie da się poprawnie rozpropagować dźwięku. Oczywiście stwierdzenie można uznać za prawdziwe w wypadku kiedy nasz sprzęt ot tak po prostu wstawimy do salonu bez nawet najmniejszych prób ustawienia kolumn. Nawet zestawy z dolnej półki cenowej muszą być poprawnie ustawione. Proponujemy spróbować kilku lub kilkunastu prób ustawień kolumn min. kąta odchylenia kolumn od osi tzw. kąta dogięcia. Zazwyczaj w takim pomieszczeniu kolumny należy umiejscowić tak, aby pomiędzy pozycją siedzenia, a kolumnami tworzy się trójkąt o kącie 70-90 stopni. Kolumny najlepiej ustawić w okręgu tak aby środek okręgu wyznaczał dokładnie miejsce odsłuchu. Prowadząc ustawienia pod kątem najlepszego rozciągnięcia niskich częstotliwości i osiągnięcia liniowości w całym paśmie ważne jest też wytworzenie obrazów pozornych. Jeżeli samo ustawienie kolumn nie przynosi pożądanego efektu trzeba rozważyć zastosowanie drobnej adaptacji akustycznej. Adaptacja powinna być dobrana odpowiednio do specyfik pomieszczenia.
Panele akustyczne - piramidki
Adaptacja akustyczna. Czy żona wyrzuci nas z domu?
Najczęściej nie mamy możliwości utworzenia oddzielnego azylu odsłuchowego i sprzęt implementujemy do salonu. Kiedy nasz zmysł słuchu zacznie domagać się adaptacji, na drodze stanie nam aspekt wizualny. Ale tylko w pierwszym momencie ponieważ na rynku istnieje bardzo szeroki asortyment, który może być praktycznie niezauważalny lub sprytnie zamaskowany. Dobrym i łatwym sposobem na zastosowanie paneli tłumiących, rozpraszających lub tłumiąco-rozpraszających jest umieszczenie elementu pod przystosowanym obrazem lub grafiką na płótnie. W naszych praktykach często stosowaliśmy ramę wykonaną z listwy drewnianej (60x20) obciągniętej wydrukiem z siatki mesh w środek stosując odpowiedni element akustyczny. I takie rozwiązanie można łatwo przeforsować.
"Kabel to tylko kawałek drutu" Czy warto stosować dobre kable?
Kable głośnikowe Melodika Purple Rain - Made in Poland
Temat bardzo szeroki i budzący wiele kontrowersji. No bo czym jest sygnał w kablach głośnikowych. To nic innego jak ładunek elektryczny, który za pomocą przewodnika dociera ze wzmacniacza do kolumn. Z tym zadaniem poradzi sobie nawet najtańszy przewodnik stosowany w instalacjach elektrycznych. Po co więc stosować dobre kable? Wyjaśnienie jest proste. Kable elektryczne nie są przystosowane do przesyłu wysokiej jakości sygnału audio z powodu zastosowanego do ich budowy słabego materiału jakim jest miedź elektrolityczna. Jest to miedź zawierająca dużą ilość zanieczyszczeń, które pokrótce ujmując, negatywnie wpływałyby na jakość dźwięku i jego zniekształcenia. Typowe kable głośnikowe są wytwarzane z miedzi OFC, często również z dodatkiem srebra. Połączenie tego typu przewodem gwarantuję właściwe przetwarzanie dźwięku. Na rynku mamy wiele kabli do wyboru. Dobrą radę warto zasięgnąć u sprzedawcy w profesjonalnym sklepie audio.
Chcesz mieć pewność, że Twój sprzęt audio zagra optymalnie? Skorzystaj z naszych usług - w artykule przedstawiliśmy tylko wybrane elementy, na jakie należy zwrócić uwagę
https://sklep.rms.pl/profesjonalna-instalacja-systemu-stereo-hi-fi-ustawienie-podlaczenie-kalibracja
https://sklep.rms.pl/profesjonalna-instalacja-kina-domowego-ustawienie-podlaczenie-kalibracja
https://sklep.rms.pl/projekt-prywatnej-sali-kina-domowego
Skorzystaj z bezpłatnego konfiguratora kolumn w pomieszczeniu - wystarczy wpisać rozmiary pokoju: W to szerokość, L to długość.