Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

jesteś tu:

Kable/Akcesoria

Component

Drukuj PDF
+ 3
+ 1
Reprodukcja sygnału wideo na wyświetlaczu (np. na telewizorze) jest dość skomplikowanym procesem chociażby ze w względu na różnorodność źródeł sygnałów: odtwarzacze DVD, magnetowidy VHS, komputery, gry video, tunery satelitarne, każde z nich przechowuje, przetwarza i transmituje sygnały video różnymi metodami, ponadto każde z tych urządzeń oferuje najczęściej więcej niż jeden sposób transmisji sygnału.

 

Jednym ze sposobów na otrzymanie wysokiej jakości obrazu jest oddzielenie poszczególnych składowych sygnału video w taki sposób, aby nie interferowały pomiędzy sobą. Sygnał, który zostanie przetworzony w taki sposób nazywany jest sygnałem „Component Video”. Standardy S-Video (SVHS), RGB i YPbPr wymuszają dwie lub więcej składowych, więc wszystkie z nich są sygnałami „Component video”. Jednak termin „component video” został skutecznie przejęty przez producentów nowoczesnej elektroniki użytkowej i odnosi się tylko do standardu YPbPr. Skutkiem tego, na co dzień wyrażenie „component video” stało się wygodnym odpowiednikiem dla dużo trudniejszego do zapamiętania „YPbPr” (w odniesieniu do kolorowych gniazd RCA w urządzeniach audio/video – czerwonego, zielonego i niebieskiego). Dla większości zastosowań na poziomie konsumenckim najczęściej wykorzystywane są analogowe połączenia componentowe. Cyfrowe połączenia componentowe powoli stają się coraz bardziej popularne zarówno w zastosowaniach komputerowych (standard DVI) jak w kinach domowych (standard HDMI). Połączenia componentowe umożliwiają generowanie obrazu w takich najpopularniejszych rozdzielczościach jak: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i oraz 1080p.

YPbPr jest to przestrzeń kolorów wykorzystywana w elektronice video, głównie w odniesieniu do połączeń componentowych. YPbPr jest sygnałem powstałym z konwersji sygnału RGB, który zostaje rozdzielony na 3 składowe:
Y – jest to tzw. „luma” czyli informacja o ogólnej jasności obrazu (obraz czarno biały)
Pb – jest różnicą pomiędzy kanałem niebieskim a lumą (B – Y)
Pr – jest różnicą pomiędzy kanałem czerwonym a lumą (R – Y)

Component Video
Kabel Component Video
Gniazdo Component Video
Gniazdo Component VideoCzym podłączyć urządzenia? Kablem HDMI, DVI czy Component?

Oba typy sygnałów są do siebie bardzo podobne, w bardzo podobny sposób przesyłają obraz i dostarczają te same informacje do wyświetlacza, jednak w różny sposób. Jeśli chodzi o różnice to są one bardzo uzależnione od samej charakterystyki źródła obrazu (jakość, sposób kodowania, rozdzielczość, format) i jakości urządzeń po obu stronach połączenie oraz jakości samych przewodów.

Bardzo trudno jest przewidzieć czy cyfrowe połączenie DVI lub HDMI zapewni lepszą czy gorszą jakość obrazu w porównaniu z analogowym componentem. Bardzo często będzie różnica pomiędzy sygnałem analogowym i cyfrowym, jednak te różnice są najczęściej powodowane nie przez rodzaj połączenia, a przez charakterystykę samych urządzeń, zarówno odtwarzających jak i odbierających dany sygnał.

W praktyce ciężko jest przewidzieć, w którym momencie kabel DVI może zawieźć, porządnej jakości kable DVI są niezawodne i w odległości 15 metrów od źródła. Natomiast, jeśli chodzi o kable HDMI, które mają dużo mniejszy przekrój, granica ta jest raczej nie do przewidzenia i sprowadza się do zagadki.

Dobrej jakości kable component umożliwiają połączenia na odległościach ponad 60 m bez zastosowania dodatkowych wzmacniaczy sygnału i bez widocznych strat jakości, natomiast jeśli chodzi o kable DVI czy HDMI, sprawa przedstawia się w taki sposób że o ile dana konstrukcja kabla sprawdza się przy odległości 6m wcale nie oznacza że przy 8m nie zaczną się problemy i nie będą pojawiać się artefakty, a przy 10 m w ogóle nie będzie można odtworzyć żadnego obrazu.

Jedynym sposobem na sprawdzenie jakości obrazu w obu przypadkach jest po prostu sprawdzenie w praktyce jednego i drugiego rodzaju połączenia. Może być też tak że np. na danym wyświetlaczu (TV, LCD)obraz z odtwarzacza DVD będzie lepszej jakości przy wykorzystaniu DVI/HDMI niż poprzez component (lub odwrotnie), a obraz z dekodera satelitarnego przy użyciu tego samego wyświetlacza (TV, LCD) może być lepszy poprzez wyjście component niż poprzez DVI/HDMI (lub odwrotnie). Jest to bardzo uzależnione od jakości samych urządzeń, i od jakości componentów użytych do produkcji odpowiednich torów sygnałowych w tych urządzeniach.

   Tagi

Tematy pokrewne :

» Sennheiser HD 4.50 BTNC

4.50 BTNC to topowy model serii HD4 wyposażony zarówno w bezprzewodową transmisję dźwięku, jak i aktywną redukcję szumów.

» Sennheiser HD 4.40 BT

Rynek słuchawek Bluetooth rośnie jak na drożdżach, zaś Sennheiser w rytm owego wzrostu powiększa swoją ofertę.

» Arcam rPhono

rPhono to kolejne po rPlay urządzenie rozszerzające serię rSeries Arcama. Przedwzmacniacz ten został zaprojektowany z myślą o zastąpieniu wbudowanego...

» Arcam rPlay

Do linii produktów rSeries Arcama dołącza odtwarzacz strumieniowy rPlay, który mimo niewielkich rozmiarów może wprowadzić spore zamieszanie.

» Cardas Audio Iridium

Firma Cardas wprowadza do swojej oferty nowe kable o nazwie Iridium: przewód głośnikowy oraz interkonekt. Mają one zastąpić obecne do tej pory w ofercie Twinlink...

» Melodika Gunmetal Edition w nowych przekrojach - wersja limitowana wchodzi do stałej sprzedaży!

Melodika, jeden z największych polskich producentów kabli klasy hi-fi poszerza ofertę dotychczas limitowanej wersji Gunmetal Edition o dwa przekroje: 1.5mm oraz 4mm. Tym...

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież