Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

jesteś tu:

Stereo

Połączenia analogowe

Drukuj PDF
+ 3
+ 1
Połączenia analogowe w sprzęcie audio klasy Hi-Fi wykonuje się najczęściej przewodami 2xRCA - 2xRCA (RCA to inna nazwa wtyku cinch), w sprzęcie wyższej klasy używa się najczęściej konektorów zbalansowanych XLR. W przypadku niektórych urządzeń przenośnych, lub np. komputerów stosuje się również przewody jack stereo – 2xRCA.

Jakość połączenia w bardzo dużej mierze zależy od materiałów użytych do produkcji kabla jego konstrukcji, oraz jakości wtyków. W chwili obecnej najczęściej można spotkać następujące materiały:
Miedź 3N - o czystości 99,9 %. Jest to miedź o dość dużym poziomie zanieczyszczeń - 200-240 ppm (części na milion). Można ją spotkać w najtańszych i raczej nie markowych interkonektach, powinno się jej raczej unikać.
Miedź 4N - o czystości 99,99 % tzn. beztlenowa (OFC - Oxygen Free Copper lub OFHC - Oxygen Free High Conductivity). Jest to najczęściej używana miedź w konstrukcjach audio i można powiedzieć że punkt wyjścia do zastosować audio. Poziom zanieczyszczeń wynosi w tym przypadku już tylko 40-60 części na milion.
Miedź LGC - miedź długoziarnista lub LCC - długokrystaliczna - określenia te specyfikują miedź OFC. LGC i LCC przewyższa jakością tradycyjną miedź OFC.
Miedź OCC (Ohno Continous Casting) - technologia produkcji miedzi mająca na celu zmniejszenie ilości kryształów w przewodniku.
Miedź 6N - o czystości 99,99997%. Zanieczyszczenia tutaj to tylko 20 części na milion. Stosuje się ją w bardziej zaawansowanych konstrukcjach.
Drugim materiałem często stosowanym jest srebro. Najczęściej można spotkać przewody posrebrzane. Więcej o srebrze, jego właściwościach oraz dlaczego czystość materiału ma tak duże znaczenie w artykule o kablach głośnikowych.

Geometria kabla:

Coax (współosiowa) - najczęściej wykorzystywana geometria, szczególnie w tańszych konstrukcjach. Środkiem kabla biegnie żyła dodatnia (gorąca), która otoczona jest dielektrykiem, a na nim znajduje się ekran który stanowi przewodnik powrotny (zdjęcie).
Double Balanced (Balanced Wiring) - geometria tzw. zrównoważonych sygnałów. Środkiem kabla biegną dwa przewodniki w izolacji (dodatni i ujemny). Ekran oplatający je podlutowany jest tylko z jednej strony kabla - co czyli go kablem kierunkowym. Więcej o technologii Balanced - tutaj.
Triple Balanced - geometria tzw. zrównoważonych sygnałów. Środkiem kabla biegną trzy przewodniki (dodatni, zerowy i ujemny) Całość otoczona ekranem połączonym z przewodem ujemnym. Używany w połączeniach symetrycznych (zrównoważonych) XLR. W przypadku połączeń asymetrycznych (konektory RCA) ścieżkę powrotną stanowią dwa przewodniki zerowy i ujemny. Więcej o technologii Balanced - tutaj.

Izolatory

Najlepszym izolatorem jest powietrze jednak możliwości zastosowania jego są raczej bardzo ograniczone. Najczęściej wykorzystywanymi izolatorami (dielektrykami) są:
PVC (Polichlorek Winylu) - tanie i najczęściej wykorzystywane tworzywo - szczególnie w bardziej ekonomicznych konstrukcjach.
PE (Polietylen) - charakteryzuje się małą stałą dielektryczną (mniejszą niż PVC) praktycznie niezmienną wraz z częstotliwością oraz niewielką stratnością.
FPE (Pianka polietylenowa) - Ma strukturę gąbki o zamkniętych porach. Polietylen spieniony ma mniejszą, niż standardowy polietylen, stałą dielektryczną, zależną od stopnia spienienia.
Teflon - najdoskonalszy dielektryk w postaci stałej. Stała dielektryczna teflonu jest prawie dwa razy większa niż powietrza, ale z drugiej strony dwa-cztery razy mniejsza od typowych izolatorów jak poliuretan czy PVC.

Wtyki i konfekcjonowanie

W chwili obecnej najczęściej stosuje się wtyki pozłacane oraz w niektórych przypadkach posrebrzane. Warstwa złota pokrywająca wtyk jest zazwyczaj bardzo cienka i kładziona jest na warstwę z niklu (który nie jest tak dobrym przewodnikiem jak złoto). Wtyki są najczęściej lutowane cyną zwykłą lub z domieszką srebra (jednak nie więcej niż 4%) albo zgrzewane.

Czy długość kabla wpływa na jakość?


Tak, im krótszy kabel tym teoretycznie lepiej - ze względu na niższą rezystancję, oraz indukcyjność i pojemność. W praktyce jednak trudno zauważyć różnicę między przewodem 0,5m czy 1,5m.

cdn...
Inny sposób podłączenia subwoofera do kina domowego

Więcej o zakłóceniach w przewodach elektrycznych.

Rodzaje przewodników w kablach głośnikowych i sygnałowych

Kable audio - specyfikacja i budowa

Kable, a jakość dźwięku

   Tagi

Tematy pokrewne :

» MEE Audio M9 Classic i M9B - tanie, dobrze grające słuchawki z odporną metalową obudową

RAFKO Dystrybucja, wyłączny przedstawiciel MEE Audio w Polsce informuje o wprowadzeniu do sprzedaży dwóch modelów słuchawek z serii M9

» Arcam rPlay

Do linii produktów rSeries Arcama dołącza odtwarzacz strumieniowy rPlay, który mimo niewielkich rozmiarów może wprowadzić spore zamieszanie.

» CES 2017

Na tegorocznych targach CES w Las Vegas jak zwykle nie zabrakło najważniejszych w branży producentów. Wśród nich znaleźli się między innymi Definitive Technology,...

» Sony UBP-X800

Sony zapowiada premierę swojego pierwszego odtwarzacza Blu-ray z obsługą rozdzielczości do 4K z HDR, Dolby Atmos i DTS:X.

» Monitor Audio IV140

Do oferty produktów Monitor Audio dołączyły kolumny sufitowe/ścienne IV140, które mają świetnie sprawdzić się w dyskretnych instalacjach audio.

» Marantz SA-10 i PM-10

Marantz przedstawia nową linię referencyjnych produktów premium. Przybliżamy dwa elementy tego zaawansowanego zestawu Hi-Fi: odtwarzacz CD SA-10 oraz wzmacniacz...

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież