Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

jesteś tu:

Stereo

Zakłócenia w przewodach elektrycznych

Drukuj PDF
+ 7
+ 2
Przewody elektryczne, poddawane są wieloma rodzajami zakłóceń, które wpływają na sygnał przesyłany przez nie.
Rodzaje zakłóceń w przewodach:
  • przesłuch - szum elektryczny w kablu pochodzący z sygnałów z innych przewodów w obrębie jednego kabla. Jeżeli dwa przewody znajdują się blisko siebie, i nie są zakręcone (jak w przypadku np. skrętki lub przewodów zbalansowanych), energia z jednego przewodu może się przenieść na sąsiedni przewód i vice versa. Może to powodować szum na obu kablach. szum termiczny - ze względu na przypadkowy ruch elektronów jest nieunikniony. Jest zazwyczaj jednak niewielki w porównaniu do innych szumów.
  • szum zasilania i szum uziemienia - szumy prądu zmiennego i uziemienia to ważne problemy. Elektryczność jest przenoszona do urządzeń i maszyn za pomocą przewodów, które ukryte są w ścianach, podłogach i sufitach. W wyniku tego wnętrza budynków wypełnione są szumem zasilania, który może powodować problemy z działaniem urządzeń. W idealnej sytuacji sygnał zero powinien być całkowicie odizolowany od uziemienia elektrycznego. Izolacja zapobiega przeciekom prądu zmiennego i impulsom napięcia do uziemienia. Między sygnałem zero i uziemieniem istnieją pewne relacje. Problemy z uziemieniem elektrycznym mogą prowadzić do interferencji (np. w przypadku zbyt długich przewodów uziemienia), przez co mogą one działać jak antena odbierająca szum elektryczny.

    Nawet w komputerach szum zasilania pochodzący z monitora lub dysku twardego może wystarczyć, aby wytworzyć błędy w systemie komputerowym. Dzieje się tak przez zakłócenia sygnałów, uniemożliwiające wykrycie tzw. krawędzi prostokątnych fal (czyli identyfikacje 0 lub 1). Problem może być jeszcze większy, jeśli np. komputer ma kiepskie uziemienie.
  • zakłócenia elektromagnetyczne i fale radiowe - zewnętrzne źródła impulsów elektrycznych, na przykład oświetlenie, silniki elektryczne lub systemy radiowe, mogą mieć wpływ na jakość sygnału elektrycznego przesyłanego w przewodach. Tego rodzaju zakłócenia to zakłócenia elektromagnetyczne (ang. electromagnetic interferencje, EMI) oraz zakłócenia wywołane falami radiowymi (ang. radio frequency interfenrence, RFI). Każdy pojedynczy przewód w kablu może działać jak antena. Jeśli do tego dochodzi, przewód absorbuje elektryczne sygnały z innych przewodów w kablu oraz źródeł elektrycznych poza kablem. Jeżeli wynikowy szum elektryczny osiągnie wystarczająco wysoki poziom (nawet w przypadku transmisji cyfrowej, nie mówiąc już o analogowej - gdzie najmniejszy szum przekłada się bezpośrednio na jakość) sygnał cyfrowy ulegnie zniekształceniu (bity 0 mogą ulec zmianie na 1 i odwrotnie). Jest to znaczący problem, ponieważ większość systemów cyfrowych pracuje używając częstotliwości z zakresu od 1 do 100 megaherców (MHz), czyli tej, którą wędrują także radiowe sygnały FM, sygnały TV, i inne.

    Istnieje wiele sposobów ograniczania zakłóceń EMI i RFI. Jednym z nich jest zwiększenie rozmiaru kabli przewodzących. Innym jest polepszenie jakości użytych materiałów izolacyjnych. Często wykorzystywaną metodą jest tzw. redukowanie. Kiedy prąd płynie przewodem elektrycznym, wokół niego wytwarza się małe pole magnetyczne. Kierunek linii pola magnetycznego zależy od kierunku przepływu prądy w przewodzie. Jeśli dwa przewody są częścią tego samego obwodu elektrycznego, elektrony przepływają ze źródła ujemnego napięcia do celu jednym przewodem, a drugim wracają z celu do źródła.
    Jeżeli te dwa przewody w obwodzie elektrycznym są umieszczone blisko siebie, ich pola magnetyczne są sobie przeciwne. Tym samym dwa pola magnetyczne redukują się nawzajem. Redukują także wszystkie zewnętrzne pola magnetyczne. Efekt ten wzmacnia skręcenie ze sobą przewodów. Redukowanie połączone ze skręcaniem przewodów (jak to jest w przypadku np. skrętki komputerowej lub przewodów zbalansowanych) to efektywna metoda zapewnienia osłony (redukcji szumów) dla par przewodów.

   Tagi

Tematy pokrewne :

» Sennheiser HD 4.50 BTNC

4.50 BTNC to topowy model serii HD4 wyposażony zarówno w bezprzewodową transmisję dźwięku, jak i aktywną redukcję szumów.

» Sennheiser HD 4.40 BT

Rynek słuchawek Bluetooth rośnie jak na drożdżach, zaś Sennheiser w rytm owego wzrostu powiększa swoją ofertę.

» Boom na rynku słuchawek bezprzewodowych

Raport amerykańskiej agencji badawczej NPD na temat sprzedaży słuchawek w USA dostarczył zaskakujących wniosków. Po raz pierwszy w historii sprzedanych zostało więcej...

» Bluetooth 5

Mark Powell, dyrektor Bluetooth Special Interest Group poinformował w oficjalnym komunikacie, że 16 czerwca grupa przedstawi światu nową wersję standardu, nazwaną...

» Dni otwarte w nowym salonie RMS.pl - podsumowanie

Od poniedziałku, trzydziestego maja do soboty, czwartego czerwca trwały dni otwarte nowego salonu sklep.RMS.pl przy ulicy Hetmańskiej 33B w Białymstoku. W tym czasie w...

» Melodika MDC2250G Gunmetal Edition: najpopularniejszy kabel w nowym limitowanym kolorze

Melodika, jeden z największych polskich producentów kabli klasy hi-fi poszerza ofertę o nowy, limitowany model – MDC2250G Gunmetal Edition. Nowy produkt...

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież