Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

jesteś tu:

Stereo

Połączenia cyfrowe (coaxialne, optyczne)

Drukuj PDF
+ 17
+ 12
Połączenie cyfrowe może być wykonane 2 sposobami - coaxialne i optycznie. Połączenie coaxialne wykonuje się za pomocą kabla współosiowego (koncentrycznego) zakończonego z dwóch stron wtykiem RCA (cinch). Zdjęcie gniazda coaxialnego - cinch.

Kabel optyczny, inaczej światłowód służy do przesyłania promieniowania świetlnego. Wewnątrz światłowodu znajdują się włókna dielektryczne, najczęściej wykonane ze szkła lub plastiku (o bardzo dobrych właściwościach optycznych) przez które transmitowane są dane w postaci wiązki światła. Tak transmitowane informacje są odporne na zniekształcenia, oraz mogą być przesyłane na duże odległości bez strat.
Podstawowe zalety połączenia optycznego:
- odporność na zakłócenia elektromagnetyczne i brak generacji zakłóceń elektromagnetycznych
- brak różnic potencjałów
- mała tłumienność
- transmisja na większe odległości bez strat
Najczęściej stosowane w sprzęcie audio kable optyczne zakończone są wtykiem Toshiba Link - Toslink. W urządzeniach przenośnych stosuje się wtyk tzn. jack optyczny. Swoją nazwę zawdzięcza temu że zarówno gniazdo jak i wtyk są bardzo podobne do analogowego wtyku mały jack.

Jaki kabel wybrać do połączenia cyfrowego - optyczny czy coaxialny - który ma lepszą jakość dźwięku ?

Na temat różnic i wyższości jednego nad drugim toczyło się już wiele dyskusji... Sprawa generalnie wygląda tak: w kablu optycznym sygnał przesyłany jest za pomocą fal świetlnych co czyni go odpornym na zakłócenia zewnętrzne, oraz praktyczne nie ma znaczenia długość kabla (ale bez przesady) - zawsze jest taka sama jakość. Ale aby móc przesłać sygnał przez kabel optyczny potrzebna jest konwersja sygnału z postaci elektrycznej na optyczną a później odwrotnie i właśnie podczas tej konwersji mogą występować pewne przekłamania. Jakość w tym przypadku zależy od zastosowanych w sprzęcie przetworników.
W kablu coaxialnym natomiast sygnał przesyłany jest w postaci elektrycznej wiec konwersja sygnału nie jest potrzebna. Wadą tego kabla jest natomiast to, że jest on podatny na zakłócenia, oraz znaczenia nabiera długość kabla. Z punktu widzenia szybkości przesyłania danych kabel coaxialny jest również bardziej wydajny - ma większą przepustowość.
Generalnie: Kabla optycznego używa się do przesyłania sygnału na większe odległości, oraz tam gdzie występują zakłócenia. Jeśli jednak chcemy przesłać sygnał na jakąś krótką odległość i po drodze nie ma urządzeń mogących zakłócić taką transmisję wtedy zalecam użycie kabla coaxialnego.

Czy lepiej podłączyć dźwiek kablem coaxial, czy HDMI?

Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do zapoznania się z naszym artukułem o standardach HDMI i technologii HDCP.

FireWire - kilka słów o IEEE1394

   Tagi

Tematy pokrewne :

» Audio-Technica VM510CB

Audio-Technika przedstawia nową wkładkę VM510CB, otwierającą serię „500” wkładek gramofonowych producenta. Szlif sferyczny i podwójny magnes to zdecydowanie cechy,...

» JBL BassPro Micro

Ultrakompaktowy subwoofer, który będzie odpowiedni nawet dla właścicieli niewielkich aut o ograniczonej powierzchni bagażnika? Rozwiązaniem może być najnowszy model z...

» Cambridge Audio 4KUHD

Odtwarzacze Blu-ray zdecydowanie przechodzą swój złoty wiek, na co wskazuje liczba ukazujących się na rynku nowych modeli. Tym razem przybliżamy nowość od...

» MEE Audio AF68 Matrix3

RAFKO Dystrybucja, wyłączny przedstawiciel MEE Audio w Polsce informuje o wprowadzeniu do sprzedaży nowego modelu słuchawek nausznych bezprzewodowych z mikrofonem –...

» Polk Audio MagniFi Mini

RAFKO   Dystrybucja,   wyłączny   przedstawiciel   marki   Polk  Audio,   wprowadza   do   sprzedaży soundbar MagniFi Mini.

» Pioneer SX-S30DAB

Pioneer, podobnie jak Onkyo, wprowadza do sprzedaży nowy typ urządzenia: amplituner stereo ze złączami HDMI.

Komentarze  

 
+1 #7 Andrzej 2014-12-12 09:19
Cytuję Małgorzata:
Mam tablet z : 1 micro USB,1 micro HDMI i 1 mini Jack. Słucham muzyki z internetu (Spotify np.). Tablet musi być zasilany do sieci podczas odsłuchania (szybko ucieka moc baterii). Może być TYLKO zasilany z Micro USB. Aby podłączyć tablet do DACa (gniazda: coaxial+ optical, +norm.USB+ RiL output) lub:
Ampiltunera(doś ć dobry stary Technics tylko z wejściami RCA)
zostaje mi MicroHDMI i Jack.
Jaki kabel kupić?
Dzięki!
Małgorzata


Potrzebujesz kabla mini jack na 2xRCA np swojska polska Melodika
http://sklep.rms.pl/kable-jack-3-5mm-stereo-2xrca?pr=118&red=0#ProductFilters
Cytuj
 
 
0 #6 Małgorzata 2014-12-11 23:20
Mam tablet z : 1 micro USB,1 micro HDMI i 1 mini Jack. Słucham muzyki z internetu (Spotify np.). Tablet musi być zasilany do sieci podczas odsłuchania (szybko ucieka moc baterii). Może być TYLKO zasilany z Micro USB. Aby podłączyć tablet do DACa (gniazda: coaxial+ optical, +norm.USB+ RiL output) lub:
Ampiltunera(doś ć dobry stary Technics tylko z wejściami RCA)
zostaje mi MicroHDMI i Jack.
Jaki kabel kupić?
Dzięki!
Małgorzata
Cytuj
 
 
+1 #5 Błażej 2013-11-13 21:58
Mam amplituner yamahy 7.1 z wejsciem optycznym i chciałbym to połączyć z wyjsciem hdmi w laptopie ?? jak uzyskać takie przejście ??? bo niestety amplituner nie ma wyjscia hdmi :( czy mam jakies szanse ??
Cytuj
 
 
+1 #4 Łukasz 2013-05-07 08:14
Jack optyczny też jest sygnałem cyfrowym, jeśli w laptopie masz wejście spdif w formie jack-a elektrycznego potrzebujesz tylko kabla:
http://sklep.rms.pl/index.php?k15,kable-rca-coaxial-spdif-i-podobne-spdif-do-creativa
Cytuj
 
 
-1 #3 Maciek 2013-05-06 21:02
Cytuję Andrzej:
potrzebujesz konwertera
http://sklep.rms.pl/index.php?p3867,zestaw-spdif-konwerter-coaxial-jack-optyczny

Ale ja nie mam jacka optycznego tylko cyfrowy ...
Cytuj
 
 
-1 #2 Andrzej 2013-05-06 08:55
potrzebujesz konwertera
http://sklep.rms.pl/index.php?p3867,zestaw-spdif-konwerter-coaxial-jack-optyczny
Cytuj
 
 
+1 #1 Maciek 2013-05-04 12:39
Jest możliwość kupienia przejściówki coax/jack ? Mam całkiem dobry kabel coax/coax a chce podłączyć tym kablem laptop do amplitunera i potrzebuję z drugiej strony mieć minijack. Możecie mi pomóc ? Nie potrafię tego znaleźć nigdzie w sieci ...a panowie w sklepach elektronicznych dziwią się, że chcę przejściówkę z kabla antenowego na minijack :-(.
Cytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież