Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

80 milionów płyt winylowym w 2016 roku - będzie rekord?

Drukuj PDF
+ 2
+ 0

Ostatnie badania rynku muzycznego mówiły bardzo wprost – moda na słuchanie płyt gramofonowych zatacza coraz szersze kręgi. Statystyki sprzedawanych winyli idą w górę. Nie sądziliśmy jednak, że popyt jest tak duży. Portal Analog Planet opublikował szacunkowe dane na temat produkcji płyt winylowych. Przewiduje się, że tylko w bieżącym roku ma zostać wytłoczonych 80.000.000 płyt. Słownie: osiemdziesiąt milionów.

80 milionów płyt winylowym w 2016 roku - będzie rekord?

Autorem tekstu jest Michael Fremer, od lat zajmujący się rynkiem winylowym. Opierał się na danych z Nielsen SoundScan – systemie monitorowania sprzedaży nośników muzycznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, dostępnym dla przedstawicieli branży muzycznej – oraz informacjach otrzymanych od przedstawicieli wytwórni płytowych na całym świecie. Według nich w bieżącym roku ma zostać pobity rekord ilości wytłoczonych płyt winylowych.

80 milionów płyt winylowym w 2016 roku - będzie rekord?

Należy zaznaczyć, że tekst Fremera jest pełen przypuszczeń i niedopowiedzeń. Pisze, że ma przed sobą dokładne liczby dostarczone przez wytwórnie – jednak z uwagi na poufność tych informacji, nie będzie ich upubliczniał. Brzmi to racjonalnie i wiarygodnie. Tym bardziej, że poprzedni szacunek z roku 2014 był bardzo zbliżony do rzeczywistości (wytłoczono 69 milionów płyt, i tyle również oszacowano). Dokumenty, na jakie powołuje się Fremer ponownie pokazują, że wyliczenia są wiarygodne.

80 milionów płyt winylowym w 2016 roku - będzie rekord?

Na chwilę obecna można mówić o czterdziestu pięciu milionach wytłoczonych płyt gramofonowych, z czego ponad dwadzieścia cztery miliony powstało w samych Stanach Zjednoczonych. Na tej podstawie Fremer stawia tezę, że do końca 2016 roku na całym świecie zostanie wytłoczonych co najmniej siedemdziesiąt pięć milionów płyt. Co najmniej – inne dane szacunkowe mówią o oszałamiającej liczbie 84.130.000 płyt.

80 milionów płyt winylowym w 2016 roku - będzie rekord?

Co ciekawe, wzrost sprzedaży płyt idzie w parze z wysokim zainteresowaniem streamingiem. Aż 45% nabywców winyli deklaruje, że przed zakupem zapoznaje się z zawartością albumu, przesłuchując go wcześniej w sieci.

Audiofilskie płyty winylowe w sklep.RMS.pl

80 milionów płyt winylowym w 2016 roku - będzie rekord?

   Tagi

Tematy pokrewne :

» Wzmacniacze Musical Fidelity M3si oraz M6si tylko do końca marca tańsze o blisko 1000zł!

RAFKO Dystrybucja, wyłączny przedstawiciel Musical Fidelity na Polskę informuje o czasowej  obniżce cen na wzmacniacze M3si oraz M6si w okresie do...

» Musical Fidelity Nu-Vista 600 - młodszy brat hi-endowego wzmacniacza Nu-Vista 800

RAFKO Dystrybucja, wyłączny przedstawiciel Musical Fidelity na Polskę wprowadza do sprzedaży nowy element systemu Nu-Vista – wzmacniacz Nu-Vista 600, drugi w...

» 2016 rokiem serwisów strumieniujących

Dowodów na dominację rynku muzycznego przez usługi strumieniowe jest z dnia na dzień coraz więcej. Podczas gdy zainteresowanie aplikacjami takimi jak Spotify czy Tidal...

» Winyle popularniejsze od plików cyfrowych

Po raz pierwszy w historii sprzedaż czarnych płyt w Wielkiej Brytanii przewyższyła wyniki plików cyfrowych. Moda na winyle bezsprzecznie powróciła.

» Pro-Ject Essential III

Pro-Ject rozszerza linię gramofonów Essential, wprowadzając nowy model – Essential III. W porównaniu z innymi produktami tej serii już na pierwszy rzut oka...

» Musical Fidelity Nu-Vista –- polska premiera na AudioShow 2016

RAFKO Dystrybucja, wyłączny przedstawiciel Musical Fidelity na Polskę informuje o polskiej premierze setu Nu-Vista podczas warszawskich targów Audio-Video Show 2016.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież