Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

Jaki kabel HDMI?

Drukuj PDF
+ 8
+ 3
Jaki kabel HDMI warto wybrać? Czy warto dopłacać? Czy da się zakłócić sygnał HDMI cyfrowy? Pokazujemy praktykę serwisową kabli HDMI! 

 

Jaki kabel HDMI? Czy da się zakłócić sygnał cyfrowy?

 

Wstęp.

Kabel HDMI High Speed Monkey Cable.W internecie oraz niektórej prasie specjalistycznej często można spotkać się z twierdzeniami, że sygnał cyfrowy nie jest możliwy do zakłócenia. Ponieważ sygnał taki jest ciągiem zer i jedynek, to nie sposób coś w nim zmienić, można jedynie go przerwać, wtedy obraz zupełnie nie będzie docierał do odbiornika. Niestety osoby argumentujące w ten sposób opierają swoje doświadczenia o własne jednostkowe doświadczenia z kablami HDMI, których używają. Ewentualnie o kilka egzemplarzy, które udało się im przetestować.

RMS.pl to jeden z największych sklepów internetowych z okablowaniem audio-video. Nasza wiedza na temat jakości kabli HDMI jest dużo większa, ponieważ opieramy ją na wieloletniej praktyce - reklamacjach i opiniach od klientów, doświadczeniu naszych serwisantów oraz testach, które przeprowadzamy w wolnych chwilach. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć dokumentację, która pokazuje, że zakłócenia sygnału cyfrowego nie są marketingowym wymysłem producentów drogich kabli. To namacalny fakt, który każdy może zobaczyć na własne oczy.

 

Przypadek pierwszy.

Akcesoria, które wprowadzamy do sklepu RMS.pl zazwyczaj przechodzą testy. Dopiero po nich zapada decyzja o ewentualnym wprowadzeniu produktu do asortymentu. Na zdjęciach poniżej szybki test bardzo taniego rozdzielacza HDMI powszechnie dostępnego na portalach aukcyjnych.

Zamiast ostrego jak brzytwa obrazu z koncertu Blu-ray otrzymaliśmy jednolity fioletowy kolor. Po kilku próbach przełączania kabli i dociskania wtyków udało się uzyskać obraz - w dalszym ciągu za fioletową zasłoną.


Sklep.RMS.pl

 

Przypadek drugi.

Najtańsza wersja kabla HDMI renomowanego producenta - zwrot reklamacyjny od klienta. Obraz wyraźnie śnieży. Źródło to referencyjna płyta odtwarzana przez  Denon DBP-1611 UD.

Klient natychmiast otrzymał nowy, przetestowany wcześniej przez serwisanta kabel.

Sklep.RMS.pl


 

Dlaczego można zakłócić cyfrowy sygnał HDMI?

1. Winna jest słaba jakość wykonania samego przewodu. Słaba jakość i mały przekrój przewodnika oraz słaby oplot powodują szybkie przełamywanie się kabla. Najczęstszym miejscem awarii jest niechlujnie wyprodukowane łączenie kabla i wtyku. Na porządku dziennym są także rozpadające się wtyki.

2. Sygnał cyfrowy wysyłany kablem HDMI jest sygnałem elektrycznym, który podlega wszystkim prawom fizyki. Zbyt mały przekrój i słaba czystość miedzi przewodnika lub oszczędności w ekranowaniu powodują osłabienie sygnału elektrycznego. Wszystko to przekłada się na zakłócenia lub przekłamania kolorów, ostrości, kontrastu widoczne dopiero, gdy dwa takie same urządzenia podłączymy różnymi kablami HDMI.

 

Więcej informacji o połączeniach video.

Więcej informacji o standardzie HDMI.

Test kabli HDMI.


   Tagi

Tematy pokrewne :

» HDMI 2.0 specyfikacja

Forum HDMI zrzeszające gigantów elektroniki użytkowej ogłosiło oficjalny standard HDMI 2.0. Parametry nowego HDMI w pełni odpowiadają wymogom telewizji...

» HDMI 2.0

W związku z gwałtownym rozwojem standardu 4K Ultra HD organizacja HDMI rozpoczęła pracę nad nowym standardem przesyłu obrazu i dźwięku. 

» Mobility High-Definition Link (MHL) - nowy standard dla smartfonów.

Najprostszym zastosowaniem MHL jest przejściówka z gniazda micro usb dostępnego w każdym smartfonie na HDMI, co pozwala na przesyłanie filmów, zdjęć i muzyki ze...

» MyDP - Mobility DisplayPort - nowy standard dla smarfonów.

MyDP to rozszerzenie dotychczasowego standardu Display Port, które pozwala na przesyłanie materiałów video, audio oraz 3D w rozdzielczości 1080p (czyli Full...

» Dlaczego drogie i tanie kable HDMI nie są takie same?

Dlaczego drogie i tanie kable HDMI nie są takie same? Temat kabli HDMI jest ostatnio na topie - szczególnie próby udowadniania, że każdy kabel HDMI jest dokładnie taki...

» Monkey Cable - kable HDMI 10 metrów i 15 metrów.

Monkey Cable wprowadził do sprzedaży nowe długości kabli HDMI z serii Concept i Clarity. Nowe kable w długościach 10 i 15 metrów mają certyfikację na...

Komentarze  

 
0 #7 Krystian 2015-11-04 04:06
Cytuję Daniel:
A ja musiałem wymienić swój tani kabel HDMI (cena ok. 15zł) na taki za 80zł. Przy oglądaniu TV gdzie dźwięk szedł do amplitunera za pomocą opcji ARC przy każdym włączeniu/wyłączenia światła, żelazka, pralki, czajnika następowała przerwa w przesyłaniu dźwięku, ok. 0,5 sekundy ciszy. Po wymianie kabla na dobrze ekranowany problem zniknął.


Mam podobny problem, testuje juz 3 kabel HDMI za 15zl(multisat) i przerywa mi obraz w TV LCDna 0,5 - 1s.
Jak lodowka sie wylacza czy stwiatlo wylaczam znika mi obraz i dzwiek. Raz to raz to, elektrykow wolalem oni nie wiedza. Zamienie sie z kolega telewizorami zeby wykluczyc usterke. Ale tragedia z tymi przerwami : /
Cytuj
 
 
0 #6 Grzesiek 2014-12-15 01:31
Cytuję Ktos:
Opór, opór i po stokroć opór kabla!


Piszesz o prawach fizyki nie rozumiejąc istoty transmisji sygnałów wysokiej częstotliwości. Tu nie są przesyłane prądy rzędu amperów, żeby opór odgrywał istotną rolę.
Tłumienie sygnału, tłumienie zakłóceń, tłumienie wzajemnie przenikających sygnałów... Masz dużo do nadrobienia.
Cytuj
 
 
+1 #5 Daniel 2014-04-23 15:28
A ja musiałem wymienić swój tani kabel HDMI (cena ok. 15zł) na taki za 80zł. Przy oglądaniu TV gdzie dźwięk szedł do amplitunera za pomocą opcji ARC przy każdym włączeniu/wyłączenia światła, żelazka, pralki, czajnika następowała przerwa w przesyłaniu dźwięku, ok. 0,5 sekundy ciszy. Po wymianie kabla na dobrze ekranowany problem zniknął.
Cytuj
 
 
-1 #4 Ktos 2013-07-29 00:57
Wszyscy piszą i piszą, ale nikt nie wspomina o samych podstawach, kiedy 0 uznawane jest za 0, a 1 za 1. Do tego kabel HDMI nie przesyła zer i jedynek w prostym rozumowaniu, osoby, które uważają, że się mylę, niech popatrzą na gniazdo HDMI, a następnie na zwykły kabel coaxialny. Następnie niech się zastanowi czym się różnią, bo obydwa służą do przesyłania sygnału cyfrowego. I do jasnej ciasnej, cyfrowy sygnał czy analogowy, prawa fizyki są takie same. Opór, opór i po stokroć opór kabla!
Cytuj
 
 
0 #3 Andrzej 2013-02-07 12:29
Mam długi (10m) tani kabel hdmi który dobrze działa gdy leży prosty. Gdy urządzenia są blisko siebie i muszę zwinąć kabel to powstają zakłócenia w dźwięku - głośny szum. Obraz wciąż jest ostry i poprawny.
Nie wiem jak rozwiązane jest wysyłanie dźwięku w hdmi ale jest podatne na zakłócenia źle ekranowanego kabla.
Cytuj
 
 
0 #2 radziu 2012-05-16 09:48
sugerujesz, że tak nagrano koncert na Blu-ray?
Cytuj
 
 
+2 #1 Marek 2012-05-16 09:46
To ma być test? Czy autor zwrócił uwagę na to, że kolor, ostrość, kontrast w sygnale cyfrowym jest efektem tego, jak te parametry zostały zapisane w pliku? Sam kabel nie ma możliwości wpływania na kod np. pliku MPEG-4, a co za tym idzie, nie może zmieniać kontrastu, kolorów i ostrości. Takie zmiany wymagają zastosowania odpowiedniego algorytmu wobec przekazywanych danych. Nie ładnie krytykować chwyty marketingowe rodem z Allego stosując je samemu.
Cytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież