Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

jesteś tu:

Kino Domowe Kolumny kina domowego
REL Habitat 1 - subwoofer jak ...grzejnik
Aktualność
+ 5
+ 1
czwartek, 28 lutego 2013

1500 funtów to cena za jaką każdy z nas może mieć brytyjski "kaloryferosubwoofer".

Na pierwszy rzut oka ścienny podwieszany subwoofer RELa różni sie od kaloryfera brakiem rur. Kabli też nie warto tu szukać, ponieważ Habitat 1 to produkt bezprzewodowy.

Ciekawostka od RELa jest niezwykle kompaktowa - na tyle, że maksymalna średnica głośnika to 6.5 cala. Aby dodać mu wigoru dołożono jeszcze jeden aktywny przetwornik (również 6.5 cala) oraz 10-calową pasywną membranę z tyłu.

Habitat nie zaszokuje nikogo mocą - mamy tu do dyspozycji raptem 200W RMS. Niewiele jak na tak zaporową cenę.

 


 
Taga Coral - o półkę wyżej niż dotychczas
Aktualność
+ 5
+ 0
wtorek, 19 lutego 2013

Taga nie ustaje w wypuszczaniu coraz to nowych serii kolumn, tym razem przyszła pora na kolumny o bardziej niż dotychczas klasycznej stylistyce.

Coral to nowość, która pojawi się w marcu 2013 roku.

Seria będzie opierała sie na modelach:

- podłogowym Coral F-80 - wyposażonym w dwa przetworniki 16.5 centymetra o czułości 90 dB

- podstawkowym Coral S-40 - wyposażonym w przetwornik 13cm i czułości 88 dB

- centralnym Coral C-40 - wyposażonym w dwa przetworniki 13cm i czułości 88 dB

- subwooferze Coral SW-10 - o mocy 200W RMS z papierową membraną 25cm

Taga wyposażyła swoje nowe kolumny w obudowy MDF o standardowej grubości od 12 do 15mm, zaś subwoofer otrzymał również standardowe ścianki o grubości 25mm.

Nazwa średniotonowego głośnika sugeruje, że do jego wykonania użyto aluminium, zaś w przypadku wysokotonowego kopułka prawdopodobnie została wykonania z tytanu.

 


 
Indiana Line Diva – nowa topowa seria kolumn z Wł...
Aktualność
[ zapisane w: Stereo -> Kolumny ]
+ 6
+ 0
środa, 16 stycznia 2013

Budowa zespołu głośnikowego Indiana Line Diva opiera się na połączeniu przetworników średnio i niskotonowych opartych o pomysły stosowane przez inne topowe marki wraz z całkowicie autorskimi rozwiązaniami dla sekcji wysokotonowej.

Trójdrożna smukła konstrukcja kolumn podłogowych z przednim bass-refleksem pozwala na bardzo wygodne rozlokowanie kolumn w pomieszczeniu - bez strat dla jakości dźwięku i praktyki codziennego życia. Obudowa z grubej 18mm płyty MDF wzmacniana 5-wieńcami o grubości 15mm zapewnia przetwornikom wysoką stabilność, która gwarantuje niski poziom zniekształceń dźwięku.

Dodatkowo głośnik wysokotonowy został otoczony specjalną formą gumowego pancerza, który oddziela tweeter od wszelkich drgań obudowy, które wzbudzają głośniki średnio i niskotonowe.

14-centymetrowy przetwornik średniotonowy z materiału Curv® umieszczony w aluminiowym koszu to konstrukcja absolutnie unikalna w tym przedziale cenowym. Dotychczas tak zaawansowane rozwiązania stosowane były w zdecydowanie droższych zespołach głośnikowych.

Za siłę niskich tonów odpowiadają dwa przetworniki 140mm wykonane z suszonej powietrzem i przetworzonej masy celulozowej o wzmocnionej strukturze.

 

Cechy charakterystyczne serii Diva to absolutna neutralność przekazu, która wyraża się w dominującej roli średnicy nad wysokimi jak i niskimi tonami. Rewelacyjna rozdzielczość średnicy bez grama ocieplenia czy natarczywości pozwala budować żywy naturalnie nasycony wokal pozbawiony jakichkolwiek śladów przebasowienia.

Podobnie jak inne produkty Indiana Line, także Diva pokazuje wybitnie audiofilską szkołę generowania wysokich tonów. Brak jakichkolwiek wyostrzeń, podkolorowania czy nadmiernego blasku przy zachowaniu mistrzowskiej selektywności dźwięków i barwy oraznaturalnej, nieprzejaskrawionej przestrzenności. Niskie tony w serii Diva to zupełnie nowa jakość.

Nowa seria Indiana Line prezentuje zdecydowanie dosadniejszy bas niż inne kolumny tego producenta. Szybki i mocny o pełnej, zróżnicowanej strukturze. Zadowoli zarówno fanów dźwięku stereo jak i miłośników kina domowego wysokiej klasy, którzy nie wyobrażają sobie kolumn bez mocnego basowego tąpnięcia.

 


 
Nowa seria Wharfedale Diamond 100 - nadal z kevlarem
Aktualność
[ zapisane w: Stereo -> Kolumny ]
+ 5
+ 0
piątek, 04 stycznia 2013

Brytyjski Wharfedale ogłosił, że kolumny Diamond 10 wychodzą z produkcji - ich miejsce zajmuje nowa seria Diamond 100.

Diamond 100 podobnie jak Diamond 10 bazuje na przetwornikach wyprodukowanych z kevlaru - zabarwionych na czarno. Potężne masywne obudowy polakierowano na czarny połysk, przez co robią znakomite wrażenie wizualne.

Niestety ich rozmiary są już dużo mniej obiecujące - potężne konstrukcje nie znajdą miejsca w każdym domu. Wharfedale na przekór trendom postawił na potężne konstrukcje - najmniejsza podłogówka ma blisko metr wysokości, 20cm szerokości i 35cm głębokości. Mało która pani domu zechce mieć w domu tak potężne słupy, którym bliżej do konstrukcji z ubiegłego wieku niż do najnowszych rozwiązań stylistycznych.

Ponadto, przeciętnie przedstawia się skuteczność, która w praktycznie wszystkich produktach oscyluje poniżej 90-decybeli, zaś w przypadku najmniejszych monitorów schodzi do bardzo słabej wartości 86dB, co sugeruje użycie mocnego wzmacniacza lub amplitunera kina domowego. W przypadku taniej serii kolumn, które zazwyczaj łączone są z najtańszymi wzmacniaczami możemy spodziewać się, że klienci będą zainteresowani innymi, bardziej skutecznymi konstrukcjami.

Ceny zaczynają się od 230 funtów za najmniejsze kolumny podstawkowe co daje cenę powyżej 1000zł. Najmniejsze kolumny podłogowe to wydatek rzędu 500 funtów, czyli min 2.500zł. W ofercie firmy widać więc ewidentną dziurę w postaci mniejszych kolumn podłogowych w cenie poniżej 2000zł.

Szczegóły o nowej serii dostępne są na brytyjskiej stronie Wharfedale

http://www.wharfedale.co.uk/Products/ProductSeries/tabid/77/PID/295/language/en-GB/Default.aspx#detail


 
Monitor Audio MASS - test, recenzja, opinie - 5 gwia...
Aktualność
+ 5
+ 0
środa, 05 grudnia 2012

Chociaż kino domowe MASS zaistniało na rynku raptem miesiąc temu to zdążyło narobić niezłego zamieszania - szczególnie w prasie.

MASS wywołał zachwyt rodzimej prasy - szczególnie wymagającej redakcji What Hi-Fi. Niezwykle wysoko oceniono dynamikę dźwięku z niewielkich głośników. Ponadto zachwalano detaliczność, silny dźwięk o dobrym timingu.

Jak zawsze w przypadku kin domowych z małymi głośnikami najbardziej ucierpiała średnica - MASS nie został dedykowany do słuchania muzyki, chociaż zebrał dobre noty za odtwarzanie muzyki popularnej.

Cena i specyfikacja Monitor Audio MASS


 
60 kolumn BP10 zamiast organów w nowojorskim kości...
Aktualność
[ zapisane w: Stereo -> Kolumny ]
+ 6
+ 1
środa, 21 listopada 2012

Czy istnieją kolumny tak doskonałe aby mogły zastąpić prawdziwy instrument?

Na to pytanie musiał odpowiedzieć konserwator zabytkowego kościoła św Trójcy w Nowym Yorku. Niedługo po zniszczeniu wieżowców World Trade Center okazało się, że zanieczyszczenia atmosferyczne, które powstały przy katastrofie trwale i nieodwracalnie uszkodziły zabytkowe organy producenta Marshall&Ogletree.

W związku z tym podjęto decyzję o zainstalowaniu elektronicznego nagłośnienia najwyższej klasy - takiego, które będzie zdolne zastąpić brzmienie cennego zabytkowego instrumentu. Wybór systemu dźwiękowego powierzono najlepszym specjalistom produkującym organy.

Decyzja była szybka i jednogłośna - organy zostaną zastąpione przez kolumny Definitive Technology BP10. Każda kolumna BP10 zastąpiła jedną piszczałkę organową. Zespół projektujący podkreślił, że tylko kolumny bipolarne są w stanie zastąpić potężną przestrzenność brzmienia prawdziwych organów.

Przedstawiciel firmy Marshall&Ogletree podkreślał: "bipolarne głośniki Definitive bardzo dobrze reprodukują dźwięk ze specyficznym pogłosem, który powstaje w interakcji grających organów z kościelnymi murami. Dodatkowy atut to bardzo neutralne brzmienie z dobrym zakresem częstotliwości i wysoką odpornością na przesterowania - nawet przy bardzo wysokim poziomie głośności. To był łatwy wybór".

System nagłośnienia w nowojorskim kościele składa się z 82 kanałów o łącznej mocy 16 000 watt. Do tego 11 komputerów spiętych systemem Linux, który generują dźwięk z 30GB niepowtarzalnych sampli przygotowanych przez producenta organów. Specjalnie na potrzeby akustyki kościoła Definitive stworzył jeden z największych subwooferów świata - SuperCube Trinity o ciągłej mocy 2000W RMS. Na potrzeby nagłośnienia całego kościoła potrzeba jedynie 6 takich subwooferów.

 

Cena i specyfikacja Definitive Technology BP6

Cena i specyfikacja Definitive Technology BP10

 


 


Strona 5 z 16