Klipsch Reference Premiere HD Wireless

Amerykański Klipsch wprowadza do sprzedaży bezprzewodowe zestawy kina domowego z serii Reference Premiere. W kolumnach zaszczepiono technologię WirelessHD, za wdrożenie i specyfikację której odpowiada WiSA.

WirelessHD to technologia, której korzenie sięgają początków XXI wieku. Pierwsza specyfikacja dedykowana do wdrożenia w konsumenckich produktach pojawiła się 8 lat temu. Chociaż technologia ta pozwalała na swobodne przesyłanie obrazu i dźwięku w jakości HD to, rynek nie został zasypany urządzeniami, które zostałyby pozbawione gniazd HDMI, koaksjalnych, optycznych czy analogowych.

Rok 2010 przyniósł kolejną wersję specyfikacji łączności bezprzewodowej, która pracuje w łączności aż 60Ghz, ale na odległość raptem 10 metrów. Tym samym WirelessHD nie sprawdzi się w rozwiązaniach multiroom. Idealnie za to sprawdzi się wszędzie tam, gdzie odległość między urządzeniami wynosi kilka metrów, a przy tym wymagany jest transfer dużych ilości danych.

Dlatego nowa seria Klipscha posiada oddzielny nadajnik sygnału (HD Control Center), który jest jednocześnie amplitunerem wyposażonym w wejścia HDMI i dekodującym wszystkie najważniejsze standardy dźwięku kina domowego, w tym Dolby TrueHD i DTS HD używane na płytach Blu-ray.

kolumny do kina domowego

Ponadto jednostka centralna ma komplet wejść audio: cyfrowych koaksjalnych i optycznych oraz analogowych 2xRCA. Tym samym możemy doń podłączyć telewizor, odtwarzacz CD, Blu-ray, strumieniowy i inne urządzenia.



Następnie sygnał już bezprzewodowo (bez kabli głośnikowych) biegnie do kolumn z serii Reference Premiere, które zostały wyposażone w aktywne moduły wzmacniające sygnał. Każdy głośnik otrzymał oddzielny moduł, zaś sterowanie nimi odbywa się za pomocą procesora DSP.

Jednostka centralna HD Control Center jest w stanie wysyłać sygnał aż do 7 kolumn oraz dwóch subwooferów. Jej największą zaletą jest umiejętność rozbijania sygnału audio kina domowego na poszczególne kanały – tym samym Reference Premiere to prawdziwy bezprzewodowy zestaw kina domowego. Wystarczy rozstawić kolumn w pomieszczeniu, a następnie z tyłu każdej kolumny wybrać na panelu dotykowym właściwe miejsce kolumny (kanał) np. Front Left lub Side Right.




Podobnie jak w zwykłym amplitunerze kina domowego tak rozstawione kolumny trzeba następnie skalibrować pod kątem odległości od słuchającego oraz natężenia dźwięku poszczególnych kanałów. Proces kalibracja odbywa się standardowo – za pomocą menu wyświetlanego na ekranie telewizora (HD Control Center posiada nie tylko wejścia HDMI, ale także wyjście aby podłączyć wyświetlacz np. telewizor lub projektor).

Sterowanie całością odbywa się za pomocą klasycznego pilota, który przełącza źródła sygnału wpięte do HD Control Center oraz reguluje natężenie dźwięku.


Do najważniejszych członków WiSA, decydujących o kierunku rozwoju technologii aktualnie zaliczają się: Definitive Technology GGEC Hansong Klipsch Pioneer Polk Audio Sharp Silicon Image Summit

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kolumny głośnikowe