Sonus Faber Lilium

Sonus Faber, super zaawansowana technologiczne włoska manufaktura uchodząca za jedną z najlepszych na świecie zaanonsowała wprowadzenie do produkcji i sprzedaży nowego modelu, którego pozycjonowanie oscyluje wokół dotychczas szczytowych produktów.



Zacznijmy od tego, że cena Lilium została wyliczona na około 50.000 euro, zaś upakowanie autorskimi, nowoczesnymi technologiami na centymetr kwadratowy jest zdecydowanie korzystniejsze niż u jakiejkolwiek konkurencji. Do tego dochodzi absolutnie zjawiskowy design „Lyra shape”.



Lilium to konstrukcja aż 3.5 drożna, o wadze 106 kilogramów i wysokości 160 centymetrów. Stąd praca tych kolumn w pomieszczeniach mniejszych niż 50 metrów kwadratowych zdaje się być nieporozumieniem.



Wielką zaletą Lilium jest innowacyjny sposób zarządzania wentylacją obudowy, która składa się z trzech warstw MDFu wzmacnianego w strategicznych miejscach w celu eliminacji wibracji oraz zjawiska fali stojącej. Dolna stopa i górne zamknięcie obudowy pełnią istotną rolę usztywniającą – dlatego Sonus nazywa oba te elementy „pochłaniaczami wibracji”. Wykonano je metodą CNC z avionalu – super mocnego stopu aluminium, miedzi, magnezu oraz, co najciekawsze, silikonu.



Co do samego sposobu wentylacji to konstruktorzy Sonus Faber zdecydowali się na użycie bardzo specyficznej super lekkiej 260mm membrany pasywnej o konstrukcji kanapkowej z kompozytów, do której Sonus dokłada 2.5-calową cewkę i podtrzymuje, że mamy do czynienia z konstrukcją pasywną! Stąd można wnosić, że jej praca ogranicza się do kontrolowania pracy membrany, bez podawania impulsów ze zwrotnicy.



Głośnik wysokotonowy został wykonany w technologii DAD (Damped Apex Dome), co oznacza, że zastosowano tu firmową technologię łączącą w sobie klasyczną 28mm miękką kopułkę oraz usztywniający ją pierścień. Twitter napędza nowy system magnesów neodymowych, zaś całość zamknięto w obudowie z naturalnego drewna.



Sekcja średniotonowa opiera się na jednym 18cm przetworniku M18 XTR-04 z cewką CCAW współpracującą z potrójnymi kręgami magnetycznymi Kelloga/Goellera. Membrana to mieszanka suszonej powietrzem pulpy, na którą składa się celuloza ze szlachetnych drzew takich jak: kapok (drzewo bawełniane) czy kenaf (ketmia konopiowata). Środek przetwornika uzupełniono o koaksjalny anty-kompresor likwidujący rezonanse i zniekształcenia.



Sekcja niskotonowa to aż trzy 180mm przetworniki ze znaną membraną w strukturze kanapki, gdzie usztywniającą rolę spełnia rdzeń z pianki pokryty obustronnie suszoną pulpą. Każdy przetwornik dysponuje potężną, 1.5 calową cewką.



Na koniec słowo o zwrotnicy wykonanej w technologii „paracross”, która pozwala na regulację niskich tonów w zakresie 80-250Hz. Do budowy użyto induktorów Jantzena oraz kondensatorów Munforf Supreme Silver/Gold/Oil.



Cena i specyfikacja Sonus Faber Lilium

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kolumny głośnikowe