Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

Test Definitive Technology BP10B: jak kameleon, ale urzekają przestrzenią

Drukuj PDF
+ 1
+ 0

Nowy w branży portal Wstereo.pl wziął na warsztat kolumny będące na rynku już od wielu lat i nadal cieszące się niesłabnącą popularnością. Mowa o słynnych kolumnach bipolarnych BP10B.

BP10B to kolumny w USA legendarne. Otworzyły one marce Definitive Technology drogę na szczyt producentów kolumn w klasie premium. Szczyt ten okupuje skutecznie od wielu lat, zaś w ostatnich kilku latach coraz lepiej rozpycha się także na rynkach europejskich.

 

 

Autor zaczyna właśnie od przybliżenia pozycji marki DT za wielką wodą, następnie zaś wskazuje na najważniejszą funkcję każdych kolumn, czyli zdolność do poprawnego odtwarzania brzmienia różnych instrumentów. BP10B mają na tym polu szczególną zasługę, bo jako jedyne kolumny na świecie zastępują w nowojorskim kościele św Trójcy najprawdziwsze organy piszczałkowe, które zostały zniszczone w atakach WTC.

 

 

„Każda kolumna zastąpiła jedną piszczałkę organową. System nagłośnienia w nowojorskim kościele składa się z 82 kanałów”

 

 

Następnie wyjaśnia zasadę działania kolumn bipolarnych oraz krótko opisuje budowę kolumn:

„Definitive Technology to podłogowe zestawy bipolarne, a więc promieniujące do przodu i do tyłu. W modelu BP 10B zastosowano dwie pary głośników, po dwa na przedniej i tylnej ściance. Niskośredniotonowe umieszczono nad wysokotonowymi, które dodatkowo nie są zamontowane symetrycznie na środku a zbliżone do bocznej ścianki”.

 

 

Następnie pora na najważniejsze, czyli brzmienie, ale tutaj okazało się, że opis brzmienia kolumn to nie lada wyzwanie:

„Wiadomo, że każdy głośnik brzmi nieco inaczej w zależności od ustawienia (odległości od ścian, szerokości bazy, dogięcia itd.), ale amerykańskie bipolary są pod tym względem wyjątkowe”

 

 

Dlaczego?

„Odpowiednio je ustawiając można uzyskać brzmienie jaśniejsze lub ciemniejsze, bardziej wykonturowane lub niemal liniowe. Po prostu dostajemy coś w rodzaju equalizera – za darmo. Spróbuję jednak uśrednić to co słyszałem i różnych ustawieniach i jakoś zmierzyć się opisem”

 

 

Pora na pytanie – jak to gra?

 

„Przede wszystkim wrażenie robiła bardzo, bardzo duża aura przestrzenna, wewnątrz której rozgrywał się muzyczny spektakl. Nie chodzi tu tylko o wielkość samej sceny, na której poustawiani są muzycy – choć i ta robiła wrażenie”. Scenę dźwiękową kreśloną przez BP10B Autor określił jako „plenerową” a w dużym salonie wręcz „katedralną”.

 

Ta cecha sprawia, że amerykańskie kolumny świetnie nadają się do systemów kina domowego. Jeśli ktoś nie chce zawracać sobie głowy wieloma głośnikami albo po prostu nie ma na to warunków – niech kupi Definitive Technology”

 

 

A to dopiero początek – po więcej zapraszamy do przeczytania pełnej recenzji:

 

Recenzja Definitive Technology BP10B w portalu Wstereo.pl

   Tagi

Tematy pokrewne :

» CES 2017

Na tegorocznych targach CES w Las Vegas jak zwykle nie zabrakło najważniejszych w branży producentów. Wśród nich znaleźli się między innymi Definitive Technology,...

» Polk Signature: American Hi-Fi już w Polsce

RAFKO   Dystrybucja,   wyłączny   przedstawiciel   marki   Polk   Audio,   która   jest   największym udziałowcem amerykańskiego rynku kolumn hi-fi,...

» Melodika BL40 MK II

Melodika, jeden z największych polskich producentów kabli wprowadza do sprzedaży nową wersję swojego bestsellera sprzedażowego. Melodika BL40 MKII oferuje zarówno...

» Audio-Video Show 2016: sklep.RMS.pl prezentuje jedyne stoisko multiroom na targach z głośnikami Mass Fidelity Core

Sklep.RMS.pl, wiodący sklep internetowy w branży hi-fi, zaprezentuje jedyne na warszawskich targach Audio-Video Show 2016 stoisko multiroom z kilkoma strefami...

» Definitive Technology BP9080x – europejska premiera na Audioshow 2016

RAFKO Dystrybucja, polski dystrybutor Definitive Technology informuje o europejskiej premierze topowego   modelu   BP-9080x.   Premiera nastąpi   w   trakcie  ...

» Definitive Technology BP-9080x z najważniejszym wyróżnieniem instalatorów AV w USA

Definitive Technology, największy w USA producent kolumn podłogowych w klasie premium hi-fi informuje o otrzymaniu nagrody „CE Pro 2016”.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież