Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

Blu-ray 4K Ultra HD vs. streaming 4K vs. Blu-ray FullHD

Drukuj PDF
+ 1
+ 0

Technologia wyświetlania obrazu w ostatnich latach przeżyła niesamowity rozwój. Można powiedzieć, że obecnie mamy do czynienia z erą 4K. W ostatnich dniach Samsung zaprezentował ostateczną wersję odtwarzacza Ultra HD Blu-ray, który już niedługo dostępny będzie w sprzedaży w Polsce. Coraz większa ilość materiałów 4K skłoniła redaktorów portalu What Hi-Fi? do przygotowania bardzo ciekawego porównania. Postanowili oni sprawdzić, jak wyglądają różnice pomiędzy filmem w jakości 4K Ultra HD Blu-ray, jego streamingową wersją (również w wydaniu 4K) i „zwykłym” Blu-ray'em FullHD. W RMS.pl przedstawiamy najważniejsze wnioski, do jakich doszli.

Blu-ray 4K Ultra HD vs. streaming 4K vs. Blu-ray FullHD

Głównym bohaterem porównania był dysk Ultra HD Blu-ray z filmem Niesamowity Spider-Man 2 – jedno z niewielu wydawnictw, dostępnych zarówno na najnowszym nośniku, jak i w streamingu 4K oraz na dysku Blu-ray 1080p. Wersję Ultra HD porównano ze „zwykłą” płytą Blu-ray oraz materiałami strumieniowanymi z serwisów Amazon i Netflix. Autorzy testu każdą z wersji oglądali na telewizorze Panasonic TX-65DX902B, który określili najlepszym telewizorem 4K, jaki do tej pory widzieliśmy.

Pierwsze płyty 4K Ultra HD Blu-ray w sprzedaży!

Na pierwszy ogień poszedł streaming. Czterokrotnie większa ilość pikseli (ok. 8,3 miliona) dało o sobie znać w zakresie ostrości oraz czystości obrazu. Zwyczajowe punkty odniesienia, jak wygląd i tekstura włosów, skóry, ubrań i budynków wypadły imponująco, szczególnie na dużym ekranie. Ponadto można siedzieć o wiele bliżej wyświetlacza, niż w przypadku telewizora Full HD. Obraz ze streamingu jednak nie uniknął wad, z jakich znana jest ta technologia. Wyższa kompresja oraz niski bitrate, nawet przy dużej rozdzielczości odbijają się na całkowitej subtelności obrazu. Widać to szczególnie w scenach o szybkim tempie.

Co ciekawe, streaming 4K i Blu-ray w jakości Full HD szły niemal łeb w łeb. Wyższa rozdzielczość i lepsza ostrość obrazu strumieniowego konkurowały z większą subtelnością kolorów i kontrastem na dysku Blu-ray. Z kolei Ultra HD 4K to całkowicie inna historia. (…) Obraz jest wyostrzony, o znakomitej klarowności i teksturach. Kolory są wspaniałe i delikatnie ocienone, szczególnie w ciemnych scenach. (…) Jedną z najlepszych rzeczy Blu-ray'ów 4K jest technologia high dynamic range (HDR), która podnosi na o wiele lepszy poziom kontrast, jasność i zakres kolorów. HDR zrobiło zdecydowanie największe wrażenie na redaktorach What Hi-Fi? Technologia ta została określona przyszłością kina domowego.

Blu-ray 4K Ultra HD vs. streaming 4K vs. Blu-ray FullHD

Jakość dźwięku była przestrzenią, w której materiały streamingowe stały na straconej pozycji. Dzieje się tak z prostego powodu – większość widzów mediów strumieniowych nie ogląda ich wykorzystując pełny system kina domowego 5.1 lub 7.1, zaś najpopularniejszym kodowaniem dźwięku jest skompresowane Dolby Digital Plus. Jak podaje What Hi-Fi?, w porównaniu do nieskompresowanego Dolby TrueHD lub DTS HD Master Audio zawartego na płycie dopełnienie, skala, szczegółowość i zakres dynamiki są o wiele bardziej intensywne, dają bardziej kinowe doświadczenie. Różnice pomiędzy standardowym Blu-ray'em a wersją 4K są trudne do rozróżnienia.

Blu-ray 4K Ultra HD vs. streaming 4K vs. Blu-ray FullHD

Ostatnim poligonem, na którym What Hi-Fi? porównywało różne nośniki wysokiej jakości obrazu, była dostępność materiałów. Podstawową przewagą materiałów strumieniowych nad tradycyjnymi płytami jest – identycznie, jak w przypadku audio – wygoda. Abonament streamingowy daje dostęp do olbrzymiej ilości treści. W tym wypadku – jak na razie – Ultra HD Blu-ray stoi na straconej pozycji. Pierwsze wydawnictwa są już od jakiegoś czasu dostępne w sprzedaży, jednak ich koszt jest bardzo wysoki. Na rozwinięcie skrzydeł bez wątpienia należy jeszcze trochę poczekać.

Blu-ray 4K Ultra HD vs. streaming 4K vs. Blu-ray FullHD

Pierwszym odtwarzaczem Ultra HD Blu-ray, który zostanie wprowadzony do sprzedaży zarówno na rynku amerykańskim, jak i europejskim będzie Samsung UBD-K8500. Jest on obecnie dostępny w przedsprzedaży w cenie 400 dolarów. Po wejściu na rynek – co stanie się z początkiem marca – ma ona wzrosnąć jeszcze o 100 dolarów. Zważywszy na ostatnie wydarzenia w ekonomii można zastanowić się, czy nie warto chwili poczekać.

   Tagi

Tematy pokrewne :

» Cambridge Audio 4KUHD

Odtwarzacze Blu-ray zdecydowanie przechodzą swój złoty wiek, na co wskazuje liczba ukazujących się na rynku nowych modeli. Tym razem przybliżamy nowość od...

» Chord Blu MK II

Wśród nowych urządzeń brytyjskiego producenta Chord, prezentowanych podczas tegorocznych targów CES, znalazł się zaawansowany transport CD drugiej generacji, oparty o...

» 2016 rokiem serwisów strumieniujących

Dowodów na dominację rynku muzycznego przez usługi strumieniowe jest z dnia na dzień coraz więcej. Podczas gdy zainteresowanie aplikacjami takimi jak Spotify czy Tidal...

» Formuła 1 w 4K Ultra HD

Zapowiadana od roku możliwość transmisji wyścigów Formuły 1 w rozdzielczości 4K w końcu stała się rzeczywistością. Tegoroczne weekendy wyścigowe można będzie...

» Sony UBP-X800

Sony zapowiada premierę swojego pierwszego odtwarzacza Blu-ray z obsługą rozdzielczości do 4K z HDR, Dolby Atmos i DTS:X.

» Marantz SA-10 i PM-10

Marantz przedstawia nową linię referencyjnych produktów premium. Przybliżamy dwa elementy tego zaawansowanego zestawu Hi-Fi: odtwarzacz CD SA-10 oraz wzmacniacz...

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież