Blu-ray - niebieski laser w każdym kinie domowym.

Postęp w technologiach służących do przenoszenia dźwięku i obrazu jest coraz szybszy. Nikt już nie pamięta kaset VHS, nie sposób też znaleźć filmów na płytach CD, a od kilku lat standardem stał się zapis na płytach DVD. Jednak dziś i on okazuje się niewystarczający. Nowoczesne formaty przenoszenia obrazu i dźwięku po prostu nie mieszczą się na zwykłej jednowarstwowej płycie DVD o pojemności 4.7GB.

Co więcej, nie wystarcza już nawet zapis dwuwarstwowy o pojemności 8.5GB (fachowo zwany DL). Przewidując tę sytuację stowarzyszenie BDA (Blu-ray Disc Association) od kilku lat intensywnie pracowało nad następcą płyty DVD - formatem Blu-ray. Pierwsza nazwa członu nie jest przypadkowa, gdyż wzięła się od zastosowania po raz pierwszy na masową skalę zapisu cyfrowego z pomocą niebieskiego lasera. Wcześniej zawsze był to laser o kolorze czerwonym.

Wraz z nowym standardem płyt pojawiły się nowe odtwarzacze, a co za tym idzie - zupełnie nowa jakość obrazu i dźwięku. Standardowa pojemność płyty Blu-ray to 27GB, czyli prawie sześć razy więcej w stosunku do DVD. W przypadku płyt dwuwarstwowych możliwości "upakowania" danych rosną aż do 50GB. I tu kryje się tajemnica zupełnie innej jakości obrazu i dźwięku nagranego na płycie Blu-ray. W wypadku DVD rozdzielczość wyświetlanego obrazu w pikselach wynosi 720x576 lub 720x480. Wynika to z ograniczenia pojemnościowego dysku DVD. Blu-ray oferuje minimalną rozdzielczość 1280x720, zaś standardem jest aż 1920x1080 pikseli (FullHD). Czyli pięciokrotnie więcej. W praktyce oznacza to, że w miejsce jednego piksela wyświetlanego z dysku DVD w standardzie Blu-ray pojawia się aż pięć pikesli. Tym samym, dokładność wyświetlanego obrazu jest pięciokrotnie większa. Dzięki temu znacząco rośnie głębia kolorów oraz czerni. Zamiast kolorowych plam widzimy ostre punkty i wyraźne przejścia między wyświetlanymi na ekranie obiektami. Ma to szczególne znaczenie jeśli posiadamy telewizor w rozmiarze 30 cali i więcej. Im większy jest wyświetlany obraz, tym istotniejsze są detale.

{gallery width=100 height=100}stereo/04-2010-04.jpg{/gallery}    

Nowoczesny odtwarzacz Blu-ray to urządzenie skomplikowane i wyposażone w szereg dekoderów obrazu oraz dźwięku. To właśnie od nich zależy jak wiele formatów będziemy w stanie odtworzyć w naszym kinie domowym. Podstawą odtwarzania wielokanałowego dźwięku wysokiej jakości są kodeki: Dolby TrueHD oraz DTS-HD. Obsługują one dźwięk w standardzie nawet 7.1 oraz oczywiście niższych 5.0 i 5.1. W wypadku obrazu, standardowymi kodekami odtwarzaczy Blu-ray jest MPEG4. Innymi godnymi uwagi są DivX i XviD. Pozwalają one zwykle na odtwarzanie nagranych filmów z pomocą cyfrowej kamery lub aparatu oraz filmów publikowanych w internecie. Dodatkowo, warto aby odtwarzacz radził sobie z typowymi formatami muzyki (mp3, wma, aac, wav, flac) oraz obrazu (jpeg, png). Nie istnieje za to problem kompatybilności urządzeń Blu-ray z płytami CD lub DVD. Każdy odtwarzacz Blu-ray poradzi sobie bez żadnego problemu z wymienionymi formatami płyt. Najważniejszym wyjściem w odtwarzaczu Blu-ray jest cyfrowe HDMI w standardzie co najmniej 1.3b. Pozwala to na bezstratny przesył danych z odtwarzacza do amplitunera i telewizora, co ma kolosalne znaczenie dla końcowej jakości obrazu i dźwięku. Warto mieć na uwadze, że na rynku pojawiły się już odtwarzacze i okablowanie z grupy HDMI 1.4a, zgodne ze standardem 3D. Posiadanie urządzeń w takim standardzie pozwala rozkoszować się trójwymiarowym obrazem w domowym zaciszu. Mowa tu także o odpowiednim telewizorze lub projektorze. W obu wypadkach warto mieć sprzęt zdolny do przenoszenia rozdzielczości FullHD oraz połączyć go okablowaniem wysokiej jakości, co pozwoli przesłać obraz bez zakłóceń. Poza tym, warto aby nowo zakupiony sprzęt wyposażony był w cyfrowe wyjścia dźwięku - koaksjalne i optyczne oraz component lub s-video. Pozwoli to na bezproblemowe podłączenie odtwarzacza do starszych telewizorów i amplitunerów.

{gallery width=100 height=100}stereo/04-2010-07.jpg{/gallery}    

Dodatkami, które poprawiają funkcjonalność Blu-ray'a są gniazda USB oraz sloty na karty SD. Pozwalają one na oglądanie filmów i zdjęć oraz słuchanie muzyki, które zostały nagrane na pendrive lub kartę SD lub MicroSD. Fani filmów będą zachwyceni funkcją BD Live 2.0 (zwaną też Profile 2.0). Pozwalana ona na ściąganie z sieci dodatkowych materiałów związanych z z filmem, który zakupiliśmy lub wypozyczyliśmy. BD Live działa po podłączeniu z pomocą złącza ethernet odtwarzacza Blu-ray do routera internetowego. Najbardziej zaawansowane odtwarzacze Blu-ray wyposażone są dodatkowo w funkcje takie jak odszumianie czy usuwanie przeplotu, co pozwala cieszyć się znacznie lepszym obrazem także z płyt DVD. Co więcej, markowy sprzęt często posiada urządzenie potocznie nazywane upscalerem, który pozwala na podniesienie standardowej rozdzielczości DVD nawet do Full HD. W tym wypadku duże znaczenie ma procesor na wyposażeniu odtwarzacza, który to odpowiada za poprawę jakości obrazu. Trzeba przy tym pamiętać że sztuczne podniesienie rozdzielczości nie daje tak dobrego rezultatu jakościowego jaki ma miejsce, gdy źródłem jest bezpośrednio płyta Blu-ray. Wynika to z prostego faktu, że jakość obrazu Blu-ray została w sposób naturalny zarejestrowana, zaś upscaling jest efektem sztucznego algorytmu cyfrowego. Nie mniej istotne znaczenie ma jakość innych zastosowanych komponentów, które przetwarzają obraz i dźwięk. Tanie odtwarzacze mogą pracować niestabilnie, ze względu na użyte w ich produkcji niskiej jakości elementy elektroniki i zasilania. W efekcie tego obraz bywa niestabilny, brakuje mu płynności, a dźwięk załamuje się lub jest niesynchroniczny w stosunku do obrazu. Zwykle niedogodności te pojawiają się wraz z upływem czasu, a kiedy ujawnią się w pełni jest już za późno na interwencję reklamacyjną. Pozostaje nam zakup nowego odtwarzacza.

Odtwarzacze Blu-ray 3D / Ultra HD 4K / DVD

{gallery width=100 height=100}stereo/04-2010-06.jpg{/gallery}    

Urządzenia Blu-ray konstruowane przez uznanych producentów mają solidne metalowe obudowy, które chronią delikatne elektroniczne podzespoły przed zakłóceniami oraz, co nie mniej ważne, redukują wibracje napędu podczas odtwarzania. Bardzo istotną sprawą jest odpowiednie chłodzenie odtwarzacza. Renomowani producenci często korzystają z własnych, zastrzeżonych prawnie rozwiązań, które chronią elektronikę przed przegrzaniem i spaleniem. Dzięki temu, odtwarzacz pracuje bezawaryjnie wiele lat oferując w tym czasie niezmiennie wysoką jakość odtwarzanego materiału.

<