Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

Chcesz muzyki w hi-res? Szukaj tego znaku

Drukuj PDF
+ 2
+ 0

Chociaż gęsta muzyka w plikach zadomowiła się w świecie audiofilów już na dobre, a co bardziej innowacyjni fani nowoczesnych technologii wymieniają pliki na bezstratny streaming, dopiero w ostatnich dniach udało się ustalić wspólny, jednolity symbol dla sygnału audio o jakości wyższej niż płyta CD.


Jak zwykle w przypadku nowinek technicznych w branży audio Japończycy wysunęli się na zdecydowane prowadzenie – najpierw walnie przyczynili się do opracowania i rozwoju standardów hi-res, potem wypracowali własny logotyp, który obowiązuje już od 2014 roku.



Teraz reszta świata, postanowiła podążać ustaloną przez nich drogą, niestety, bez adaptacji obecnego już na urządzeniach Sony i Pioneera logotypu. Jak już niejednokrotnie miało miejsce w branży audio-video część organizacji zdecydowała się na stworzenie oddzielnego logotypu i oddzielnej definicji standardu dźwięku hi-res. Ostatnio, podobna sytuacja miała miejsce podczas konkurencji Blu-ray vs HD-DVD, gdzie wojna logotypów była tylko ozdobą dla prawdziwej wojny dwóch różnych formatów i sposobów zapisu danych audiowizualnych.


W przypadku standardów hi-res, jak na razie mówimy tylko o różnych logotypach, gdyż za żadnym z nich nie stoi określony format plików lub streamingu. Za nowy logotyp, który będzie używany przez branżę skupioną w Europie, Kanadzie i USA odpowiedzialne jest przede wszystkim RIIA (Recording Industry Association of America), które zdefiniowało nowy standard następująco:


“[...]lossless audio capable of reproducing the full spectrum of sound from recordings which have been mastered from better-than-CD-quality music sources which represent what the artists, producers and engineers originally intended”.

W dużym skrócie: hi-res to każdy format, który zapewnia jakość dźwięku wyższą niż CD czyli (16/44). I jest to interpretacja bardzo przychylna, ponieważ dosłownie mowa jest o bezstratnym audio, które zostało zmasterowane ze źródeł o wyższej jakości dźwięku niż płyta CD. A to z kolei oznacza, że w wielu przypadkach także sama płyta CD spełnia wymóg hi-res, ponieważ masterowana jest ze zdecydowanie wyższej jakości źródeł studyjnych.

   Tagi

Tematy pokrewne :

» Pioneer VSX-531D

Szybki rozwój technologii zmusza producentów do ciągłego ulepszania swoich urządzeń i implementacji nowoczesnych rozwiązań. Jedną z nich jest radio DAB i DAB+. W...

» Spotify Hi-Fi

Najpopularniejszy serwis udostępniający usługi strumieniowania muzyki idzie w ślady swojego konkurenta Tidala, wprowadzając usługę Spotify Hi-Fi. Chociaż opcja ta...

» Pioneer SX-S30DAB

Pioneer, podobnie jak Onkyo, wprowadza do sprzedaży nowy typ urządzenia: amplituner stereo ze złączami HDMI.

» Tidal Masters w jakości MQA 24/96

Tidal mierzy się z największym (dla audiofilów) problemem serwisów strumieniujących muzykę – jakością dźwięku. Chociaż popularne, stratne formaty takie jak MP3...

» Sony UBP-X800

Sony zapowiada premierę swojego pierwszego odtwarzacza Blu-ray z obsługą rozdzielczości do 4K z HDR, Dolby Atmos i DTS:X.

» Winyle popularniejsze od plików cyfrowych

Po raz pierwszy w historii sprzedaż czarnych płyt w Wielkiej Brytanii przewyższyła wyniki plików cyfrowych. Moda na winyle bezsprzecznie powróciła.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież