Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

jesteś tu:

Stereo

Połączenie karty muzycznej do amplitunera / wieży

Drukuj PDF
+ 2
+ 0
Kartę muzyczną do amplitunera / wieży można podłączyć na 2 sposoby:
- analogowo
- cyfrowo
Każda z tych metod ma swoje zalety i wady


Połączenie analogowe jest najczęściej spotykane. Wykonuje się je przeważnie kablem zakończonym z jednej strony wtykiem jack stereo a z drugiej 2 wtykami RCA (cinch). Łącząc za pomocą jednego takiego kabla kartę muzyczną z amplitunerem, wieżą lub wzmacniaczem uzyskamy dźwięk stereo. Jeśli posiadamy np. wielokanałowy amplituner 5.1 z kompletem wejść analogowych na poszczególne kanały (6 CH) oraz kartę muzyczną 6 kanałową wtedy za pomocą już 3 takich kabelków łącząc zestaw uzyskamy 6 kanałowy dźwięk z naszego komputera, np. z filmów z zakodowanym dźwiękiem w Dolby Digital czy DTS lub gier z EAX. Połączenie analogowe oprócz bardziej miękkiego i przyjemnego dla ucha dźwięku niż w przypadku połączenia cyfrowego daje możliwość korzystania z EAX lub innych systemów dźwięku przestrzennego w grach (chyba że dźwięk w grach zakodowany jest w jednym z formatów obsługiwanych przez amplitunery np. Dolby Digital, Dolby ProLogic, Dolby ProLogic 2, DTS itd...).

Połączenie cyfrowe (inaczej SPDIF) można wykonać na 2 sposoby - coaxialne i optyczne (więcej o połączeniach cyfrowych). Zależy to od tego jakie wyjścia posiadamy na karcie muzycznej oraz wejścia w amplitunerze czy wieży. Połączenie cyfrowe daje bardziej dynamiczny i czystszy dźwięk niż analogowe, ale dźwięk przy nim nie jest tak gładki jak przy połączeniu analogowym. Za jego pomocą możemy przesłać zakodowany sygnał (np. w Dolby Digital) do amplitunera i dopiero tam go rozkodować (działa to nawet w przypadku gdy nasza karta muzyczna nie posiada odpowiedniego dekodera). Odkodowanie sygnału przez amplituner daje o wiele lepsze efekty niż żeby robiła to karta muzyczna, m.in. dlatego ponieważ w amplitunerze znajduje się dedykowany układ zajmujący się dekodowaniem, który poradzi sobie z tym dużo lepiej niż programowy dekoder w karcie muzycznej, który dodatkowo obciąża procesor. Minusem połączenia cyfrowego jest to, że nie obsługuje EAX. Więcej o SPDIF tutaj.

Czy istnieje możliwość podłączenia karty muzycznej do amplitunera / wieży zarówno cyfrowo jak i analogowo?

Jest taka możliwość, sam mam tak połączony sprzęt. W ten sposób mogę korzystać zarówno z Dolby Digital, DTS itd... przez S/PDIF a także EAX lub innych systemów dźwięku przestrzennego w grach i programach użytkowych, których nie obsługuje dekoder amplitunera. Istnieją tylko pewnie ograniczenia w niektórych typach kart muzycznych np. SB Live, Audigy. W tych kartach wyjście cyfrowe jest współdzielone z wyjściem analogowym dla głośnika centralnego i subwoofera dlatego mamy do wyboru albo korzystać z kompletu wyjść analogowych - bez połączenia cyfrowego - albo korzystać z wyjścia cyfrowego i 2 wyjść analogowych, czyli 4 głośników (tak właśnie mam u siebie) albo żonglować za każdym razem kablami z tyłu komputera. W Audigy 2 nie istnieją takie ograniczenia - tam wyjście cyfrowe nie jest współdzielone.

   Tagi

Tematy pokrewne :

» MEE Audio M9 Classic i M9B - tanie, dobrze grające słuchawki z odporną metalową obudową

RAFKO Dystrybucja, wyłączny przedstawiciel MEE Audio w Polsce informuje o wprowadzeniu do sprzedaży dwóch modelów słuchawek z serii M9

» Arcam rPhono

rPhono to kolejne po rPlay urządzenie rozszerzające serię rSeries Arcama. Przedwzmacniacz ten został zaprojektowany z myślą o zastąpieniu wbudowanego...

» Arcam rPlay

Do linii produktów rSeries Arcama dołącza odtwarzacz strumieniowy rPlay, który mimo niewielkich rozmiarów może wprowadzić spore zamieszanie.

» CES 2017

Na tegorocznych targach CES w Las Vegas jak zwykle nie zabrakło najważniejszych w branży producentów. Wśród nich znaleźli się między innymi Definitive Technology,...

» Monitor Audio IV140

Do oferty produktów Monitor Audio dołączyły kolumny sufitowe/ścienne IV140, które mają świetnie sprawdzić się w dyskretnych instalacjach audio.

» Dolby Atmos w produktach Microsoft

Pracownicy laboratoriów Dolby zdradzili plan wprowadzenia dekoderów Dolby Atmos do  produktów firmy Microsoft, jakimi są konsola Xbox One oraz system operacyjny Windows 10.

Komentarze  

 
0 #1 Wiktoria 2016-05-13 23:29
Mógłby mi ktoś wyjaśnić jedną rzecz? W artykule jest napisane "Połączenie analogowe oprócz bardziej miękkiego i przyjemnego dla ucha dźwięku niż w przypadku połączenia cyfrowego " i "Połączenie cyfrowe daje bardziej dynamiczny i czystszy dźwięk niż analogowe, ale dźwięk przy nim nie jest tak gładki jak przy połączeniu analogowym". Przecież dźwięk na komputerze jest zapisany w formie cyfrowej i prędzej czy później musi zostać przetworzony na analogowy. Skoro rozkodowuje go albo karta dźwiękowa albo amplituner to dźwięk zależy od jakości przetwornika w karcie/amplitunerze. Co różnica czy przez ten jeden metr dźwięk z karty do amplitunera płynie w postaci cyfrowej czy w analogowej?
Cytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież