Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

Kolumna centralna - znaczenie i rola w zestawie kina domowego

Drukuj PDF
+ 29
+ 0

Grunt by fronty były mocne – jest to najczęstsze podejście klientów przy zakupie zestawu kolumn do kina domowego. Niestety bardzo błędne, co zamierzam udowodnić w poniższym artykule. Chciałbym wykazać i stwierdzić, iż znaczenie kolumny centralnej jest tak samo ważne, jak nie ważniejsze, od kolumn frontowych.

 


Kolumna centralna - znaczenie i rola w zestawie kina domowego.

Autor: Redakcja RMS.pl


Pracując w branży audio, spotykając setki klientów, finalizując wiele zamówień, niejednokrotnie spotykam się z przekonaniem osób zainteresowanych zakupem kina domowego, że kolumna centralna jest nieistotna. Stąd wiele osób uważa, że jest to najlepsze miejsce do poszukiwania oszczędności. Oczywiście zawsze proponuję odsłuch aby faktycznie przekonać, że to założenie jest z gruntu błędne. Fakty, które opiszę, mogą być dla niektórych nie lada zaskoczeniem. By nie być gołosłownym udowodnię to na przykładzie filmu bardzo dobrze znanego dla kinomaniaków – mianowicie Mission Impossible – Ghost Protocol z 2011 roku.


Weźmy pod uwagę scenę z 01h:06m:00s, gdy Tom Cruise realizuje przekręt podczas wymiany tajnych kodów na diamenty. Wszystkim, którzy dysponują tym filmem i zestawem 5.1 zalecam wykonanie testu osobiście. Otóż po odłączeniu kolumny centralnej następuje niesamowita cisza. Jesteśmy w stanie usłyszeć tylko bardzo cichy podkład muzyczny w tle, który ma na celu budowanie napięcia. Subtelne detale i niuanse generujące efekt przestrzenny, jak na przykład: pukanie do drzwi, dźwięk toczącego się wózka, delikatny pogłos dialogu. Piszę tu aktualnie o kolumnach frontowych oraz surrouond!


Brak kolumny centralnej kompletnie zaburzył cały efekt. Zniknęła całkowicie przednia scena – absolutnie nie ma to nic wspólnego z dźwiękiem przestrzennym. Powyższy test ukazuje nam jak kluczową rolę pełni kolumna centralna. Jak znacząca ilość dźwięku jest przez nią przetwarzana. Zdaniem specjalistów budujących kolumny marki Definitive Technology jest to około 80% całej ścieżki dźwiękowej filmu.


Uwzględniwszy moje powyższe argumenty już nie trudno się nie zgodzić z faktem, iż kolumna centralna pełni jedną z głównych ról w zestawie kina domowego. Zatem gdy już potwierdziliśmy i wiemy, że centralka jest nam potrzebna i w znaczącym stopniu zwiększa nasze odczucia audio, zadajemy sobie pytanie którą wybrać? Wbrew pozorom wybór nie jest taki ciężki.


Najistotniejszą kwestią jest dobranie kolumny centralnej względem kolumn frontowych. Idealne zestawienie jest to produkt tej samej marki, tej samej serii. Sceptyk zapyta: czy naprawdę będzie słychać różnicę w brzmieniu gdy zastosuję inną kolumnę centralną, innego producenta? Otóż na to pytanie jest zasadniczo prosta – tak. Tłumacząc najprościej – efekt może być taki, jakby podłączyć dwie różne kolumny frontowe. Inna barwa, dynamika – generalnie cały dźwięk. A co już udowodniłem wyżej, w kolumnie centralnej „ilość” tego dźwięku, niuansów, detali jest bardzo znacząca. Pragnąłbym również poświęcić jeden akapit konstrukcjom kolumn centralnych dostępnych na rynku audio. Niektóre są naprawdę fascynujące. Przykładowo lider kina domowego premium hi-fi zza oceanu, Definitive Technology, opracował niezwykle zaawansowany projekt kolumny centralnej godny podziwu i pozazdroszczenia przez konkurencję – CS-8080HD. Produkt ten został wzbogacony o aktywną sekcję niskotonową bazującą na wzmacniaczu o mocy 300W. Jest to moc oferowana przy subwooferach podstawowej klasy w cenie około 2000zł (cała centralka kosztuje mniej niż 5000!).To nie wszystko. Dodatkowo jest uzbrojona w dwie membrany pasywne wzbogacające niskie tony – czysta kwintesencja kolumny centralnej. W ofercie innych producentów także znajdziemy produkty niesamowite, aczkolwiek już nie tak potężne jak wyżej wspomniany Definitive Technology. Mam tu na myśli jednostki centralne od Monitor Audio. Szczególne wrażenie seria Platinum – niezwykle precyzyjna w odzwierciedleniu detali, potężna konstrukcja. Wszystkim dobrze znany z kinowego brzmienia Paradigm – ten wiedzie prym w wielkości, ich kolumna centralna ma bagatela 95cm szerokości oraz prawie 37kg wagi.

Markami dorównującymi poziomem do wyżej wymienionych są również:
- Polk Audio z flagową LSIM706c,
- niezwykle wyrazista i klarowna CC1000Be od Focala
- futurystycznie wyglądająca kolumna centrala z linii Motif od Martina Logana.
Mam nadzieję, iż dotarłem nawet do największych sceptyków inwestowania w kolumnę centralną oraz mój mini-test sprawił, że ta kwestia stała się jaśniejsza również dla dopiero raczkujących w świecie kina domowego. Często pomijana i jednocześnie tak ważna. Pamiętajmy, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku ze ścieżki filmowej, a tym samym czerpać z niej największą przyjemność należy wszystkie elementy kolumn kina domowego bezwzględnie z jednej linii produktowej tej samej marki. Nie ma tu miejsca na kompromis.   Tagi

Tematy pokrewne :

» Polk Audio MagniFi Mini

RAFKO   Dystrybucja,   wyłączny   przedstawiciel   marki   Polk  Audio,   wprowadza   do   sprzedaży soundbar MagniFi Mini.

» CES 2017

Na tegorocznych targach CES w Las Vegas jak zwykle nie zabrakło najważniejszych w branży producentów. Wśród nich znaleźli się między innymi Definitive Technology,...

» Audio-Video Show 2016: sklep.RMS.pl prezentuje jedyne stoisko multiroom na targach z głośnikami Mass Fidelity Core

Sklep.RMS.pl, wiodący sklep internetowy w branży hi-fi, zaprezentuje jedyne na warszawskich targach Audio-Video Show 2016 stoisko multiroom z kilkoma strefami...

» Definitive Technology BP9080x – europejska premiera na Audioshow 2016

RAFKO Dystrybucja, polski dystrybutor Definitive Technology informuje o europejskiej premierze topowego   modelu   BP-9080x.   Premiera nastąpi   w   trakcie  ...

» Definitive Technology BP-9080x z najważniejszym wyróżnieniem instalatorów AV w USA

Definitive Technology, największy w USA producent kolumn podłogowych w klasie premium hi-fi informuje o otrzymaniu nagrody „CE Pro 2016”.

» Polk Audio Striker Pro Contract Edition

RAFKO Dystrybucja, wyłączny przedstawiciel marki Polk Audio, która jest największym udziałowcem amerykańskiego rynku kolumn hi-fi, informuje o wprowadzeniu do...

Komentarze  

 
0 #5 Andrzej 2016-05-18 10:11
Cytuję Łukasz:
Witam, otóż byłem właśnie na etapie kompletowania kina domowego - głośniki już kupione wiec nie ma odwrotu ale chciał bym sie upewnić czy dobre wyboru dokonałem odrazu dodam ze zestaw to budżet jednak jak postawiłem na głośnik centralny i na nim najmniej oszczędzałem jednak nie wiem czy pasuje do reszty może ktoś bardziej obeznany doradzi ?
Sony str -dh550 + Tannoy v4i (przednie) + kef t101c (centralny dodam ze ważna była wielkość głośnika) + Tannoy V1 (tył) zrezygnowałem z subwoofera z troski o sąsiadów czy uważacie ze jednak powinien znaleść sie w tym zestawie ?


To kwestia metrażu pomieszczenia, ale w tak, powinien się znaleźć - subwoofer można ustawić tak, żeby podkreślał bas i niekoniecznie musi dudnić i straszyć sąsiadów.
Cytuj
 
 
0 #4 Łukasz 2016-05-17 20:31
Witam, otóż byłem właśnie na etapie kompletowania kina domowego - głośniki już kupione wiec nie ma odwrotu ale chciał bym sie upewnić czy dobre wyboru dokonałem odrazu dodam ze zestaw to budżet jednak jak postawiłem na głośnik centralny i na nim najmniej oszczędzałem jednak nie wiem czy pasuje do reszty może ktoś bardziej obeznany doradzi ?
Sony str -dh550 + Tannoy v4i (przednie) + kef t101c (centralny dodam ze ważna była wielkość głośnika) + Tannoy V1 (tył) zrezygnowałem z subwoofera z troski o sąsiadów czy uważacie ze jednak powinien znaleść sie w tym zestawie ?
Cytuj
 
 
0 #3 Łukasz 2014-10-16 12:56
Dokładnie jak kolega napisał powyżej. Jeżeli ustawimy w ustawieniach amplitunera, ze nie posiadamy głośnika centralnego, to wtedy cała ścieżka bedzie podawana na oba głośniki frontowe i tak naprawdę nie stracimy efektów, które są odtwarzane podczas filmu z centralnego kanału, aczkolwiek nie neguje iż głośnik centralny jest nieważny, ponieważ jest i znacząco podnosi komfort oglądania filmów. Trzeba tylko zwrócić uwagę na ustawienie systemu na 4.0/4.1 lub 2.0/2.1, jeżeli nie posiadamy głośnika centralnego, to cały sekret.
Cytuj
 
 
0 #2 jan 2014-08-08 21:12
Jeśli amplituner ma ustawienie 5.1 i odłączymy głośnik centralny to będzie wyraźny brak środka sceny. Ustawienie amplitunera na 4.1 (bez kolumny centralnej) powoduje podanie środka sceny na głośniki przednie. Najpierw dobre kolumny przednie i ustawienie 4.1 potem jeśli jest kasa tak samo dobry centralny. Testowane na zestawie BX bronze Monitor audio amplitunery Yamaha s600 stary Pioneer jakiś s560, także kolumny TAGA (amatorskie,sta re 9 lat). BX2+BX1+sub wygrywają zdecydowanie z kompletem 5.1 TAGA na obu amplitunerach. Polecam F.Alton Everest, Podręcznik akustyki.
Cytuj
 
 
+1 #1 asdf 2013-09-04 12:12
Moim zdaniem poza centralnym głośnikiem najważniejszy jest też subwoofer.
Cytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież