Premiery płytowe: Gregory Porter, Pat Metheny, Goo Goo Dolls


W drugi piątek maja na sklepowych półkach pojawi się kilka ciekawych wydawnictw. Dziś prezentujemy trzy, które uznajemy za najbardziej interesujące. Są to nagrania wybitnych jazzmanów: Gregory'ego Portera i Pata Metheny'ego oraz nowy album Goo Goo Dolls.

Premiery płytowe: Gregory Porter, Pat Metheny, Goo Goo Dolls

Bardzo interesująco zapowiada się „Take Me To The Alley”, czwarty solowy album Gregory'ego Portera. Czarnoskóry wokalista, od lat występujący w charakterystycznej czapce, która stała się już jego znakiem rozpoznawczym, uznawany jest za jednego z najwrażliwszych wokalistów i kompozytorów jazzowych swojego pokolenia. Album otwiera nagrany zupełnie na nowo „Holding On”, znany wcześniej w tanecznej wersji z wspólnego nagrania Portera i Disclosure. Singlem promującym płytę jest żywy, bluesowy „Don't Lose Your Steam”, zadedykowany trzyletniemu synowi artysty. Po jego brzmieniu można spodziewać się, że album będzie utrzymany – podobnie, jak poprzednie – w ciepłej, optymistycznej i energetyzującej tonacji. „Take Me To The Alley” jest następcą uhonorowanego nagrodą Grammy „Liquid Spirit” sprzedanego w milionie egzemplarzy. Poprzeczka ustawiona jest więc bardzo wysoko.

Premiery płytowe: Gregory Porter, Pat Metheny, Goo Goo Dolls
Kolejną jazzową – ale jakże różną od poprzedniej – propozycją jest dwupłytowe wydanie „The Unity Sessions” Pata Metheny'ego. Płyta powstała dzięki współpracy gitarzysty z perkusistą Antonio Sanchezem, saksofonistą Chrisem Potterem, basistą Benem Williamsem i multiinstrumentalistą Giulio Carmassim, czyli muzykami tworzącymi Unity Group.

stereo hifi

Materiał zawarty na tym wydawnictwie został zarejestrowany na żywo przez Pat Metheny Unity Group i wcześniej ukazał się na DVD. Na płycie zapisano 13 kompozycji, w tym jedną napisaną wspólnie przez Pata i Ornette'a Colemana oraz standard Raya Noble'a. Nagrań dokonano w niewielkim klubie na Manhattanie.

Premiery płytowe: Gregory Porter, Pat Metheny, Goo Goo Dolls

W innym klimacie utrzymana będzie pierwsza po trzyletniej przerwie płyta czterokrotnie nominowanej do Grammy grupy Goo Goo Dolls, „Boxes”. Jest to również pierwszy album po rozstaniu z zespołem perkusisty Mike'a Malinina. Od trzech lat stały trzon grupy tworzą jedynie John Rzeznik i Robby Takac – muzycy obecni w nim od początku, a więc od roku 1986. Trzydziestolecie grupy muzycy będą obchodzić w towarzystwie m.in. Gregga Wattenberga (pracował już przy płycie GGD "Magnetic"), Dereka Fuhrmanna i Drew Pearsona (m. in. One Republic). W utworze "Flood" gościnnie zaśpiewała Sydney Sierota, mająca polskie korzenie wokalistka popularnej grupy Echosmith.

Audiofilskie płyty winylowe / CD / SACD w sklep.RMS.pl


Premiery płytowe: Gregory Porter, Pat Metheny, Goo Goo Dolls
 

<