Odsłuchy hi-endowych odtwarzaczy przenośnych Astell Kern AK120, FiiO X3, HiFIMAN HM-901 HM-802 HM-700 w RMS.pl
 

HiFiMAN HM-901
Astell&Kern AK120
HiFiMAN HM-601LE
FiiO X3
HiFiMAN HM-700
HiFiMAN HM-802  


Sprzęt użyty przy odsłuchu odtwarzaczy:
Słuchawki: Audio Technica ATH-A900, Grado RS1, Grado GS1000i, HiFiMan HE-6, HE-300, HE-400, HE-500
Dodatkowe źródła dźwięku: HiFiMan EF-6, Primare NP30

Chociaż początkowo odsłuchy miały przebiegać pod dyktando porównania HiFiMAN HM-901 vs Astell&Kern AK120 oraz HiFiMAN HM-601LE vs FiiO X3 to całość zakłóciło niespodziewane pojawienie się dwóch nowych graczy. Na odsłuchach pojawiły jedne z pierwszych w Europie egzemplarzy najnowszych odtwarzaczy HiFiMANa – ultrakompaktowego HM-700 -przeznaczonego dla osób aktywnych oraz HM-802 odchudzonej cenowo odmiany topowego HM-901.
Ponadto zaszły pewne zmiany w zestawieniu słuchawek, w miejsce Audio-Technica ATHW1000x podstawiono mniejszy model ATH-A900, zaś w miejsce AKG Q701 zajęły urządzenia Grado – RS1 oraz GS1000i. Jako referencyjny system zagrał stacjonarny wzmacniacz HiFiMAN EF-6 oraz topowe słuchawki HE-6. Źródłem było najlepsze urządzenie w ofercie Primare – znakomityDAC i odtwarzacz strumieniowy w jednym – NP30.
Najbardziej obleganymi urządzeniami były dwa topowe odtwarzacze HiFiMANa – HM-901 oraz HM-802 oraz referencyjny system EF-6 + HE-6. Wśród trzech grup, gdzie każda liczyła sobie minimum6 osób udało się odnaleźć pewne godne uwagi zestawienia słuchawek i odtwarzaczy, któreuczestnicy niezwykle sobie chwalili. Oto wybrane z nich.
HiFiMAN HM-901 + HiFiMAN HE-500 / HE- 400 Odsłuchy styczeń Rms.pl Tutaj największe kontrowersje wzbudzał wybór słuchawek. Uczestnicy podzielili się na zwolenników maksymalnej jakości dźwięku obstawiając model HE-500 jako zdecydowanie najlepszy, oraz zwolenników wygody noszenia, zwracając uwagę, że HE-400 jest lżejsze, co zdecydowanie poprawia kom fort odsłuchu. Samo połączenie zarówno HE-400 jak i HE-500 wzbudziło zachwyt i zdobyło sobie miano przenośnej referencji – szczególnie do muzyki dynamicznej, z wykopem. Tutaj ortodynamiczna konstrukcja charakteryzująca się potęgą brzmienia napędzona odpowiednią ilością prądu nie dała szans innym słuchawkom, podobnie jak sekcja wzmacniająca w HM-901 pozostawiła daleko w tyle inne odtwarzacze, które nie poradziły sobie z HE-500 i tylko częściowo poradziły sobie z HE-400.

HiFiMAN HM-802 + HE-500 Odsłuchy styczeń Rms.pl To zestawienie zdobyło uznanie miłośników lżejszej muzyki i jaśniejszego brzmienia niż te uzyskane z HM-901. Pierwsze doświadczenia z HM-802 pokazały zdaniem większości odsłuchowiczów, że różnice w stosunku do topowego HM-901 nie są powalające, stąd wiele osób, które marzyły o HM-901, ale nie posiadają wystarczających środków powinny zwrócić uwagę na model HM-802 z tą samą sekcją analogową oraz innym przetwornikiem DAC.


HiFiMAN HM-601LE + Grado GS1000i Odsłuchy styczeń Rms.pl To zestawienie z kolei spodobało się miłośnikom muzyki klasycznej. HM-601 zapewnił jasno grającym Grado właściwe dociążenie, muzykalność i łagodność wysokich tonów, te z kolei nie powściągnęły bas i średnicę z HM-601LE. Całość pokazała brzmienie niezwykle analityczne, przejrzyste, neutralne zapewniające świetny wgląd w nagranie.


Astell & Kern AK120 + HiFiMAN HE-300 Odsłuchy styczeń Rms.pl Zestawienie nobliwie grającego AK120 z ciemnymi, mocno stawiającym na akustykę HiFiMAN-ami okazało się bardzo udane. Przekaz HiFiMANów zyskał na bezpośredniości, zaś skłonność do mocnego kontrolowania basu AK120 została odrobinę poluzowania, co przełożyło się na większą żywiołowość i poczucie odtwarzania muzyki w trybie bardziej koncertowym, niż studyjnym.


FiiO X3 + Audio-Technica ATH-A900 Odsłuchy styczeń Rms.pl To zestawienie zaskoczyło gęstością przekazu, szczególnie średnich tonów z przejściem w wysokie. Elektroniczna muzyka Jeana Michela Jarra zabrzmiała fenomenalnie, mieniać się niezwykłą ilością barw z dobrą ilością stosunkowo łagodnego basu, co wśród miłośników głębokiego uderzenia niskich tonów może wywołać lekki niedosyt. Wysokie tony były niezwykle jedwabiste i łagodne. Osoby o upodobaniu do gęstego, łagodnego dźwięku i wielogodzinnych odsłuchów powinny przynajmniej odsłuchać tego zestawienia.

HiFiMAN HM-700 + Grado RS1 Odsłuchy styczeń Rms.pl Po raz kolejny, połączenie ciemno grającego odtwarzacza i jasnych detalicznych słuchawek przyniosło świetną synergię. Bluesowa gitara i głos Buddiego Guya wibrowały na wyżej wymienionym zestawieniu niezwykle pozytywnie – w dodatku ze zwykłych plików MP3. Charakter nadawało unikalne połączenie szczegółowości wysokich tonów z muzykalnością opartą na średnicy i skocznym basie.


HiFiMAN HE-6 + EF-6 + Primare NP30 Odsłuchy styczeń Rms.pl Prawdopodobnie najbardziej oblegany system całodniowych odsłuchów. Badano zarówno charakter wzmacniacza EF-6, jak i słuchawek HE-6. Pomimo rozmaitych kombinacji, koniec końców wtyk od HE-6 lądował w gnieździe dużego jacka EF-6, zaś ręka wędrowała szybko i sprawnie po skali potencjometru nie pozostawiając złudzeń co do tego, gdzie dziś należy szukać słuchawkowej referencji. Na oddzielną pochwałę zasługuje skandynawskie Primare NP30, które podawało niezwykle detaliczny, rozdzielczy i stonowany dźwięk o świetnym balansie. System HiFiMANa dokładał do tego potęgę brzmienia i wielką skalę dźwięku. Także głębia sceny znacząco wykraczała poza możliwości przenośnych grajków. Chociaż były osoby zwracające uwagę, że różnica w stosunku do HM-901 mogłaby być większa, co jest dla topowego odtwarzacza HiFiMANa największym komplementem.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony