Stereo czy kino domowe?

Jednym z pierwszych pytań, przed jakimi stają Klienci salonów audio-video jest wybór pomiędzy zestawem stereo, a kinem domowym. Bardzo wielu klientów przychodzących do naszego salonu w poszukiwaniu pierwszego zestawu audio nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. - mówi Rafał Koc ze sklep.RMS.pl Hi-Fi Kino Domowe Akcesoria Audio-Video. Poniższy artykuł zwięźle przedstawia główne różnice pomiędzy obiema opcjami i, mamy nadzieję, może być przydatny na etapie podejmowania decyzji.

1. Skład zestawu
Najprostsze systemy stereo co do zasady od wielu lat tworzą te same komponenty. Są to dwie kolumny głośnikowe podłączone do 2-kanałowego wzmacniacza oraz źródło sygnału. Odtwarzacz CD, strumieniowy, coraz częściej – dzięki obecności wejść USB w części wzmacniaczy – komputer z plikami audio. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się też urządzenia będące wzmacniaczem i źródłem w jednym, jak bezprzewodowe wzmacniacze Definitive Technology W Amp czy Polk Audio Omni A1.

Zestawy kina domowego są znacznie bardziej rozbudowane. W pierwszej kolejności, zwiększa się liczba kolumn głośnikowych. Standardowy, „klasyczny” system nagłośnienia przestrzennego składa się z pięciu kolumn: dwóch frontowych, dwóch surround (ustawionych po bokach lub z tyłu słuchacza, odpowiadających za efekty przestrzenne) oraz kolumny centralnej (przenoszącej głównie wokale, ścieżki dobiegające bezpośrednio „z ekranu”). Bardzo istotną częścią zestawów kinowych są również subwoofery, czyli najczęściej aktywne głośniki odpowiadające za odtwarzanie najniższych częstotliwości. To dzięki nim takie efekty, jak wybuchy mogą zabrzmieć potężnie, „kinowo”. Należy zaznaczyć, że wyżej opisany zestaw to najprostszy system kina domowego Dzisiejsze konfiguracje mogą obejmować 7, 9, a nawet 11 głośników rozmieszczonych w całym pomieszczeniu, oczywiście nie licząc subwoofera.

Do sterowania taką ilością głośników nie wystarczy już zwykły wzmacniacz stereo. Jego miejsce zajmuje amplituner kina domowego, wyposażony już nie w dwie, ale minimum pięć końcówek mocy oraz oprogramowanie umożliwiające właściwe przetwarzanie sygnałów audio-video. Źródłem sygnału, oprócz dekodera, często jest również odtwarzacz Blu-ray, czasem odtwarzacze sieciowe z wbudowanym dyskiem twardym, obsługujące pliki video.

2. Skomplikowanie instalacji
Nietrudno się domyślić, że z uwagi na większą ilość elementów zestawu, kino domowe jest większym wyzwaniem instalacyjno-montażowym, aniżeli prosty system stereo. Pierwszą kwestią są możliwości przestrzenne. Również w przypadku zestawów stereo, należy dobierać je pod kątem konkretnego pomieszczenia, jego akustyki i umeblowania. Jest to niezbędnym warunkiem dobrego brzmienia.

W przypadku kina domowego sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Pomieszczenie, w którym ustawione będzie tak wiele kolumn nie może być zbyt małe. Ponadto właściwe rozmieszczenie głośników ma kluczowe znaczenie dla komfortu odsłuchu. W niektórych przypadkach może zajść konieczność ponownej aranżacji pomieszczenia – np. tak, aby móc powiesić na ścianie kolumny surround. Do tego dochodzi kwestia uporządkowania kabli, których jest więcej i są na ogół dłuższe, niż w systemie stereo.

Rozwiązaniem godnym polecenia dla wszystkich, którzy szukają kinowego brzmienia, a nie dysponują zbyt dużą ilością wolnego miejsca są głośniki typu soundbar, tzw. listwy głośnikowe. Są to bardzo szerokie, cienkie i płaskie zespoły głośnikowe, montowane najczęściej bezpośrednio pod telewizorem. Niejednokrotnie – jak np. w przypadku Definitive Technology W Studio – znakomicie imitują one brzmienie przestrzenne, do tego często sprzedawane są w zestawie z subwooferem, z którym w wielu przypadkach komunikują się bezprzewodowo. Bardzo prosty jest też sposób ich podłączenia. Często wystarczy jeden przewód optyczny łączący telewizor i soundbar. Część producentów, świadomych ograniczonych możliwości przestrzennych wielu klientów, przygotowuje kompaktowe zestawy, dedykowane do mniejszych pomieszczeń, jak Polk Audio TL Blackstone. Innym oszczędnym rozwiązaniem jest montaż głośników naściennych przeznaczonych do kina domowego, jak Definitive Technology XTR.

3. Rozwój technologii
Aby uzmysłowić sobie skalę problemu, warto porównać ze sobą urządzenia produkowane dziś i kilka lat temu. Okazuje się, że różnice pomiędzy np. współczesnymi wzmacniaczami stereo a ich poprzednikami są o wiele mniejsze, niż w przypadku różnic między amplitunerami kina domowego. Użyte materiały i zastosowania konstrukcyjne ewoluują, jednak nie na tyle, by podłączenie kolumn do kilkunastoletniego wzmacniacza było niemożliwe. W kwestii kina domowego jest inaczej.

Systemy kodowania dźwięku wielokanałowego rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Dziś dominują bezstratne typy, jak Dolby Digital oraz DTS, nieobecne jeszcze kilka lat temu. Wciąż powstają również nowe standardy, jak Dolby Atmos czy DTS:X umożliwiające przesyłanie dźwięku przez głośniki umieszczone na suficie. Tak szybki rozwój technologii sprawia, że systemy kina domowego bardzo szybko się starzeją. Choć dziś wciąż dominującym sposobem kodowania dźwięku wielokanałowego jest 5.1, należy spodziewać się poszerzania standardu do 7.1. W efekcie kupno używanych urządzeń może sprawić, że część materiałów będzie dla nas po prostu niedostępna.


4. Cena
Oczywistą różnicą pomiędzy zestawami stereo a kina domowego jest ich cena. Pojawia się tu pytanie, czy zastanawiając się nad zakupem dążymy do określonej jakości brzmienia, czy też chodzi nam o zmieszczenie się w budżecie. Jeśli znajdujemy się w drugiej grupie, należy pamiętać, że – z uwagi choćby na stopień rozbudowania zestawu – systemy stereo zabrzmią kolosalnie lepiej, niż ich cenowe odpowiedniki w kategorii kina domowego. Bardzo często nasi Klienci oczekują zaproponowania im zestawu w konkretnym przedziale cenowym. Jeśli chodzi o stereo, możliwości są tu o wiele większe, niż w przypadku systemów kinowych. – potwierdza Rafał Koc ze sklep.RMS.pl.

Zasada jest prosta – jeżeli jeden zestaw ma 4 elementy, a drugi, w tej samej cenie, 8, łatwo się domyślić, w którym przypadku jakość wykonania będzie wyższa. Końcówki mocy wykorzystywane w amplitunerach są z reguły podzespołami niższej klasy, niż te montowane we wzmacniaczach w podobnej klasie cenowej.

kolumny
Wielu producentów wychodzi naprzeciw temu problemowi, proponując bardzo uniwersalne zestawy, zdolne do prawidłowego działania zarówno w systemach stereo, jak i kinie domowym. Można je łatwo rozbudowywać. W skład tej samej serii głośników często wchodzą kolumny surround, kolumna centralna i kolumny frontowe, które z powodzeniem mogą stanowić punkt wyjścia do budowy przyszłego zestawu stereo. Jest tak na przykład w przypadku serii polskiej marki Melodika BL Back in black.

Stereo czy kino domowe?

5. Przeznaczenie
Na koniec kwestia, od której należałoby zacząć. Najważniejszym pytaniem, na jakie musi odpowiedzieć sobie Klient przed zakupem jest: do czego będzie wykorzystywany ten system? Jeżeli naszym celem jest przede wszystkim słuchanie muzyki, wystarczy, jeżeli poprzestaniemy na dwukanałowym zestawie stereo. Wielokanałowe nagrania muzyczne należą do rzadkości i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Płyty Super Audio CD (SACD) są stosunkowo rzadko spotykane, nie licząc wydań audiofilskich, zupełnie nietrafionym pomysłem okazał się format DVD Audio. Warto więc zainwestować w porządny zestaw stereo, który w tym zastosowaniu zaoferuje na ogół dużo wyższej klasy brzmienie, niż porównywalny cenowo system kina domowego. Systemy stereofoniczne często też dobrze poradzą sobie ze ścieżkami filmów. Trzeba jednak pamiętać, że ominie nas wtedy część efektów przestrzennych przygotowanych przez twórców filmu. W kwestii przestrzeni, wokali i basu – czyli trzech rzeczy najważniejszych w kinie domowym – żaden system stereo nie jest w stanie zabrzmieć tak, jak dedykowany zestaw kina domowego.

Jeżeli system nagłośnienia ma służyć przede wszystkim oglądaniu filmów, warto poszukać zestawu kina domowego adekwatnego do naszych potrzeb. Taki zakup z wielu wymienionych wyżej względów jest niewątpliwym wyzwaniem. Można jednak je rozwiązać na różne sposoby aby, w końcu, dojść do pożądanego brzmienia. Z pewnością – jeśli zaporą jest cena – o wiele lepiej jest zacząć od skromnego zestawu np. stereo wiarygodnego producenta, aby w przyszłości go rozbudować o dodatkowe głośniki, niż wydawać pieniądze na „markowe” systemy kina domowego znane z hal marketów. Brzmienie jest nieporównywalne. Jak od lat powtarzamy w sklep.RMS.pl – słychać różnicę.

Dział Stereo Hi-Fi w sklep.RMS.pl
Dział Kino domowe w sklep.RMS.pl

Kontakt do specjalistów ze sklep.RMS.pl - bezpłatne porady