Sprzedaż gramofonów i płyt winylowych w USA - wzrost o 2295%!
 


Na portalu Stereophile.com pojawił się tekst mówiący o statystykach sprzedaży gramofonowych i płyt winylowych w Stanach Zjednoczonych ciągu ostatnich jedenastu lat. Wiedzieliśmy, że w ostatnich latach nastąpił wielki powrót czarnej płyty. Nie podejrzewaliśmy jednak, że pik sprzedażowy był tak wyraźny – w 2015 roku sprzedało się ponad dwudziestokrotnie więcej gramofonów, niż w 2014!

Sprzedaż gramofonów i płyt winylowych w USA - wzrost o 2295%!
Danych do zestawienia dostarczyła Consumer Technology Association – organizacja funkcjonująca na terenie Stanów Zjednoczonych od 1924 roku. Można je zatem traktować z dużą dozą zaufania. Tym bardziej wyniki, jakie podaje artykuł są zaskakujące.
Sprzedaż gramofonów i płyt winylowych w USA - wzrost o 2295%!

Liczby mówiące o tysiącach sprzedanych gramofonów w najbardziej odpowiedni sposób opisują fenomen nowej mody na czarną płytę. Z dużym prawdopodobieństwem mówią raczej o ludziach, którzy kupują pierwszy gramofon, niż o jego dotychczasowych posiadaczach, którzy – być może – zaczęli kupować więcej płyt. Może to świadczyć również o „nawróceniu na winyl” Amerykanów, którzy do tej pory słuchali płyt kompaktowych. Warto odnotować, że w 2005 roku CTA zaprzestała zbierania danych na temat rocznej sprzedaży odtwarzaczy CD.

Sprzedaż gramofonów i płyt winylowych w USA - wzrost o 2295%!
Również w 2015 roku widać znaczący, bo ponad trzynastokrotny wzrost dochodu ze sprzedaży płyt winylowych. Jest to o tyle zaskakujące, że trudno znaleźć wyraźne wydarzenie na rynku muzycznym, które spowodowałoby tak dużą zmianę. Dane CTA raczej rodzą kolejne pytania, zamiast na nie odpowiadać. Jak dużą grupę wśród nowych słuchaczy płyt winylowych stanowią audiofile? Jak wielu z nich jest DJ-ami? Jakie cechy demograficzne posiadają nowi posiadacze gramofonów? Jest to z pewnością materiał dla dalszych badań, w tym rynku polskiego, na temat którego posiadamy niewiele danych.
Gramofony w sklep.RMS.pl

Audiofilskie płyty winylowe w sklep.RMS.pl Sprzedaż gramofonów i płyt winylowych w USA - wzrost o 2295%!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony