Panasonic i Sony we współpracy pod szyldem 8K
 


Informacje o planowanej transmisji olimpiady w Tokio w rozdzielczości 8K okazały się być prawdziwe – stoją za nimi konkretne dziełania. Serwis Nikkei Asian Review podaje, że dwaj giganci w dziedzinie produkcji elektroniki użytkowej – Sony i Panasonic – rozpoczęli współpracę z głównym nadawcą telewizyjnym w Japonii, NHK. Jest to prawdziwy sojusz japońskich firm, którego celem ma być ponowne zdobycie przewagi rynkowej nad konkurentami.

Panasonic i Sony we współpracy pod szyldem 8K
To Japończycy byli pionierami w produkcji płaskich telewizorów. W ciągu pierwszej dekady XXI wieku zostali zdystansowani przez konkurentów z Chin i Południowej Korei, czego przykładem może być firma LG. Według danych z ubiegłego roku, w pierwszej dziesiątce producentów płaskich telewizorów pod względem sprzedaży znajdowały się tylko dwie japońskie firmy: Sony i Sharp. Współpraca Panasonica i Sony ma być próbą odzyskania utraconej pozycji oraz zbudowania wartości dodanej przez produkcję ekskluzywnych produktów, jak telewizory 4K.

Panasonic i Sony we współpracy pod szyldem 8K

Rozdzielczość 8K jest czterokrotnością najwyższej obecnie 4K, pozwalająca na realistyczne wyświetlanie szczegółowych obrazów nawet na dużych ekranach. Japońska NHK planuje rozpocząć nadawanie sygnału 8K już w 2018 roku, wyprzedzając pozostałe kraje świata. Spełnienie tej idei wymaga poważnego zaplecza technologicznego, za które mają odpowiadać wspólnie Panasonic i Sony, dzieląc między siebie koszty rozwoju.

Panasonic i Sony we współpracy pod szyldem 8K
Sony podało do publicznej wiadomości, że planuje rozpocząć produkcję telewizorów kompatybilnych z rozdzielczością 8K w 2020. Choć Panasonic nie określił się tak precyzyjnie, firma z pewnością zamierza zdążyć przed tokijską olimpiadą. Obie firmy działają na tym samym rynku, ich produkty mają jednak odpowiednio się różnić tak, aby konkurencja pomiędzy nimi była jak najmniejsza. Panasonic i Sony we współpracy pod szyldem 8K
Zarówno Panasonic, jak i Sony uznało, że samodzielny rozwój technologii 8K byłby zbyt obciążający. Bardziej rentownym przedsięwzięciem okazuje się współpraca gigantów. Tym bardziej, że obie firmy zamierzają rozciągnąć obszar swoich badań i rozwoju nie tylko na telewizory, ale również na inne urządzenia, jak aparaty cyfrowe.

Telewizory w sklep.RMS.pl

Panasonic i Sony we współpracy pod szyldem 8K

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony