Przegląd głośników przenośnych i komputerowych - test, recenzja, opinie

Mniejsze lub większe, z wbudowaną baterią lub na zasilaczu, przenośne lub do zastosowań stacjonarnych... Pomimo swojej różnorodności mają jeden cel – dawać przyjemność słuchania podczas pracy przy komputerze, relaksu w altance ogrodowej, podróży służbowej lub wakacji.  



Przegląd głośników przenośnych i komputerowych - test, recenzja, opinie Autor: Redakcja RMS.pl
Przedmiotem dzisiejszego przeglądu będą głośniki designerskie, najnowsze, wielofunkcyjne konstrukcje dostępne na rynku. Ponieważ każdy z nich jest inny i należy do innych grup cenowych, nie będę wyłaniał wygranych czy przegranych, a jedynie wskażę wyróżnienia za jakość muzyki, wykonania, uniwersalność zastosowań oraz genialne pomysły inżynieryjne. Na warsztat przeglądowy trafiają dziś:
JBL Spark JBL Pulse Definitive Technology Sound Cylinder Harman Kardon Nova Definitive Technology Incline Harman Kardon Onyx


JBL Spark JBL Spark to najtańszy z ocenianych głośników. Jego konstrukcję stanowią dwa głośniki 1.5” o mocy 2x7W. Producent do wyboru daje nam 3 wersje kolorystyczne: głośnik czerwony z niebieskim kablem, głośnik niebieski z kablem żółtym i żółty głośnik z czerwonym kablem. Już sam wygląd i sparowanie kolorów sugeruje, że głośnik ten dobrze odnajdzie się np. w pokoju dziecka lub nastolatka. JBL zadbał również o kilka opcji montażu. Sam głośnik możemy postawić na meblu, powiesić na belce stropowej lub przymocować do ściany przy pomocy dołączonego uchwytu. Nie mamy tutaj niestety mnogości wejść i połączeń. Spark to głośnik umożliwiający jedynie łączność Bluetooth. Po sparowaniu telefonu komórkowego z głośnikiem dźwięk jest poprawny, gra ładnie szczególnie przy cichym słuchaniu muzyki. Sterowanie głośnością nie musi odbywać się jedynie z pozycji urządzeń kompatybilnych z głośnikiem, możemy dokonać tego również przez zintegrowany z kablem pilot, gdzie poza funkcją głośniej - ciszej znajdziemy jeszcze przycisk parowania urządzeń Bluetooth oraz wł/wył.
Szkoda, że producent nie pomyślał o możliwości zastosowania kilku głośników w jednym pomieszczeniu, bo zapewne byłaby to świetna konstrukcja do mniejszych klubów i restauracji.



JBL Pulse
JBL Pulse to druga nowa propozycja tego producenta w dzisiejszym przeglądzie. Podczas rozpakowywania głośnika z pudełka wysypują się liczne kabelki i akcesoria, w tym chociażby 3 adaptery sieciowe do kabla USB w standardzie europejskim (polskim), brytyjskim i amerykańskim. Utwierdza nas to w przekonaniu, że jest to głośnik przenośny, który śmiało możemy zabrać ze sobą na zagraniczne wojaże. Elektronika dołączona do dwóch przetworników 1.5” o mocy 2x6W umożliwia łączność Bluetooth oraz posiada wejście AUX w formie małego jack'a.


Poza podłączeniem sieciowym, głośnik może być zasilany z dowolnego portu USB. Dodatkowo, Pulse posiada zintegrowaną baterię litowo polimerową o pojemności 4000mAh, która podczas testu napędzała głośnik przez około 4-5 godzin pracy (w zależności od intensywności użytkowania i głośności słuchanej muzyki). Myśląc o bezprzewodowym użytkowaniu głośnika musimy wcześniej zaplanować jego naładowanie. Od 0 do 100% baterię naładujemy w 3 godziny.

To, co w głośniku cieszy najbardziej to efekty świetlne diod LED. „Sound You can see” – hasło JBL'a reklamujące ten głośnik idealnie do niego pasuje. Do wyboru mamy wiele efektów projekcji. Możemy sterować nie tylko ich rodzajem, ale również jasnością i kolorami. Mało kto wie, ale wszystkie te niesamowite efekty uzyskujemy jedynie z 64 diod – co zaskakuje, bo wydawać by się mogło, że jest ich tam kilkaset.
Głośnikiem JBL Pulse z efektami świetlnymi możemy sterować telefonem lub tabletem Apple'a przy pomocy aplikacji JBL MusicFlow. Aplikacja umożliwia dostęp bezprzewodowy do wszystkich funkcji i ustawień, które znajdziemy również na obudowie głośnika.



Jak gra Pulse? Tak jak przyzwyczaił nas JBL w poprzednich swoich produktach, czyli dźwiękiem o sporej przestrzenności i dobrym basie. Szkoda, że producent nie oferuje jego większej wersji o np. dwukrotnej mocy, wówczas świetnie sprawdziłby się na domówkach i młodzieżowych imprezach.

Żona natychmiast odkrywa kolejne zastosowanie głośnika, mianowicie usypianie dziecka przy dźwiękach kołysanek z projekcją świetlną na ścianie. Dziecko zahipnotyzowane światłem i muzyką momentalnie usypia, a my zabieramy głośnik do sypialni.




Definitive Technology Sound Cylinder

kolumny aktywne sklep rms.pl
Definitive Technology Sound Cylinder to przenośny głośnik małych gabarytów, w którym producent zadbał o to, czego w innych głośnikach często mi brakowało – woreczek do przechowywania i przenoszenia głośnika. Ile to razy musieliśmy redukować wagę naszego bagażu, odrzucając mniej potrzebne drobiazgi. Teraz jak zapewnia producent będzie inaczej i nasza podróż służbowa lub wakacje nabiorą innego wymiaru przyjemności. 



Wyróżnikiem tego głośnika jest przede wszystkim mocowanie. przy pomocy którego możemy podeprzeć tablet w pozycji umożliwiającej wygodne oglądanie filmu, lub bezpiecznie zamocować go na górze monitora naszego laptopa. Połączenie zapewni nam złącze mini jack lub Bluetooth. Producent informuje, że baterii wystarczy na około 10 godzin pracy Cylindra.



Wchodząc na wyższą półkę cenową oczekujemy lepszego dźwięku i nie zawiedliśmy się. Konstrukcja 3 głośników – dwóch 25mm średnio-wysokotonowych i dodatkowego 43mm basowego gra bardzo detalicznie, klarownie i czysto. Urzeka precyzją brzmienia nie tylko w muzyce, dialogi aktorów w filmie oglądanym na tablecie – majstersztyk.




Harman Kardon Nova
Harman Kardon Nova to system dwóch głośników stereo dedykowanych do komputera. Małe, zgrabne „kuleczki” umożliwiają nam połączenie zarówno kablowe poprzez złącze cyfrowe Toslink, analogowe mini-jack 3.5mm AUX, łączność bezprzewodową Bluetooth, oraz parowanie urządzeń poprzez NFC. Mamy możliwość zakupu głośników białych lub czarnych, a sama stylistyka nawiązuje do tak dobrze wszystkim znanym głośnikom SoundStick (przezroczysta obudowa z boku głośnika).

Jak przystało na głośniki komputerowe, tutaj również wzmacniacz zintegrowany w głośniku możemy wykorzystać do podłączenia słuchawek. Dla miłośników mocnego uderzenia Harman Kardon na obudowie głośnika daje możliwość włączenia funkcji Bass, co znacząco podbija niższe pasmo dźwięku. Głośniki obsługujemy dotykowo na obudowie. Regulacja głośności przebiega płynnie, nie jest skokowa, jak przy tańszych konstrukcjach.



Nova charakteryzuje się dynamicznym brzmieniem oraz w miarę równym odsłuchem wyższych i niższych tonów. Gra bardzo dobrze, o niebo lepiej niż wszystkie znane z głośników komputerowych  hipermarketowe marki na C i L.




Definitive Technology Incline
Definitive Technology Incline to głośniki, które podpinam bezpośrednio po odsłuchu HK Nova. Napisałem, że tamte grają bardzo dobrze – te zatem grają wyśmienicie. To, co pisze się o nich na niejednym forum internetowym, że grają tak dobrze, jak małe kolumny podłogowe w pełni potwierdzam. Powoli zaczynam się przyzwyczajać do faktu, że to co wypuszcza Definitive na rynek to konstrukcje niesamowicie przemyślane pod kątem budowy, funkcjonalności i jakości dźwięku.



Jakie mają zastosowanie? Przede wszystkim konstruowane były jako głośniki komputerowe, jednak dużo osób korzysta z nich również jako głośniki podpięte pod telewizor. Zamysł rewelacyjny. Zważywszy na nędzną jakość głośniczków w telewizorze i niewielki koszt inwestycji oraz przy założeniu, że do ich podpięcia będziemy potrzebowali jedynie kabla optycznego – ciekawa funkcja. Nie musimy w ich przypadku inwestować w amplituner czy wzmacniacz. Wszystko to sprawia, że stosunek ich jakości do ceny jest bardzo korzystny.



Co jeszcze daje nam zestaw Definitive'a? Poza połączeniem jack i toslink możemy wykorzystywać złącze USB do podpięcia z komputerem, a wbudowany przetwornik cyfrowo analogowy zadba o lepszą jakość dźwięku w stosunku do zintegrowanej karty dźwiękowej. Chcecie więcej? Proszę bardzo – dodatkowe złącze do subwoofera przy pomocy którego podepniemy mniejszy lub większy subwoofer aktywny dedykowany do naszych potrzeb. To świetny pomysł, szczególnie jako zastosowanie w salonie przy połączeniu głośników z telewizorem.




Harman Kardon Onyx
Harman Kardon Onyx to zdobywca tegorocznej nagrody EISA w kategorii mobilnych systemów audio. Po wyciągnięciu go z opakowania czujemy jego słuszną wagę oraz możemy o nim powiedzieć jedno – jest przepiękny, a jego skórzane elementy połączone z aluminiowym uchwyto-stojakiem współgrają wyśmienicie.

To przenośny głośnik, „dzięki któremu możesz zacząć imprezę, gdziekolwiek jesteś”. Jego mocy nie zabraknie nawet w większych pomieszczeniach. Pracować on może zarówno przy podłączeniu kablowym do sieci jak i bezprzewodowo (po wcześniejszym naładowaniu baterii). Łączność kablowa oraz bezprzewodowa (Bluetooth, NFC, DLNA, AirPlay) daje szeroki wachlarz możliwości. Dla mnie, szczególnie przypadł do gustu na zewnątrz podczas użytkowania w altance. Wówczas, nie tłumiony przez małe pomieszczenia pokazuje pazura zarówno na wyższych jak i niższych tonach. Gra rozdzielczo i transparentnie. Potrafi zaskoczyć dźwiękiem nawet bardziej wymagających słuchaczy.



Konstrukcja to 2 głośniki 3/4” wysokotonowe, 2 głośniki 3” nisko-średniotonowe oraz 2 dodatkowe membrany pasywne basowe, co przekłada się na moc 4x15W. Jedyne, co można  poczytać na minus tego produktu to przebasowiony dźwięk w małych pomieszczeniach – polecamy zatem do większych salonów lub do zewnętrznego zastosowania.




Podsumowanie i wyróżnienia.
Dzisiejszy przegląd pokazał, że producenci coraz większą uwagę przykładają do wyglądu głośników, podążając za trendem lifestylowego audio. Głośniki mają grać już nie tylko podpięte kablem do jednego z urządzeń, ale również muszą być przenośne i posiadać wiele zastosowań. Na szczęście, nie musimy już inwestować w oddzielny głośnik do komórki, oddzielny do komputera i jeszcze inny do altanki. Wszystkie te funkcje spełni teraz jeden produkt – głośnik mobilny. Taki rozwój w postępie konstrukcyjnym audio pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce w naszej przestrzeni, ale również powoduje oszczędności w naszym budżecie.

kolumny aktywne sklep rms.pl


Które głośniki chciałbym wyróżnić? Po pierwsze JBL Pulse – za innowacyjne efekty świetlne – niesamowity bajer. Drugie wyróżnienie dla Definitive Cylinder – za konstrukcję, której ze świecą szukać na rynku, z dedykowaną podstawką pod tablet lub do postawienia na monitorze laptopa. Trzecia gwiazdka – Definitive Technology Incline – za całokształt – brzmienie, wbudowanego DAC'a, wyjście na subwoofer i zastosowanie zarówno przy komputerze jak i telewizorze.



 

<