Test Definitive Technology BP10B: jak kameleon, ale urzekają przestrzenią
 


Nowy w branży portal Wstereo.pl wziął na warsztat kolumny będące na rynku już od wielu lat i nadal cieszące się niesłabnącą popularnością. Mowa o słynnych kolumnach bipolarnych BP10B.

BP10B to kolumny w USA legendarne. Otworzyły one marce Definitive Technology drogę na szczyt producentów kolumn w klasie premium. Szczyt ten okupuje skutecznie od wielu lat, zaś w ostatnich kilku latach coraz lepiej rozpycha się także na rynkach europejskich.    

Autor zaczyna właśnie od przybliżenia pozycji marki DT za wielką wodą, następnie zaś wskazuje na najważniejszą funkcję każdych kolumn, czyli zdolność do poprawnego odtwarzania brzmienia różnych instrumentów. BP10B mają na tym polu szczególną zasługę, bo jako jedyne kolumny na świecie zastępują w nowojorskim kościele św Trójcy najprawdziwsze organy piszczałkowe, które zostały zniszczone w atakach WTC.

   

"Każda kolumna zastąpiła jedną piszczałkę organową. System nagłośnienia w nowojorskim kościele składa się z 82 kanałów”    

Następnie wyjaśnia zasadę działania kolumn bipolarnych oraz krótko opisuje budowę kolumn: „Definitive Technology to podłogowe zestawy bipolarne, a więc promieniujące do przodu i do tyłu. W modelu BP 10B zastosowano dwie pary głośników, po dwa na przedniej i tylnej ściance. Niskośredniotonowe umieszczono nad wysokotonowymi, które dodatkowo nie są zamontowane symetrycznie na środku a zbliżone do bocznej ścianki”.    

Następnie pora na najważniejsze, czyli brzmienie, ale tutaj okazało się, że opis brzmienia kolumn to nie lada wyzwanie: „Wiadomo, że każdy głośnik brzmi nieco inaczej w zależności od ustawienia (odległości od ścian, szerokości bazy, dogięcia itd.), ale amerykańskie bipolary są pod tym względem wyjątkowe”  

 

Dlaczego? „Odpowiednio je ustawiając można uzyskać brzmienie jaśniejsze lub ciemniejsze, bardziej wykonturowane lub niemal liniowe. Po prostu dostajemy coś w rodzaju equalizera – za darmo. Spróbuję jednak uśrednić to co słyszałem i różnych ustawieniach i jakoś zmierzyć się opisem”

   

Pora na pytanie – jak to gra?   „Przede wszystkim wrażenie robiła bardzo, bardzo duża aura przestrzenna, wewnątrz której rozgrywał się muzyczny spektakl. Nie chodzi tu tylko o wielkość samej sceny, na której poustawiani są muzycy – choć i ta robiła wrażenie”. Scenę dźwiękową kreśloną przez BP10B Autor określił jako „plenerową” a w dużym salonie wręcz „katedralną”.  

Ta cecha sprawia, że amerykańskie kolumny świetnie nadają się do systemów kina domowego. Jeśli ktoś nie chce zawracać sobie głowy wieloma głośnikami albo po prostu nie ma na to warunków – niech kupi Definitive Technology”    

A to dopiero początek – po więcej zapraszamy do przeczytania pełnej recenzji:   Recenzja Definitive Technology BP10B w portalu Wstereo.pl


 Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony