Aby uzyskać pełen dostęp, zapisz się do newslettera*.
*Tylko poprawnie wpisane i aktywne adresy email, gwarantują pełen dostęp do serwisu.

Test kabli HDMI - czy warto płacić więcej?

Drukuj PDF
+ 11
+ 25
W odpowiedzi na liczne zapytania naszych Klientów dotyczących przewodów HDMI przeprowadziliśmy mini test kabli oferowanych w naszym sklepie. Częstym pytaniem było pytanie czy kabel budżetowy typy „no name” będzie dobrym rozwiązaniem. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego testu uda nam się rozwiać przynajmniej część wątpliwości dotyczące tego typu połączenia.
 1. Co posłużyło nam do testów

 

Test przeprowadziliśmy na laptopie Toshiba U400-12p z kartą graficzną Intel Graphic Media Accelerator X3100 z wyjście HDMI
Toshiba U400-12p HDMI
Jako alternatywne źródło, odtwarzacz DVD Yamaha DVD-S663
DVD Yamaha DVD-S663
oraz telewizorze Full HD 1080p marki Sharp model LE-42X20E z upscalingiem.
Sharp LE-42X20E HDMI

Do testu przygotowaliśmy 4 kable HDMI o długości do 1 metra. 

1) Podstawowy kabel HDMI „no name” - 0,8m
Krótka specyfikacja:

 • Plastikowe wtyki-konektory, pozłacane końcówki
 • Przewodnik: brak informacji 
 • Ekranowanie: brak informacji
 • Tłumiki ferrytowe
 • Certyfikaty: brak informacji
 • Cena: 24,90 zł

HDMI no name
2) Kabel cyfrowy HDMI - HDMI 1.3b Full HD Lindy 41171 - 1m
Krótka specyfikacja:

 • Plastikowe wtyki-konektory, pozłacane końcówki
 • Przewodnik: PC OFC o czystości 99.96%
 • Podwójne ekranowany
 • Brak tłumików ferrytowych
 • Certyfikat HDMI 1.3b oraz 1080p
 • Cena: 34,90 zł

HDMI Lindy
3) Interkonekt HDMI 1.3B Full HD PGV10001 Profigold OxyPure - 0,75m
Krótka specyfikacja:

 • Metalowe wtyki-konektory, pozłacane końcówki
 • Przewodnik: Pure OCC o czystości 99.9997 %
 • Potrójnie ekranowany
 • Tłumiki ferrytowe
 • Certyfikat HDMI 1.3b oraz 1080p
 • Cena: 289 zł

HDMI Profigold
4) Interkonekt cyfrowy HDMI Ultralink Platinium (HDMIPROMKII-1.3-1M) - 1m
Krótka specyfikacja:

 • Plastikowe, oblewane wtyki-konektory, pozłacane końcówki
 • Przewodnik: miedź OFHC klasy 6N (czystość 99.99997%) okryty warstwą srebra
 • Poczwórne ekranowanie
 • Brak tłumików ferrytowych
 • Certyfikat HDMI 1.3b oraz 1080p
 • Cena: 627 zł

HDMI Ultralink

 1. Podłączamy kabelki

Pierwsze porównanie na ekranie testowym - rozdzielczość Full-HD 1080p.

Pierwszym kablem był kabel 0,8m „no name”. Połączenie nie zawsze działało, przy kilku podłączeniach zdarzyło się że 2 razy nie działało. Kolory poprawne dosyć dobrze nasycone, widoczne (szczególnie na kolorze niebieskim i zielonym) zakłócenia w postaci fal, czasami dało się zauważyć lekkie przesunięcie pikseli, drgania. Drugie porównanie, obraz z odtwarzacza DVD z upscalingiem do 1080p. Po kliknięciu, obraz w zbliżeniu. Trudno pokazać zdjęciem jakość obrazu telewizyjnego, ale myślę że przy porównaniu kolejnych kabli będzie można dostrzec różnice w jakości wyświetlanego sygnału. 

Druga konstrukcja to produkt podstawowy marki Lindy o symbolu 41171 o długości 1m z certyfikatem HDMI 1.3b. Kolory poprawne dosyć dobrze nasycone, widoczne (szczególnie na kolorze niebieskim i zielonym) zakłócenia w postaci fal, chociaż mniejsze niż na "no name". Nie było problemów z uzyskaniem połączenia. Nie występowało drganie pikseli. 

Jako trzeci kable został wybrany topowy model marki Profigold PGV10001 o długości 0,75m (seria OxyPure) z certyfikatem HDMI 1.3b. Kolory nasycone, żywe, nic nie brakowało dla wyświetlanego obrazu. Brak zakłóceń jak w poprzednich testowanych kablach w postaci fal. Brak problemów z uzyskaniem połączenia i drganiem pikseli. 


Na koniec podłączyliśmy zestaw kablem Ultralinka z serii Platinium (HDMIPROMKII-1.3-1M) o długości 1m z certyfikatem HDMI 1.3b. Kolory nasycone, żywe, nic nie brakowało dla wyświetlanego obrazu. Jeszcze lepsza głębia czerni i ekspozycja ciemniejszych barw. Brak zakłóceń, problemów z uzyskaniem połączenia i drganiem pikseli. 

 1. Podsumowanie

Kable z wyższej półki wypadły bardzo dobrze. Bardzo dobre nasycenie kolorów, brak zakłóceń i problemów z przesunięciami pikseli, znakomite ciemne kolory. Kable budżetowe spisywał się słabiej, szczególnie najtańszy, z którym występowały problemy z połączeniem, zakłócenia w postaci fal na obrazie, szczególnie widoczne na jednolitym tle, oraz z drganiami pikseli na środku ekranu. Oglądając film DVD z komputera przeskalowany do Full HD widać było wyraźnie poziomą linie biegnącą wzdłuż ekranu. Linia dzieląc obraz chwilami przesuwała część górną względem dolnej o kilka pikseli obraz. W przypadku obrazu z odtwarzacza DVD z upscalingiem do 1080p różnica w obrazie na testowanym obrazie nie była już tak widoczna. 

Jeszcze raz wszystkie kable razem na ekranie testowym z komputera przy rozdzielczości 1080p:Wszystkie zdjęcia robione były z tego samego miejsca na statywie na manualnych ustawieniach aparatu identycznych dla każdego zdjęcia. 

Więcej o standardach HDMI i technologii HDCP


 Więcej o zakłóceniach cyfrowego sygnału HDMI.

   Tagi

Tematy pokrewne :

» Cardas Audio Clear Cygnus

Oferta firmy Cardas Audio na 2017 rok wzbogaca się o nową serię przewodów: Clear Cygnus. Kolekcja składa się z interkonektów, kabli phono (gramofonowych) oraz...

» Sennheiser HD 4.50 BTNC

4.50 BTNC to topowy model serii HD4 wyposażony zarówno w bezprzewodową transmisję dźwięku, jak i aktywną redukcję szumów.

» Sennheiser HD 4.40 BT

Rynek słuchawek Bluetooth rośnie jak na drożdżach, zaś Sennheiser w rytm owego wzrostu powiększa swoją ofertę.

» Cardas Audio Iridium

Firma Cardas wprowadza do swojej oferty nowe kable o nazwie Iridium: przewód głośnikowy oraz interkonekt. Mają one zastąpić obecne do tej pory w ofercie Twinlink...

» Melodika Gunmetal Edition w nowych przekrojach - wersja limitowana wchodzi do stałej sprzedaży!

Melodika, jeden z największych polskich producentów kabli klasy hi-fi poszerza ofertę dotychczas limitowanej wersji Gunmetal Edition o dwa przekroje: 1.5mm oraz 4mm. Tym...

» Boom na rynku słuchawek bezprzewodowych

Raport amerykańskiej agencji badawczej NPD na temat sprzedaży słuchawek w USA dostarczył zaskakujących wniosków. Po raz pierwszy w historii sprzedanych zostało więcej...

Komentarze  

 
-1 #18 Maślak 2015-05-30 12:07
Do miłośników "zer i jedynek".
Spróbujcie w myśl waszych teorii o sygnale cyfrowym przesłać sygnał LAN-em po kiepskim nieekranowanym kablu. Życzę powodzenia! Potem jeden z drugim przeczyta wasze brednie i wymaga od firmy super jakości przesyłu na kablu za 1 zł metr.
Bo przecież to "sygnał cyfrowy".
Cytuj
 
 
+10 #17 Miko 2013-01-24 13:33
@Geppetto
Wyjaśnij więc drogi praktyku, jak jakość kabla do transmisji danych cyfrowych może regulować kolorystykę przekazu, który opisany jest zerami, jedynkami i jeśli nie spełnia wymogów standardu zapisu jest odrzucany, a jeśli spełnia jest akceptowany. Idąc dalej tym tokiem myślenia, różni ludzie ze względu na różną jakość kabli telefonicznych czytaliby różny tekst na tej stronie.

" Proponuję zamówić kabel, przetestować i oddać. Można przecież zwrócić przez 10 dni bez podania przyczyny."
O tak, to jest zachowanie poważnego człowieka. Najbardziej ucieszy się firma kurierska, bo ona nikomu kosztów zwracać nie będzie musiała :)
Cytuj
 
 
-14 #16 Geppetto 2012-10-31 12:22
Panowie autor testu przynajmniej przetestował empirycznie. Większość z was wyciąga wnioski na podstawie teorii . Proponuję zamówić kabel, przetestować i oddać. Można przecież zwrócić przez 10 dni bez podania przyczyny. No i wtedy możemy prowadzić bogatszą rozmowę wraz z twardymi dowodami. Inaczej wygląda to na czyste "hejtowanie"
Cytuj
 
 
+18 #15 Damian 2012-10-25 00:54
To jakaś kpina żeby w 21 wieku, w świecie pełnym transmisji cyfrowej wciskać ludziom kit o różnicach w nasyceniu kolorów i "zakłóceniach w postaci fal" z powodu jakości kabli hdmi, każdy średnio rozgarnięty gimnazjalista miałby "bekę" czytając ten pseudomarketing owy bełkot..
Cytuj
 
 
+14 #14 Rysiek 2012-10-13 01:30
Dodam po prawie roku. Dziś podłączałem TV Samsung UE55ES8000 za 9,3tys. kablem HDMI za 19zł oraz za 280zł (żeby uodowodnić brak różnicy). Właściciel zrozumiał, że 200zł upustu, który dostał na TV zwrócił kupując kabel HDMI. Wierzących w cuda zapytam : Czy wydruk na drukarce, podłączonej do kompa kablem USB za 3zł też ma słabsze kolory i czerń? Czy strona internetowa na kompie podłączonym do sieci LAN kiepską skrętką (po 0,5zł/m) o dł. 50m wygląda gorzej lub ładuje się wolniej? ... wiem niektórzy zauważą pewnie błędy ortograficzne. To tak jakby spróbować przekonać tzw audiofila o bezsensowności podłączania kompaktu kablem zasilającym (230V) za 3tys. zł.
Pozdrawiam trzeźwo myślących.
Cytuj
 
 
+24 #13 xcgsdfg 2012-07-13 19:14
Tym testem zapewniliście sobie to, że większość ludzi znających się na rzeczy nigdy nic u Was nie kupi.
Cytuj
 
 
+2 #12 jocker 2012-06-18 11:59
I tak na koniec dodam nie że cyfrowy sygnał też ma swoje ograniczenia i wiadomo nie da się go przesyłać na zbyt duże odległości bez wzmocnienia. A co do niby słabszych barw na kiepskich HDMI zgadzam się z tym w 99% fakt zer i jedynek nie przekłamiemy, ale.. jeśli nasz sprzęt wypuszcza słabiutki sygnał jak mój BD390 plus kabel który daje duże tłumienie, problem ten widać w instalacjach satelitarnych na długich kablach czy w systemach ADSL czy VDSL spadek prędkości ;) to korekcja coś tam nadrobi ale wszystkich zer i jedynek nie odzyska tylko coś tam podrobi i mamy tę gorszą paletę barw. A czemu ? bo lepiej mieć gorszą czerwień niż klocki i brak sygnału prawda ? jak kogoś ciekawi temat odsyłam do poczytania o kompresjach stratnych i danych naprawczych np w jpg porównajcie z BMP czy RAW ;) wystarczy kilka bitów mniej i obraz będzie inny już.
Cytuj
 
 
+2 #11 jocker 2012-06-18 11:44
lub taki test podłączam HDMI przez przelotkę DVI z kompa idzie, wkładam kartę w sumie kilka testowałem ze złączem HDMI i już połowa z nich poległa ? Bo to się rynek napędza producenci mają za zadanie wypuszczać pod względem elektrycznym tak słabiutki sygnał że trzeba hiper kabli itd. Dodam że mam kable za parę złotych w domu i 2 dość drogie. Test na 15m mnie przekonał a z mojej grafiki wypuczam 1.4a z jego pełnymi możliwościami. Może jak znajdę beczki HDMI pokuszę się o zwiększenie długości. Kto by zarobił na osprzęcie do naszych sprzęcików domowych gdyby puszczano silny sygnał cyfrowy co ? wtedy wystarczyło by nawet zastosować kabel z farelki. O zaletach cyfrowego sygnału niech świadczy DVB-T ja odbieram sygnał z rabki w busku zdroju tam wypoczywam czasami. Daleko poza jego zasięgiem teoretycznie ;) więc jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o .... A ten fioletowy obraz to wina faktycznie przełącznika ale i kijowego sprzętu który tak sobie błędnie zinterpretował słaby sygnał
.
Cytuj
 
 
0 #10 jocker 2012-06-18 11:43
Wiadomo że obraz na HDMI może śnieżyć ale to nie wina kabla jako takiego, no może trochę, ale czemu na tym samym kablu BD390 śnieży a nbox nie ? czmu HDTCM20 na 10m kabla idzie a przez przelotkę bluray nie ? czemu jak ten śnieżący obraz tym samym kablem wpuszczę na RX-V767 i wypuszczę np 3m kablem to jest już ok ? czemu ten sam kabel 15m nie działa praktycznie z niczym a z kompem już tak.
Cytuj
 
 
-9 #9 Bogdan 2012-06-12 10:50
Dla wszystkich święcie przekonanych o nadprzyrodzonyc h właściwościach sygnału cyfrowego ciekawa lektura, polecam:
http://www.highfidelity.pl/@numer--48&lang=
Cytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież