Pierwsze kroki przed zakupem sprzętu audio-video
 


Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu audio-video? Czy warto modernizować stare systemy, dokupując do nich nowe elementy? Co jest niebezpieczeństwem, na które wielu Klientów powinno zwrócić uwagę? Tymi kwestiami zajmiemy się w poniższym artykule.

Pierwsze kroki przed zakupem sprzętu audio-video
Nowy sprzęt czy modernizacja starego?
Powyższy problem dotyczy jedynie pasjonatów audio, którzy posiadają już pewne doświadczenie i zakupywany sprzęt nie będzie ich pierwszym. Często, szczególnie w przypadku posiadaczy wysłużonych urządzeń o dużej wartości sentymentalnej, z trudem przychodzi ich pozbycie się. Fora internetowe pełne są opinii, które z pewnością głoszą, że „nic nie zagra, jak stare, dobre Tonsile podłączone do mojego Radmora”. Nie można odmówić zrozumienia tego typu sądom i nieraz trudno się z nimi spierać, jednak fakty mówią same za siebie.

W ostatnich latach technologia audio idzie do przodu z niespotykaną do tej pory prędkością. Często – choć nie zawsze – porównanie nowych urządzeń ze starszymi w podobnym przedziale cenowym wychodzi mocno na niekorzyść weteranów. Jeżeli tylko budżet na to pozwala, warto zastanowić się nad zakupem urządzeń produkowanych w ostatnich latach. Dochodzi do tego kwestia funkcjonalności. Nowe urządzenia często korzystają z przewodowej i bezprzewodowej łączności sieciowej, są w stanie przyjmować sygnał z komputerów i urządzeń przenośnych, co jest zresztą bardzo wygodne.

Nad modernizacją starszych zestawów warto zastanowić się w trzech przypadkach. Po pierwsze, kiedy (nie tylko my) jesteśmy przekonani o ich wysokiej wartości brzmieniowej. Po drugie, kiedy nie potrzebujemy nowoczesnej funkcjonalności (co należy przemyśleć co najmniej dwa razy). Po trzecie wreszcie, kiedy nie dysponujemy wystarczająco dużym budżetem.

Pierwsze kroki przed zakupem sprzętu audio-video

Stereo czy kino domowe?
Temu zagadnieniu kilka tygodni temu poświęciliśmy cały artykuł, do zapoznania się z którym zapraszamy zainteresowanych. Tu chcemy jedynie zaznaczyć, że od odpowiedzi na to pytanie zależy każda kolejna decyzja. Inny sprzęt zaleca się do kina domowego, inny do odsłuchu muzyki w stereo. Chodzi tu o takie kwestie, jak liczba kolumn (2 czy 5?), źródło ich wzmocnienia (wzmacniacz stereo czy amplituner?), zastosowanie subwoofera itd.

Warto tu dodać, że w każdym wypadku i tak dochodzi szereg dodatkowych pytań precyzujących dobór sprzętu. Inne możliwości oferuje amplituner stereo, inne wzmacniacz. Inne odtwarzacz CD, inne odtwarzacz strumieniowy... I tak dalej.

Pierwsze kroki przed zakupem sprzętu audio-video
Dokładne zapoznanie się ze specyfikacją sprzętu
Mogłoby się wydawać, że jest to bardzo oczywisty punkt – jeżeli zastanawiam się nad zakupem kosztownego urządzenia, nie kupię kota w worku... Czy aby na pewno? Doświadczenie uczy, że nie można być zbyt wielkim optymistą w tej dziedzinie. Niejednokrotnie spotykaliśmy się z reklamacjami towaru, który rzekomo „nie działa”. W rzeczywistości Klient wybrał niepasujący standard wejścia lub był zaskoczony, że w danym modelu amplitunera wejście USB nie obsługuje filmów i muzyki, a służy jedynie do aktualizacji oprogramowania. - mówi Rafał Koc ze sklep.RMS.pl Hi-Fi Kino Domowe Akcesoria Audio-Video.
Dlatego należy powtarzać do znudzenia, żeby starannie zapoznać się ze specyfikacją sprzętu, którym jesteśmy zainteresowani oraz dokładnie upewnić się, czy odpowiada ona naszym potrzebom. Czy – jeżeli zamierzamy słuchać muzyki z komputera – dostępne są właściwe wejścia USB lub ethernet, czy impedancja wzmacniacza pasuje do impedancji kolumn, czy wyjścia audio w telewizorze odpowiadają wejściom amplitunera, czy słuchawki mogą być wysterowane przez smartfon... Warto też należycie dobierać źródła wiedzy. Wielu Klientów zostało wprowadzonych w błąd przez skrajne lub stronnicze opinie umieszczane na forach audio przez ludzi o niskim poziomie wiedzy lub bez potrzebnego doświadczenia, którzy często chwalą posiadane przez siebie urządzenia. Nie deprecjonując tych miejsc, które nierzadko mogą być skarbnicami wiedzy, należy pamiętać, że w pierwszej kolejności warto zapoznać się z opinią profesjonalistów – redaktorów miesięczników branżowych czy pracowników salonów audio, obytych ze sprzętem na co dzień. Rzecz jasna pamiętając, że ci ostatni również mogą nam proponować urządzenia, na których sprzedaży ich należy. Posiadają jednak na ogół, siłą rzeczy, o wiele większy zasób wiedzy od laików. - konkluduje pracownik sklep.RMS.pl.

Pierwsze kroki przed zakupem sprzętu audio-video
Dobór gabarytów sprzętu do warunków pomieszczenia odsłuchowego
Każdy sprzęt audio należy dobierać pod kątem pomieszczenia, w którym będzie używany. Podstawowym parametrem jest tu wielkość i moc urządzeń. Ustawianie kolumn podłogowych w zagraconych pokojach o powierzchni 10m2 ma podobny sens, jak korzystanie z niewielkich monitorów w kilkudziesięciometrowych salonach – niewielki. W pierwszym przypadku dudniący dźwięk będzie nie do wytrzymania, w drugim brzmienie nie osiągnie potrzebnego wolumenu i będzie wydawać się niewystarczające. Po raz kolejny świetnym wyborem może się tu okazać skorzystanie z rady profesjonalistów, wyspecjalizowanych w zakresie dopasowywania odpowiednich urządzeń do konkretnych pomieszczeń. Potwierdza to doświadczenie sklep.RMS.pl.

W sklep.RMS.pl bardzo szybko zrozumieliśmy, jak ważny jest dział instalacyjny, którego specjalnością jest projektowanie i wykonywanie kompleksowych instalacji audiowizualnych dopasowanych ściśle do potrzeb konkretnych Klientów. Nie każdy musi być specjalistą w dziedzinie akustyki i elektroniki. Bardzo wielu Klientów korzysta z naszych usług w tym zakresie, lub przynajmniej profesjonalnych porad, które zawsze są bezpłatne. - mówi Rafał Koc ze sklep.RMS.pl.

Pierwsze kroki przed zakupem sprzętu audio-video
Odpowiednie rozdysponowanie budżetu
Kwestią, która za każdym razem pojawia się w przypadku doboru konkretnych urządzeń jest właściwe rozdysponowanie dostępnych środków pieniężnych na poszczególne elementy zestawu. Drogowskaz stanowią tu nasze plany. Czy zamierzamy rozbudowywać zakupywany system, czy jest to zestaw docelowy? W pierwszym przypadku warto wydać więcej na kolumny i w tej części postawić na wysoką jakość wykonania, renomowanego producenta, wyższy model. Wzmacniacz niech będzie wystarczająco mocny, by zaspokoić zapotrzebowanie prądowe kolumn na satysfakcjonującym poziomie. Jest to jednak część zestawu, która starzeje się relatywnie szybciej, niż zespoły głośnikowe. Po kilku latach będzie można wymienić go na bardziej funkcjonalny, mocniejszy model.

Inaczej rzecz wygląda, jeżeli sprzęt, którego szukamy jest już docelowym, ostatecznym zestawem i nie planujemy go rozbudowywać. Wówczas należy wycisnąć z niego tyle, ile się da. Fundamentem w takiej sytuacji jest mocny wzmacniacz, który jest w stanie maksymalnie wykorzystać możliwości zespołów głośnikowych. Ponadto w obu przypadkach przyjmuje się, że cena kabli powinna wynosić ok. 10% całości systemu. Przekroczenie tej granicy w niektórych przypadkach może przynieść jednak dobre rezultaty. Kable głośnikowe i interkonekty są często niedocenianym elementem systemów audio, który posiada niebagatelny wpływ na brzmienie. Dowiodły tego liczne testy.
Kolumny stereo Hi-Fi w sklep.RMS.pl

Wzmacniacze stereo w sklep.RMS.pl

Kontakt ze specjalistami ze sklep.RMS.pl - bezpłatne porady
Jak dopasować kolumny (głośniki) do wzmacniacza?

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony