Kolumna centralna - znaczenie i rola w zestawie kina domowego

Grunt by fronty były mocne – jest to najczęstsze podejście klientów przy zakupie zestawu kolumn do kina domowego. Niestety bardzo błędne, co zamierzam udowodnić w poniższym artykule. Chciałbym wykazać i stwierdzić, iż znaczenie kolumny centralnej jest tak samo ważne, jak nie ważniejsze, od kolumn frontowych.  

Kolumna centralna - znaczenie i rola w zestawie kina domowego. Autor: Redakcja RMS.pl

 

Pracując w branży audio, spotykając setki klientów, finalizując wiele zamówień, niejednokrotnie spotykam się z przekonaniem osób zainteresowanych zakupem kina domowego, że kolumna centralna jest nieistotna. Stąd wiele osób uważa, że jest to najlepsze miejsce do poszukiwania oszczędności. Oczywiście zawsze proponuję odsłuch aby faktycznie przekonać, że to założenie jest z gruntu błędne. Fakty, które opiszę, mogą być dla niektórych nie lada zaskoczeniem. By nie być gołosłownym udowodnię to na przykładzie filmu bardzo dobrze znanego dla kinomaniaków – mianowicie Mission Impossible – Ghost Protocol z 2011 roku.

Weźmy pod uwagę scenę z 01h:06m:00s, gdy Tom Cruise realizuje przekręt podczas wymiany tajnych kodów na diamenty. Wszystkim, którzy dysponują tym filmem i zestawem 5.1 zalecam wykonanie testu osobiście. Otóż po odłączeniu kolumny centralnej następuje niesamowita cisza. Jesteśmy w stanie usłyszeć tylko bardzo cichy podkład muzyczny w tle, który ma na celu budowanie napięcia. Subtelne detale i niuanse generujące efekt przestrzenny, jak na przykład: pukanie do drzwi, dźwięk toczącego się wózka, delikatny pogłos dialogu. Piszę tu aktualnie o kolumnach frontowych oraz surrouond!

Brak kolumny centralnej kompletnie zaburzył cały efekt. Zniknęła całkowicie przednia scena – absolutnie nie ma to nic wspólnego z dźwiękiem przestrzennym. Powyższy test ukazuje nam jak kluczową rolę pełni kolumna centralna. Jak znacząca ilość dźwięku jest przez nią przetwarzana. Zdaniem specjalistów budujących kolumny marki Definitive Technology jest to około 80% całej ścieżki dźwiękowej filmu.

Uwzględniwszy moje powyższe argumenty już nie trudno się nie zgodzić z faktem, iż kolumna centralna pełni jedną z głównych ról w zestawie kina domowego. Zatem gdy już potwierdziliśmy i wiemy, że centralka jest nam potrzebna i w znaczącym stopniu zwiększa nasze odczucia audio, zadajemy sobie pytanie którą wybrać? Wbrew pozorom wybór nie jest taki ciężki.

kolumny centralne sklep.rms.pl

Najistotniejszą kwestią jest dobranie kolumny centralnej względem kolumn frontowych. Idealne zestawienie jest to produkt tej samej marki, tej samej serii. Sceptyk zapyta: czy naprawdę będzie słychać różnicę w brzmieniu gdy zastosuję inną kolumnę centralną, innego producenta? Otóż na to pytanie jest zasadniczo prosta – tak. Tłumacząc najprościej – efekt może być taki, jakby podłączyć dwie różne kolumny frontowe. Inna barwa, dynamika – generalnie cały dźwięk. A co już udowodniłem wyżej, w kolumnie centralnej „ilość” tego dźwięku, niuansów, detali jest bardzo znacząca. Pragnąłbym również poświęcić jeden akapit konstrukcjom kolumn centralnych dostępnych na rynku audio. Niektóre są naprawdę fascynujące. Przykładowo lider kina domowego premium hi-fi zza oceanu, Definitive Technology, opracował niezwykle zaawansowany projekt kolumny centralnej godny podziwu i pozazdroszczenia przez konkurencję – CS-8080HD. Produkt ten został wzbogacony o aktywną sekcję niskotonową bazującą na wzmacniaczu o mocy 300W. Jest to moc oferowana przy subwooferach podstawowej klasy w cenie około 2000zł (cała centralka kosztuje mniej niż 5000!).

To nie wszystko. Dodatkowo jest uzbrojona w dwie membrany pasywne wzbogacające niskie tony – czysta kwintesencja kolumny centralnej. W ofercie innych producentów także znajdziemy produkty niesamowite, aczkolwiek już nie tak potężne jak wyżej wspomniany Definitive Technology. Mam tu na myśli jednostki centralne od Monitor Audio. Szczególne wrażenie seria Platinum – niezwykle precyzyjna w odzwierciedleniu detali, potężna konstrukcja. Wszystkim dobrze znany z kinowego brzmienia Paradigm – ten wiedzie prym w wielkości, ich kolumna centralna ma bagatela 95cm szerokości oraz prawie 37kg wagi.
Markami dorównującymi poziomem do wyżej wymienionych są również: - Polk Audio z flagową LSIM706c, - niezwykle wyrazista i klarowna CC1000Be od Focala - futurystycznie wyglądająca kolumna centrala z linii Motif od Martina Logana.

Mam nadzieję, iż dotarłem nawet do największych sceptyków inwestowania w kolumnę centralną oraz mój mini-test sprawił, że ta kwestia stała się jaśniejsza również dla dopiero raczkujących w świecie kina domowego. Często pomijana i jednocześnie tak ważna. Pamiętajmy, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku ze ścieżki filmowej, a tym samym czerpać z niej największą przyjemność należy wszystkie elementy kolumn kina domowego bezwzględnie z jednej linii produktowej tej samej marki. Nie ma tu miejsca na kompromis.