Wyobraź sobie płytę winylową o 30% bardziej pojemną, 30% głośniejszą i o dwukrotnie lepszej jakości dźwięku, niż nagrania sprzedawane dzisiaj. Portal Digital Music News donosi, że austriacka firma Rebeat zapowiada opracowanie nowego formatu określanego jako „HD Vinyl”. Pomysł Austriaków ma trafić do sklepów w przeciągu 3 lat.
Pomysł Rebeat opracowany razem z instytutem Joanneum Research jest już opatentowany na skalę europejską. W chwili obecnej trwają pracę nad objęciem go ochroną patentową również w USA, a następnie na całym świecie, co dodaje sprawie powagi.
Pod roboczą nazwą projektu „HD Vinyl” kryje się zastąpienia obecnej, żmudnej i bardzo niekorzystnej dla środowiska technologii mechanicznego tłoczenia płyt gramofonowych technologią laserową, opartą na trójwymiarowym mapowaniu topograficznym. Rebeat twierdzi że pozwoli to na stworzenie daleko bardziej doskonałego produktu w o wiele krótszym czasie, w sposób mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego.
„Nowe” płyty winylowe mają wyglądać, jak te, które znamy od lat. Co więcej, można je będzie odtworzyć na każdym gramofonie. Nowe możliwości będą w stanie wykorzystać jednak wyłącznie gramofony, kompatybilne z nową technologią. Wywołuje to skojarzenia z formatem SACD, który – mimo znakomitych parametrów – kariery nie zrobił. Z „HD Vinyl” jednak może być inaczej.
Produkcja płyt winylowych jest dziś wąskim gardłem całego przemysłu. Większość z nich wytwarzana jest w identyczny sposób, jak jeszcze w latach 60. W procesie produkcji „HD Vinyl” większość czasu zajmie opracowanie odpowiedniego modelowania 3D, jeszcze przed jakąkolwiek ingerencją fizyczną.
Wymiary rowków są dopasowywane komputerowo z najwyższą precyzją. – mówi Guenter Loibl, prezes Rebeat – Można powiedzieć, że „masterujemy” dane topograficzne. Jest to całkowicie nowa metoda. Zasilany wysoką energią laser femtosekundowy bezpośrednio wypala treść audio. 90-stopniowy kąt padania lasera całkowicie eliminuje możliwe zniekształcenia. Rebeat i Joanneum szacują, że koszty wykonywania płyt gramofonowych w ten sposób będą niższe o 50%, zaś czas potrzebny na wyprodukowanie nowej płyty zmaleje o 60%.
Trudno o lepszy moment na wprowadzenie nowej technologii produkcji płyt gramofonowych. W ostatnim roku w samych Stanach Zjednoczonych, według danych Nielsen Music, sprzedaż płyt wzrosła o 29,8%. Coraz więcej nowych wydań płytowych ukazuje się również na winylach. Czy HD Vinyl rzeczywiście okaże się nowym, lepszym wcieleniem płyt gramofonowych? Pożyjemy, zobaczymy. Oczekiwania są duże.
Źródło: Digital Music News
Audiofilskie płyty winylowe w sklep.RMS.pl