IFA 2018: telewizory

IFA 2018 właśnie wystartowała, a w sieci już wrze od nowości sprzętowych. Wiele z nich dopiero na tegorocznych targach ujrzy światło dzienne - berlińskie targi to bowiem jedno z tych wydarzeń, na które producenci czekają z największą niecierpliwością wydając kolejne serie.

Nowości sprzętowych nie zabraknie i w tym roku. Dzisiaj o telewizorach i o tym, jak giganci prześcigają się w wykorzystaniu nowych technologii do budowy kolejnych modeli.

2018 to na IFIe bezsprzecznie rok 8K jeśli chodzi o rynek telewizorów. Zarówno Samsung, Toshiba, Sharp czy LG pokazują ekrany właśnie takiej, najwyższej dotąd użytkowej rozdzielczości - jeśli można tak mówić o ekranach, na które nie powstały jeszcze odpowiedniej rozdzielczości materiały.

IDA 2018: telewizory

Samsung na tegorocznych targach w Berlinie pokazuje serię Q900R, czyli telewizxorów QLED 8K. Jakby technologii było mało, koreański producent serwuje nam również intelignentny uspcaling do 8K. Intelignenty, bo bazuje na uczeniu maszynowym (machine lerning), a przy wykorzystaniu procesora Quantum 8K pozwala 'uczyć się" zawartości ekranu i wykorzystując odpowiednie narzędzia przeskalowywać obraz do większej rozdzielczości. Brzmi zachęcająco? Fanów bardziej dźwieku, niż obrazu może zainteresować również fakt, że upscaling treści nie tyczy się jedynie strony wizualnej: nowe telewizory Samsunga mają mieć również wbudowaną optymalizację dźwięku, która dostosuje tony do aktualnie wyświetlanego obrazu. Jak to działa? Przykładowo, podczas meczu piłki nożnej, po strzeleniu gola okrzyki tłumu mają zostać wzmocnione.

Nowe ekrany Samsunga mogą sie też poszczycić wysokim poziomem jasności i wysokim odwzorowaniem kolorów. Producent kontynuuje także rozwój technologii Ambient Mode, dzięki której podczas bezczynności urządzenia, będzie ono mogło w trybeie niskiego poboru energii wyświetlać wybrany obraz lub stapiać się z tłem pomieszczenia.

IDA 2018: telewizory

LG idzie w cale - prezentowany przez nich flagowy model telewizora 8K wykonanego w technologii OLED ma przekątną mierzącą 88 cali. Matryca zawiera ponad 33 miliony pikseli, które poprzez emitowanie światła pozwalają na uzyskanie wysokiego kontrastu i - ze względu na specyfikę tej technologii - prawdziwą czerń. 

"8K to nie przyszłość - już tu jest" mówią materiały marketingowe na stanowisku Sharp podczas tegorocznych targów IFA. Rzeczywiście, producent przygotował telewizor obsługujący tę rozdzielczość, a podobne urządzenie pokazuje nie pierwszy raz - już w 2016 roku producent pokazał podobny model, również na IFA. Chociaż Sharp w kwestii tego typu telewizorów skupia się głównie na Japonii (tam już zapowiedział wprowadzenie an rynek modeli 60, 70, i 80-calowych), to obiecuje prezentować je na sklepowych półkach również w Europie.

telewizory sklep rms.pl

A oprócz telewizorów - soundbar (również sygnowany jako 8K), który ma zapewnić dźwięk 22.2-kanałowy.

Toshiba w tym roku postawiła na kontrolę głosową, technologię Full Array oraz Wall Art TV.

Full Array ma dopasowywać intensywność i nasycenie koloru do aktualnych warunków oświetleniowych tak, by jakość obrazu pozostała jak najwyższa. Telewizory Wall Art TV charakterysują się niewielką głebokością (nawet jedyne 2.5mm) i niewielkimi ramkami - tylko 4mm.

Pozostałe wpisy dotyczące IFA 2018:

 

<