Standard MQA rośnie w siłę i pozostaje nam jedynie dziwić się, że Astell & Kern, znany z tego, że jego playery posiadają bogatą funkcjonalność sieciową, dopiero teraz wprowadza go swoich urządzeń. Nie oznacza to, że każdy odtwarzacz Astell & Kern wyposażony jednocześnie w strumieniowanie Tidala powinien zyskać możliwość odtwarzania dźwięku w jakości oferowanej przez MQA. Jak dotychczas Tidal uruchomił MQA tylko w wersji desktopowej, zaś w przypadku wersji mobilnej tylko na dwóch telefonach: LG V390 oraz Essential Phone. W tym wypadku wystarczy korzystać z albumów oznaczonych jako MASTERS, aby cieszyć się najwyższa jakością dźwięku.

MQA to kodek, który jest całkiem świeżym rozwiązaniem – powstał zaledwie kilka lat temu, w 2014 roku. Sposób jego działania opiera się na odpowiednim przetwarzaniu i odtwarzaniu plików FLAC/ALAC, niwelując ograniczenia, które postawione zostały podczas konwersji pliku.


MQA oparto na wiedzy, iż ludzkie ucho jest niezwykle wyczulone na detale rytmiczne – badania psychoakustyczne pokazują, że znaczenie mają już różnice na poziomie 4μs (4 milionowe sekundy). Mózg rozróżnia mikrosekundowe przesunięcia dźwięków i na tej podstawie buduje trójwymiarowe pole dźwiękowe. Współczesna technologia stawia raczej na parametry techniczne – osiągnięcie niskiego poziomu zniekształceń, korzystnego stosunku sygnału do szumu, wysokiej częstotliwości próbkowania itd. Mimo tych zabiegów, mózg w dalszym ciągu zwraca uwagę na wciąż obecne błędy rytmiczne i nie traktuje słyszanego dźwięku jako „prawdziwego”.

Pioneer UDP-LX800

Technologia MQA polega na poprawie mikrobłędów rytmicznych w oryginalnym nagraniu oraz zapisaniu ścieżki wyjściowej w bezstratnym formacie audio. Efekt tej pracy w rzeczywistości jest maksymalnie zbliżony do oryginału. Firma podaje, że plik wyjściowy ma mieć znacznie mniejszą objętość, niż „dzisiejsze” pliki hi-res – co z punktu widzenia streamingu ma kluczowe znaczenie.

Dotychczas, MQA został wprowadzony już przez między innymi iFi Audio, Bluesound, Onkyo, Pioneer, Oppo czy też w końcu twórca kodeku firma Meridian. W 2016 roku decyzję o wykorzystaniu MQA podjęła wytwórnia Warner Music Group.Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony