H.266 – kodek wideo zbawienny dla streamingu 4K i 8K?

Kompresja na miarę XXI wieku? Na to wygląda: nowy standard VVC (Versatile Video Coding) zmniejsza rozmiar 90-minutowego materiału w 4K nawet o połowę bez utraty na jakości.

H.266 ma być następcą kodeka HEVC stosowanego między innymi w telewizorach Samsung, Sony czy LG, a także w serwisach strumieniowych Netflix i Amazon Prime Video.

Jak wygląda progres? HEVC (H.265) wymaga 10Gb transferu to przesłania 90-minutowego materiału wideo w 4K, podczas gdy jego następca wymaga do tego celu jedynie 5GB, przy zachowaniu jednakowej jakości pliku wyjściowego.

Jednakowej przynajmniej dla ludzkiego oka – i tu jest kruczek. Twórcy kodeku VVC mówią, że obserwator nie powinien dostrzec w tak przesłanym pliku żadnych różnic przy użyciu H.265 i H.266.

Nie przeszkadza to twórcom kodeku do określania go kwantowym skokiem w wydajności kodowania. Warto przy tym podkreślić, że nad rozwojem nowego standardu kompresji pracują tay giganci jak Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm oraz Sony.

Stąd też VVC ma być kodekiem licencjonowanym, czyli producenci będą musieli zapłacić twórcom za jego wykorzystanie. Kto się zdecyduje? Cóż, jeśli kodek w rzeczywistości ma działać tak dobrze jak w opisie, jesteśmy pewni, że chętnych nie zabraknie.