CANOR: Bezkompromisowy Hi-End made in Slovakia w ofercie RAFKO Dystrybucja

Słowacy dobrze grają w hokeja i mają smaczne piwo oraz wyższą część Tatr. Mają także dużą i nowoczesną fabrykę w Prešov, blisko polskiej granicy, w której wytwarzają sprzęt audio wysokiej jakości. Słowacka marka CANOR, bo o niej mowa, już od prawie 30 lat projektuje, produkuje i zgłębia tajniki konstrukcji i technologii lampowych. W tym roku marka CANOR dołącza do portfolio marek RAFKO Dystrybucja.

CANOR dołącza do portfolio marek RAFKO Dystrybucja Historia marki

Grający na skrzypcach i saksofonie tenorowym syn muzyka i multiinstrumentalisty, Zdeněk Březovják, studiując elektrotechnikę, koncentrował się na elektronice radiowej. Doświadczenie zawodowe zdobył u producenta profesjonalnych wzmacniaczy dla muzyków, a następnie opracował swoje pierwsze autorskie monofoniczne wzmacniacze audio do użytku domowego, a także zasilany bateryjnie przedwzmacniacz. Jego przyszli wspólnicy, Čurlík oraz Koščo, pracowali w tym czasie nad zintegrowanym wzmacniaczem lampowym. W kwietniu 1995 roku na wystawie w Brnie (Czechy) już w trójkę zaprezentowali swój wspólny projekt – prototyp wzmacniacza lampowego o oznaczeniu TP101. Pięć lat później, inżynierowie Zdeněk Březovják, Jozef Čurlík oraz Ján Koščo oficjalnie zarejestrowali firmę EDGAR Ltd. i od tej pory na rynkach europejskich i azjatyckich umacniali swoją pozycję eksperta w lampowym uniwersum.

CANOR w RAFKO Dystrybucja

Pod koniec 2007 roku firma Edgar przeszła reorganizację i zmieniła nazwę na CANOR, co w łacinie oznacza pieśń, melodię, ton. Od początku wszystkie wzmacniacze, przedwzmacniacze, odtwarzacze CD, przedwzmacniacze gramofonowe, a także płytki drukowane powstawały i nadal powstają w słowackim Prešovie, gdzie tuż przy polskiej granicy znajduje się duża, nowoczesna fabryka firmy, podzielona na dwa oddalone od siebie budynki.

To także tam, jako podwykonawca w systemie OEM (Original Equipment Manufacturer), projektuje i produkuje on elektronikę m.in. dla austriacko-czeskich, niemieckich czy brytyjskich powszechnie rozpoznawalnych marek. W związku z rozwojem firmy, a także rosnącą popularnością dostarczanych „boxów”, inżynier Zdeněk Březovják stanął na czele CANOR, a pozostali dwaj założyciele skupili się na działalności w zakresie OEM.

CANOR dołącza do portfolio marek RAFKO Dystrybucja

Metamorfozę przeszła także stylistyka produkowanego sprzętu. Zaczynając od logo, które razem ze znajdującym się tam kamertonem przybrało kolor bursztynu. Charakterystyczne, drewniane panele przednie obecne w pierwszych rozwiązaniach, zastąpiono nowoczesnymi frontami zrobionymi z wysokogatunkowego aluminium, które przecina poziomy pasem czarnego akrylu. Duże, czytelne wyświetlacze LED oraz wygodne, ciepło podświetlane dookoła gałki usytuowanej centralnie na przednim panelu oferują wysoki komfort użytkowania. Aż ciężko zgadnąć, że mamy do czynienia z lampowym audio.

Canor Audio ze Słowacji

Z czasem, chociaż w centrum zainteresowania firmy CANOR nadal znajdują się lampy, do swojego portfolio wprowadzono wzmacniacz tranzystorowy, o doskonałych parametrach i brzmieniu. Aktualnie w portfolio CANOR znajdziemy także zintegrowany wzmacniacz lampowy klasy A AI 1.10, wzmacniacz tranzystorowy AI 1.20, hybrydowy wzmacniacz lampowy i zintegrowany w klasie D AI 2.10, dwa odtwarzacze CD 1.10 i 2.10 oraz dwa przedwzmacniacze gramofonowe PH 1.10 i PH 2.10. Wkrótce do oferty dołączą także dwa nowe referencyjne urządzenia: przedwzmacniacz lampowy w klasie A z zerowym sprzężeniem zwrotnym CANOR Hyperion P1 oraz wzmacniacz mocy Virtus M1.

Produkty CANOR w sklep.RMS.pl >>

Technologia CANOR CMT™

We wszystkich urządzeniach CANOR stosuje autorską technologię CMT (CANOR® PCB Milling Technology), czyli innowacyjny sposób frezowania płytki drukowanej, który pozwala na zwiększenie wydajności dźwiękowej urządzeń. Opracowana przez CANOR Technologia CMT™ pozwala zbliżyć współczynnik strat dielektrycznych (styczną stratności) płytek drukowanych do współczynnika stratności powietrza, a ponieważ układy elektroniczne pracują ze stosunkowo wysokimi impedancjami, każde zwiększenie tangensa kąta strat (jak w przypadku kondensatorów) powodowałoby również pogorszenie zwiewności i obrazowania dźwiękowego. Ponadto przewaga nad połączeniem przewodami polega na tym, że połączenia w płytkach wykonanych przez technologię CMT są kilkakrotnie krótsze. Dzięki tej technologii osiągamy doskonałe parametry, które przy połączeniach przewodowych są możliwe tylko przy użyciu bardzo drogich i wysokiej jakości przewodów z izolacją teflonową. Co istotne, technologia ta jest powtarzalna w produkcji przy 100% identycznym układzie geometrycznym (co nie jest możliwe przy połączeniach typu „wire to wire”).

 

Zapraszamy do obejrzenia filmiku na YouTube, który w szczegółach przybliża historię marki CANOR oraz proces produkcji ich urządzeń, od projektu do gotowego wzmacniacza lub odtwarzacza CD (polskie napisy):

Produkty CANOR w sklep.RMS.pl >>