Rewolucja Wi-Fi 7: bezprzewodowa ultraszybka łączność nowej generacji

Obecnie najwyższy standard Wi-Fi to wprowadzone w 2019 roku Wi-Fi ax lub 802.11ax, popularnie nazywane Wi-Fi 6, rok później rozszerzone o standard Wi-Fi 6E (z obsługą częstotliwości 6 GHz, 5 GHz i 2,4 GHz). IEEE (Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników), czyli organizacja non-profit, która dba o rozwój standardów Wi-Fi, zapowiada że już niedługo możemy spodziewać się nowej ultraszybkiej generacji łączności bezprzewodowej. Nowe rozwiązania technologiczne wprowadzone w ramach Wi-Fi 7 (inaczej Wi-Fi be lub Wi-Fi 802.11be) mają spektakularnie zwiększyć wydajność i przepustowość.

bezprzewodowa łączność

Technologia MIMO sprawi, że zamiast 8, będzie można skorzystać z 16 strumieni, a wprowadzoną w Wi-Fi 6E modulację 4096-QAM, ma zastąpić 1024-QAM. Funkcjonalność Multi-Link Operation poprzez agregację dwóch kanałów 160MHz w wysokim paśmie umożliwi stworzenie kanału 320MHz i uzyskanie wyższej prędkości. Co prawda już wcześniejsze generacje Wi-Fi zapewniały dostęp do wielu pasm, jednak dopiero Wi-Fi 7 ma umożliwić dynamiczne łączenie i płynną zmianę pasm podczas transmisji danych, bez ryzyka zerwania połączenia.

bezprzewodowa łączność

Fot. Unsplash.com

Do tej pory łączność WiFi obsługiwała trzy pasma: dolne 2,4 GHz i dwa wysokie: 5 GHz oraz 6 GHz (wprowadzonego wraz z Wi-Fi 6E) i umożliwiała połączenia o szybkości do 9,6 Gb/s przy paśmie 160 MHz. Zgodnie z zapowiedziami, szybkość transmisji danych przy użyciu WiFi7 ma wynieść 33 Gb/s, a wg niektórych źródeł nawet 46,1 Gb/s, co oznaczałoby 3 lub nawet 4-krotny wzrost w porównaniu do szóstej generacji. Pozwoli to lepiej obsługiwać zaawansowane aplikacje, nawet w sieciach z dużą liczbą urządzeń jednocześnie łączących się z internetem. Ogromne ilości danych będzie można zatem wysyłać i odbierać nieomal natychmiastowo. Tym bardziej że liczba nie będzie miała wpływu na prędkość przesyłu.

Graczy oraz fanów przesyłania strumieniowego, AR oraz VR na pewno ucieszy wiadomość, że liczne ulepszenia wprowadzone w siódmej generacji mają zapewnić zupełnie nowe poziomy szybkości reakcji i spójności. Szersze pasmo poprawi wydajność transmisji danych, zredukuje ryzyko zakłóceń oraz ustabilizuje połączenie, a dzięki inteligentnemu wybieraniu kanałów, możemy liczyć na niższe opóźnienia.

bezprzewodowa łączność wifi7

Fot. Unsplash.com

Mimo że IEEE nie wypuściło jeszcze finalnej specyfikacji technicznej dla nowego standardu łączności sieci bezprzewodowej Wi-Fi 7, a zatem zakładane parametry techniczne mogą jeszcze ulec zmianie, to producenci routerów i przenośnych komputerów zapowiadają, że pierwsze urządzenia kompatybilne z Wi-Fi 7 trafią do sprzedaży już w 2023 roku, a współpracujące z nowym standardem smartfony zapowiadane są na rok 2024.

 

 

strumieniowe