Ulepszona wersja Pro-Ject Pre-Box S2 z 2017 roku. Choć z zewnątrz wygląda tak samo, to wprowadzono w nim szereg zmian, m.in. przeprojektowano i poprawiono dyskretne zegary główne, co jak zapewnia producent obniży szum fazowy i poprawi już i tak bardzo niski poziom jittera. Zmieniono również zasilacze (PSU) zegara, przetworników cyfrowo-analogowych i analogowych stopni wyjściowych. Układ wzmacniacza słuchawkowego: ESS9603Q.
Kompaktowy Pro-Ject Pre Box S2 Digital miał premierę w 2017 roku. Zastosowano w nim niestandardowy i zastrzeżony projekt zegara, skrupulatny układ PCB z oddzielnymi zasilaczami, podwójny różnicowy przetwornik cyfrowo-analogowym ESS oraz zastrzeżony filtr cyfrowy zaprojektowany w celu zapewnienia nieskazitelnej i przejrzystej odpowiedzi transjentowej. Kryzys chipowy z 20/21 szczególnie mocno dotknął Pre Box S2 Digital, biorąc pod uwagę jego stały popyt. Podczas przestoju Pro-Ject podejmuje współpracę z jednym z najlepszych projektantów cyfrowych w branży i pierwszym projektantem tego urządzenia - Brytyjczykiem Johnem Westlake, by wykorzystać tę okazję do wprowadzenia kluczowych ulepszeń i udoskonalenia projektu, odmładzając w ten sposób produkt, prawie 5 lat po jego wprowadzeniu.
Pomysłowa kombinacja wykonywanego na zamówienie, zaprojektowanego samodzielnie układu zegara taktującego, precyzyjnej płytki drukowanej z oddzielnymi zasilaczami, przetwornika D/A firmy ESS z różnicowym wyjściem oraz zaprojektowanymi dla tego urządzenia filtrami cyfrowymi pozwoliły uzyskać czystą i transparentną odpowiedź transjentów.
Nowy analogowy stopień wyjściowy, oparty na kościach ESS SABRE9603, ma wyższy prąd podkładu, co przekłada się na wyższy prąd wyjściowy, co w efekcie pozwoli Pro-Ject Pre Box S2 Edition 2023 napędzać słuchawki o niskiej impedancji i długich kablach. Urządzenie jest teraz bardziej energooszczędne – nawet przy zmniejszeniu poboru prądu o 12% przy wyższym poziomie prądu roboczego dla stopnia analogowego pracującego w klasie A, i to przy niższych zniekształceniach, gdy jest używany z niską impedancją słuchawek.
Osiem filtórw do wyboru:
- Optimal transient (Pro-Ject preffered)
- Fast Roll off (Linear phase)
- Slow Roll off (Linear phase)
- Minimum Phase Fast
- Minimum Phase Slow
- Linear Apodizing
- Hybrid Filter
- Brickwall Filter
Główne cechy:
- NOWY, mocny stopień wyjściowy dla słuchawek
- NOWY analogowy stopień wyjściowy – wyższy prąd w klasie A
- NOWY przeprojektowany dyskretny główny zegar audio
- NOWY projekt wewnętrznego zasilacza
- NOWOŚĆ – mniejsze zużycie energii, czyli większa moc, wyższa wydajność
- Podwójny monofoniczny przetwornik cyfrowo-analogowy ESS Sabre ESS9038
- Układ wzmacniacza słuchawkowego: ESS9603Q
- Organiczne kondensatory polimerowe
- Rezystory cienkowarstwowe mini MELF
- Dekodowanie sprzętowe MQA dla wejścia USB
- USB: do DSD512 (DSD1024), PCM do 32b/768 kHz
- Wsparcie MQA tylko dla USB
- Do 24 bity/192 kHz dla wejść optycznych i koncentrycznych: Optyczny: PCM do 24b/192 kHz, Koncentryczny: PCM do 24b/192 kHz
- 7 wybieralnych profili filtra cyfrowego
- 1 opatentowany optymalny filtr cyfrowy transjentów
- Synchronizacja wszystkich wewnętrznych oscylatorów
- Jitter poniżej 100 femtosekund
- Pozłacana czterowarstwowa płytka drukowana
- W pełni aluminiowa obudowa w kolorze srebrnym lub czarnym
- Wyprodukowano w Europie