Nowe przewody w serii Brown Sugar Melodika! Melodika BSBA225 Brown Sugar do bi-ampingu i BSBW225 do bi-wiringu

Do nagradzanej na rynku krajowym oraz międzynarodowym serii Brown Sugar polskiego producenta kabli hi-fi i hi-end Melodika dołącza nowy model 4 żyłowego przewodu głośnikowego o zaawansowanej budowie: 2x2mm2 + 2x2,5mm2, dedykowany do bi-ampingu i bi-wiringu. W Melodika BSC2225 zastosowano sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne, które znamy z innych przewodów w serii Brown Sugar: takie jak Multi-Gauge Core i Spiral Litz oraz wysokiej jakości polską miedź OFC klasy 6N o czystości 99.9999%.

Melodika BSC2225 Brown Sugar

Cztero-żyłowa konstrukcja zapewnia bezpieczną możliwość połączenia typu bi-wiring – 1 para wyjść z wzmacniacza i 2 pary wejściowe do kolumn – jedna na sekcji nisko tonowej, druga do sekcji średnio-wysokotonowej oraz połączanie typu bi-amping, w którym mamy 2 sekcje wyjściowe we wzmacniaczu mocy lub nawet 2 fizycznie odrębne wzmacniacze i dalej do głośników wchodzą 2 odseparowane pary żył odrębnie do gniazd niskotonowych oraz wysoko-średniotonowych.

Melodika BSC2225 Brown Sugar

Brak efektu naskórkowości

Efekt naskórkowości występuje w obwodach prądu przemiennego i sprawia, że gęstość prądu przy powierzchni przewodnika jest większa niż w jego wnętrzu. W związku z tym wraz ze wzrostem częstotliwości maleje wykorzystywany przekrój przewodnika, co skutkuje wzrostem impedancji kabla dla wysokich częstotliwości. Sygnał zaczyna płynąć nierównomiernie (m.in. również przez przesunięcia fazowe) i następuje utrata bardzo cichych składowych, co we wrażeniach słuchowych określamy jako brak powietrza czy informacji subtelnych. By uniknąć tej niekorzystnej sytuacji, przewód Melodika Brown Sugar BSC2225 posiada 3 różne grubości przewodników.

Melodika BSC2225 Brown Sugar


Technologia Multi-Gauge Core to specjalna konstrukcja przewodu, z rozróżnieniem kilku grubości żył do wydobycia najwyższej jakości brzmienia z niskich, średnich i wysokich tonów.

Do budowy przewodu Melodika Brown Sugar BSC2225 użyto wiązek o 3 grubościach. Każda para (LF i HF) składa się z 2 wiązek, w których żyły mają 2 grubości:

Żyła LF (Low frequency) dedykowana do niskich rejestrów czyli basu składa się z 2 grubości żył:
4 żyły - o przekroju 0,33mm2 - z myślą o niskich częstotliwościach np. organów, kontrabasu lub efektach specjalnych w kinie
4 żyły - o przekroju 0,21mm2 - dla nasyconego brzmienia średniego pasma np. gitary, fortepianu, saksofonu

Żyła HF (High frequency) dedykowana do wysokich rejestrów składa się z 2 grubości żył:
4 żyły - o przekroju 0,21mm2 - dla nasyconego brzmienia średniego pasma np. gitary, fortepianu, saksofonu
12 żyły - o przekroju 0,13mm2 - dla czystego i dokładnego przekazu najwyższych częstotliwości np. skrzypiec czy wokalu

Konstrukcja Litz - Technologia Spiral Litz

W przewodzie Melodika BSC2225 pojedyncze żyły przewodnika umieszczono w osobnej izolacji i skręcono. W efekcie, w każdej nitce płynie całkowite napięcie znajdujące się na wyjściu końcówki mocy. Przewagą tego rozwiązania w stosunku do standardowych kabli typu "linka" jest uzyskanie równomiernego rozkładu sygnału w całym przekroju przewodu. Zapobiega to także utracie tzw. informacji subtelnych, która ma miejsce gdy elektrony przeskakują z nitki na nitkę. Najważniejszą korzyścią z zastosowanej technologii jest równomierność rozkładu prądu w całym przekroju przewodu, a tym samym zwiększenie wydajności przesyłu prądu.

Skręcenie żył kabla

Cztery warkocze wzajemnie ze sobą skręconych przewodników eliminują interferencje własne. Zastosowanie plecionki (warkocza) spiralnie skręconego powoduje, że wrażliwość na zakłócenia przewodu jest mała. Prąd indukowany w jednym przewodzie ma kierunek przeciwny do prądu indukowanego w sąsiednim przewodzie - przez co zakłócenia znoszą się wzajemnie. Propagatorem tego rozwiązania był Alexander Graham Bell (naukowiec, wynalazca telefonu i kilkudziesięciu innych wynalazków telekomunikacyjnych), który w 1881 roku dowiódł, że ten sposób ułożenia żył redukuje wpływ zakłóceń EMI oraz zakłóceń wzajemnych zwanych przesłuchami.

Potrójna nisko pojemnościowa izolacja dielektryczna z LDPE

Izolacja wierzchnia o podwyższonej odporności sprawia, że Melodika BSC2225 można kłaść pod tynk lub beton bez obawy o uszkodzenie przewodu. Bezbarwna potrójna nisko pojemnościowa izolacja dielektryczna z LDPE (spieniony polietylen o niskiej gęstości) chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, a dodatkowo nie ukrywa rzeczywistej konstrukcji kabla. Przewód Melodika Brown Sugar BSC2225 ze względu na swoją wysoką jakość i wytrzymałość objęty jest 5-letnią gwarancją.

Najnowsza technologia Solid Grip w przewodach głośnikowych Melodika BSBW225xx Brown Sugar do bi-wiringu i BSBA225xx do bi-ampingu

Do swojej oferty Melodika wprowadza także przewód BSC2225 zakończony wysokiej jakości pozłacanymi wtykami bananowymi zarobionymi przy użyciu technologii Solid Grip, w wersji dedykowanej do bi-wiringu: Melodika BSBW225xx Brown Sugar oraz do bi-ampingu Melodika BSBA225xx Brown Sugar, dostępne są w długości od 1 do 7,5m.

BSBA225 Brown Sugar z Solid Grip

Solid Grip Technology, czyli sprasowanie zamiast zacisku śrubowego

W przypadku połączeń kolumn i wzmacniacza gołym przewodem, odsłonięta miedź szybko się utlenia, co zwiększa rezystancję kabla i ma szkodliwy wpływ na wierność dźwięku, który słyszymy. Dlatego w wysokiej klasy kablach stosowane są wtyki np. bananowe.

przewód głośnikowy Melodika Brown Sugar BSSC9520

W najnowszych przewodach, które służą do połączeń bi-wiring (Melodika BSBW225xx) oraz bi-amping (Melodika BSBA225xx) zastosowano najnowszą, specjalną technologię szczelnego łączenia wtyków z przewodem głośnikowym bez użycia lutowania - Solid Grip Technology. W przeciwieństwie do standardowego połączenia z użyciem zacisków śrubowych, Solid Grip Technology polega na zaciśnięciu odpowiednio przygotowanego wtyku na przewodzie głośnikowym za pomocą prasy. Pozwala to na szczelne sprasowanie wszystkich żył razem z wtykiem w sposób, który eliminuje wolne przestrzenie pomiędzy nimi i maksymalizuje powierzchnię styku. Uzyskany w ten sposób monolit tworzy gładką, nieprzerwaną ścieżkę sygnału przez co wyraźnie zmniejsza się rezystancja połączenia.

Przewód i wtyk sprasowane przy pomocy Solid Grip Technology w jedną całość oferują dużo wyższą konduktywność niż w przypadku zacisku zrobionego z użyciem śrub lub połączenia lutowanego. Użyte w Melodika BSBW225 oraz Melodika BSBA225 rozwiązanie daje niezawodne, trwałe połączenie, które jest odporne na utlenianie i oferuje znakomitą przewodność elektryczną o zmniejszonym oporze.
Wtyki pokryte są 24 karatowym złotem, które także nie utlenia się w powietrzu. W ten sposób niska rezystancja może być zachowana przez cały okres użytkowania przewodu.

Melodika BSBW225xx Brown Sugar

Bi-Wiring to połączenie dwukablowe, w którym sekcję tonów niskich i średnio-wysokich podłączamy oddzielnymi przewodami z jednego wzmacniacza. Zastosowanie przewodów Bi-Wiring ma na celu eliminację wzajemnych oddziaływań obu głośników na siebie co zapobiega propagacji zniekształceń w obu pasmach.

Melodika BSBA225xx Brown Sugar

Bi-Amping to połączenie dwukablowe polegające na podłączeniu sekcji tonów niskich i średnio-wysokich oddzielnymi przewodami do dwóch oddzielnych wzmacniaczy mocy. W ten sposób każdy zakres częstotliwości ma przypisany wzmacniacz, co zapewnia lepszą kontrolę nad separacją pasm. Bi-Amping stosowany jest zazwyczaj w systemach estradowych gdzie potrzebna jest duża moc i dobra kontrola nad sygnałami w odpowiednich pasmach.

BSBA225 Brown Sugar z Solid GripNajważniejsze cechy Melodika Brown Sugar BSBA225xx oraz BSBW225xx:
• Wysokiej jakości polska miedź OFC o czystości 99,9999% (6N)
• Solid Grip Technology
• Technologia Spiral Litz
• Technologia Multi-Gauge Core
• Geometria: 4 warkocze przewodników wzajemnie ze sobą skręcone w celu eliminacji własnych interferencji
• Zaawansowana konstrukcja - 3 grubości żył w każdej parze (LF i HF)
• Potrójna nisko pojemnościowa izolacja dielektryczna z LDPE
• Kabel jest kierunkowy
• Certyfikat ROHS 2
• Wtyki bananowe pokryte 24K złotem
• Rezystancja żył: 2,4mm2 R-7,85 ?/km, 2,2mm2-R-8,70 ?/km
• Pojemność żył C-75nF
• Średnica Fi 11.5 mm
• Średnica załamania kabla 8cm
• Wykonany w Polsce
• 5 lat gwarancji

Kable Melodika w serii Brown Sugar oznaczane są symbolem BS, jeśli służą do bi-ampingu oznaczone będą jako BSBA, do bi-wiringu - jako BSBW. Liczba „225” wskazuje na to na jakim kablu przygotowano dany model – w tym wypadku będzie to przewód BSC2225 (2x2mm2 + 2x2,5mm2). Liczby następujące po tym symbolu wskazują na długość kabla, a zatem przewód o długości 2,5m służący do bi-ampingu będzie miał symbol: BSBA22525, a przewód o długości 5m do bi-wiringu – BSBW22550.

Przewody Melodika BSBA225xx oraz BSBW225xx dostępne są w długości od 1 do 7,5m. Cena dotyczy pary przewodów czyli do lewego oraz prawego głośnika.

Cena oraz specyfikacja Melodika Brown Sugar BSC2225 w sklep.RMS.pl >>

Cena oraz specyfikacja Melodika Brown Sugar BSBW225xx w sklep.RMS.pl >>

Cena oraz specyfikacja Melodika Brown Sugar BSBA225xx w sklep.RMS.pl >>