Harman International, czyli spółka będąca w całości własnością Samsung Electronics, ogłosił właśnie przejęcie platformy Roon, wraz z istniejącym zespołem. Od teraz Roon będzie działać jako samodzielna firma należąca do spółki Harman.
Roon został założony w 2015 roku przez niewielki zespół weteranów Sooloos/Meridian. Początkowo miał formę jednostronicowej witryny internetowej, która promowała nowy sposób przeglądania, odkrywania i słuchania muzyki. Roon początkowo traktowany jako audiofilska ciekawostka, powoli stał się standardem w segmencie high-end hi-fi. W ciągu prawie dziewięciu lat wprowadzono dziesięć kolejnych wersji Roona i zbudowano najszerszy na świecie ekosystem kompatybilnych produktów audio oraz społeczność oddanych entuzjastów dobrego dźwięku
Obecnie jako wszechstronna platforma służy do przeglądania, organizowania i słuchania muzyki, łączy lokalnie zapisane pliki ze strumieniami z TIDAL i Qobuz, tworząc ogromną, połączoną bibliotekę cyfrową. Automatycznie pobiera zdjęcia artystów, biografie, recenzje, teksty piosenek, daty tras koncertowych i informacje o kompozytorach, tworząc wzajemnie połączony interfejs przypominający cyfrowy magazyn. Teraz, mając za partnera spółkę Harman International, która obejmuje swoim zasięgiem marki z branży audio-video, a także motoryzacyjnej i konsumenckiej, Roon zyska większą stabilizację finansową i „będzie mógł skupić się na swojej wizji bez nadszarpniętych nerwów” – sięgając wyżej i osiągając więcej. Na czym mają przede wszystkim skorzystać użytkownicy Roon.
Co to oznacza dla indywidualnego klienta, użytkownika platformy Roon?
Ogólnie rzecz biorąc, Roon pozostanie dokładnie taki, jaki jest. Wszystkie subskrypcje miesięczne, roczne i dożywotnie pozostają ważne i będą kontynuowane bez przerw. Nie będzie żadnych zmian w naszych procesach rozliczeniowych. Wszystkie obsługiwane produkty audio będą nadal współpracować z Roon, a nowe produkty wszystkich marek będą mogły poddać się certyfikacji Roon Ready i Roon Tested.