AKM zapowiada nowy flagowy przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) AK4499EX

Zbliżające się międzynarodowe targi High End, które odbędą się w Monachium w dniach 19-20 maja, to jak zawsze okazja do zaprezentowania nowości produktowych branży sprzętu Hi-Fi i Audio-Video oraz elektroniki użytkowej. Asahi Kasei Microdevices Corporation (AKM), który już w lutym anonsował wprowadzenie nowej generacji kości do przetworników cyfrowo-analogowych (DAC) i przetworników analogowo-cyfrowych (ADC), zapowiada, że Monachium będzie okazją, by zademonstrować najnowocześniejszy przetwornik cyfrowo-analogowy stereo (DAC) VELVET SOUND | VERITA TM AK4499EX, oparty na poprzedniku AK4499.

 

Wcześniejsza propozycja AKM, czyli AK4499, to układ typu „all-in-one”, obejmujący zarówno stopień cyfrowy (w tym modulację delta-sigma i inne narzędzia do ulepszania sygnału), jak i konwersję.

Zapowiadana nowość natomiast oferuje stereofoniczny stopień konwersji D/A klasy premium oparty o 2-elementowy układ, w którym AK4499EX występuje w połączeniu z modulatorem delta-sigma AK4191. Nowy „tryb pracy asynchronicznej” zastosowany w AK4191 umożliwił całkowite oddzielenie obwodów cyfrowych i analogowych.

 

 

Ponadto nowo opracowana technologia routingu DWA (Data Weighted Averaging) pozwoliła na skuteczne zredukowanie szumów powstających w procesie przetwarzania sygnału. Dzięki temu AK4499EX ma przenosić wrażenia dźwiękowe na jeszcze wyższy poziom i osiągnąć parametry wyższe od poprzednika – AK4499. Z zapowiedzi producenta wynika, że AK4499EX ma mieć imponujący stosunek sygnału do szumu [Signal to Noise] 135 dB na kanał (A-ważony) i całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD) na poziomie -124 dB.

2-chipowe rozwiązanie zaowocowało precyzyjną konwersję cyfrowo-analogową z zegarem o niskim jitterze i ma być idealnym rozwiązaniem dla konwersji cyfrowo-analogowej służącej do odtwarzania źródeł dźwięku o ultrawysokiej rozdzielczości z częstotliwością próbkowania do 1536 kHz w 64-bitowej częstotliwości PCM i 44,8 MHz DSD.

Demonstracja odsłuchowa AK4499EX odbędzie się na stoisku wystawowym AKM w IPS (International Parts + Supply). Do produkcji masowej ma trafić w trzecim kwartale 2022 roku.

Fot. AKM

AKM to strategiczny dostawca "kości" dla całej branży audio i hi-fi oraz elektroniki użytkowej, w tym producentów aparatów cyfrowych. W spalonej fabryce produkowano rozmaite przetworniki DAC (cyfrowo-analogowe), ADC (analogowo-cyfrowe), ASRC (Asynchronous Sample Rate Converter) oraz układy scalone (LSI), z których korzystali nieomal wszyscy producenci profesjonalnych i audiofilskich urządzeń audio i high-end, w tym m.in. Canon, Sony, Nikon, Solid State Logic, miniDSP, Merging Technologies, SPL, M-Audio, Avid, Focusrite oraz RME. Przetworniki tam produkowane w swoich amplitunerach i procesorach wykorzystują marki takie jak Denon, Marantz, Anthem, Onkyo czy Tascam.

microchip

Fot. Unsplash.com

Pożar w fabryce Asahi Kasei Microsystems (AKM) w Nobeoka City w Japonii, który miał miejsce 20 października 2020 i trwał 3 dni, był pierwszym mocnym zwiastunem problemów z dostępnością półprzewodników, który dotknął ponad 150 branż. W wyniku pożaru zawaliła się część konstrukcji budynku: fragmenty dachu oraz ścian, a produkcja półprzewodników i konwerterów analogowych-cyfrowych firmy AKM Semiconductor została wstrzymana. Pierwsze estymacje zakładały, że wznowienie produkcji nastąpi najwcześniej za 6 miesięcy. Zniszczenia w fabryce AKM miały ogromny wpływ na branżę audio i były jednym z ważnych czynników, które przyczyniły się do kolosalnego kryzysu na rynku czipów i brakiem amplitunerów, który odczuwamy do dziś dnia.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykułach >>>

Efekt motyla. Niedobór półprzewodników, mikroprocesorów, wafli krzemowych (chip shortage), czyli czemu od roku nie ma amplitunerów? (Chipageddon cz.1)

Siły natury a niedobór półprzewodników, mikroprocesorów, wafli krzemowych (chip shortage), czyli Chipageddon cz.2