KEF R META z najnowszą technologią Meta

W najnowszej generacji serii R Meta znalazło swoje zastosowanie wiele najnowszych technologii KEF, z czego oczywiście na szczególną uwagę zasługuje 12-sta generacja głośników Uni-Q oraz przełomowa technologia akustycznego pochłaniania metamateriałów (MAT), która powstała w wyniku wspólnej inicjatywy KEF oraz Acoustic Metamaterials Group. Czy to w stereo do muzyki, czy w zestawie kina domowego, seria R Meta ma zapewnić dostęp do wyjątkowych parametrów akustycznych. 

Seria KEF Reference od momentu swojego pojawienia się w 1973 roku przeszła już parę transformacji. W 12 generacji zastosowano najnowszą technologię META, o której pisaliśmy już rok temu. Do serii Reference wprowadzono wtedy modele trójdrożnych kolumn podłogowych (Reference 5 Meta, Reference 3 Meta), dwudrożny głośnik podstawkowy (Reference 1 Meta) oraz dwa modele trójdrożnych kolumn centralnych (Reference 2 Meta, Reference 4 Meta), które mogą być używane jako głośniki lewy-centralny-prawy.

Teraz KEF wprowadza kolejne głośniki z META w tańszej serii R Meta: trójdrożne kolumny R11 Meta, R7 Meta, R5 Meta, kolumny podstawkowe R3 Meta, centralne R2 i R6 Meta oraz modułowy głośnik Dolby Atmos R8 Meta, który można zamontować na ścianie lub postawić na innej kolumnie z serii R Meta. Dodano również dedykowane stojaki S3 Meta, które posiadają zintegrowany system zarządzania kablami. W kolumnie R3 Meta znajdziemy gniazda gwintowane, które służą do zamocowania dedykowanych stojaków KEF S3.

Wszystkie kolumny serii Reference Meta są tworzone ręcznie w Maidstone w brytyjskim hrabstwie Kent.

KEF Reference META

Przetwornik Uni-Q®
We wszystkich siedmiu modelach serii R można znaleźć układ przetworników Uni-Q, który działa jako jednopunktowe źródło i rozprowadza dźwięk w sposób bardziej równomierny w całym pomieszczeniu, eliminując tzw. „sweet spot”. Dzięki specjalnej konstrukcji Uni-Q wszystkie częstotliwości docierają do uszu użytkownika w tym samym czasie. Dźwięk jest zatem dokładniejszy i bardziej realistyczny niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, w przypadku których odtwarzanie każdego przetwornika następuje w nieco innym czasie, przez co dźwięk jest zniekształcony i brzmi mniej naturalnie. Shadow Flare, czyli starannie wyprofilowane przejście, które rozszerza efekt falowodu Uni-Q, to innowacyjny sposób na zmniejszenie efektu dyfrakcji w zakresie wysokich częstotliwości. Rezultatem jest znacznie poprawiona szczegółowość. Dzięki Uni-Q każdy, bez względu na to, gdzie się znajduje w pomieszczeniu, może doświadczyć i cieszyć się tym samym naturalnym, szczegółowym dźwiękiem.

Brytyjski producent jako pierwszy proponuje zastosowanie technologii absorpcji materiału (Metamaterial Absorption Technology MAT) w branży audio, a seria Reference Meta, w której wprowadza to rozwiązanie, przedstawiana jest jako rewolucja w arsenale akustycznym KEF i przełom w projektowaniu głośników.

Czym zatem jest ta tajemniczo brzmiąca technologia?

Akustyczne absorbery MAT (Metamaterial Absorption Technology MAT) to metastruktura o niezwykłych właściwościach, którą zaimplementowano na tylnej części magnesu w jednostce napędowej głośnika. Jej złożona, specjalnie opracowana architektura przypomina dysk z kanalikami, które tworzą swoisty labirynt. Mechanizm jej działania można porównać do „czarnej dziury”. Każdy ze skomplikowanych kanałów jest zaprojektowany tak, by skutecznie pochłaniać 99% określonych, niechcianych częstotliwości promieniujących z tyłu przetwornika, redukując zniekształcenia i zapobiegając rozpraszaniu dźwięku. Wcześniej stosowane rozwiązania umożliwiały jedynie około 60% absorpcji. KEF podkreśla wyjątkowość technologii META, nie tylko pod względem jej wydajności, ale także wszechstronności, rozmiaru i kosztów wytworzenia.

KEF Reference META

Przeprojektowane zwrotnicę mają zapewnić dużą poprawę jakości uzyskiwanego dźwięku. Dodatkowo zastosowano geometrię wewnętrznych usztywnień oraz „Ograniczone Tłumienie Warstw” (Constrained Layer Damping), które sprawia, że pozostała niewielka ilość niepożądanych wibracji jest zamieniana w ciepło, a obudowa wytwarza dźwięk ciszy. 

Elastyczne porty dla czystego basu
Porty bass reflex serii R mają innowacyjnie elastyczne ścianki. Wybrzuszenie i profil każdego portu są obliczane tak, aby zapobiec występowaniu turbulencji, a elastyczne ścianki portu zapobiegają zabarwieniu środka pasma przez rezonanse.

 

Obudowy wykończono w wysokim połysku lub drewnianym fornirze, a wszystkie dostępne są w trzech kolorach obudowy (biały, satynowy orzech i czarny). Producent proponuje także dodatkowe kolory dla dwóch modeli. Dla modelu R7 Meta dostępne jest specjalne wykończenie - tytan o wysokim połysku, a dla modelu podstawkowego R3 Meta - indygo o wysokim połysku.

Mocowane magnetycznie maskownice z mikrofibry, które przypominają zamsz, dostępne są jako dodatkowe akcesoria. Dla każdego z przetworników wycięto w nich siatkę drobnych otworów, co ma gwarantować optymalny dźwięk nawet wtedy, gdy przetworniki są nim zasłonięte. 

Seria KEF Reference META w sklep.RMS.pl >>