NuPrime Stream-9 - referencyjny odtwarzacz strumieniowy z czterordzeniowym sercem - test, recenzja, opinie

W nasze ręce trafił jeszcze cieplutki, nowy transport sieciowy (odtwarzacz strumieniowy) Stream-9 firmy NuPrime. To kolejne ogniwo modułowego systemu NuPrime. Sprawdziliśmy dla Was jak gra to nowe urządzenie.

Transport występuje w dwóch kolorach: czarny i srebrnym. Wyposażony został w czytelny wyświetlacz OLED, z regulacją jasności z pilota. Znajdziemy na nim informację o źródle, z którego korzystamy, a podczas odtwarzania mamy podgląd na nazwę wykonawcy i tytuł utworu. Na przednim panelu znajduje się także pokrętło, którym poprzez dłuższe przyciśnięcie włączamy i wyłączamy Stream-9. Natomiast poprzez jego przekręcenie możemy zwiększyć lub zmniejszyć częstotliwość próbkowania, a to dzięki opatentowanemu przez NuPrime układowi konwertera częstotliwości próbkowania (SRC). Częstotliwość próbkowania dowolnych wejść cyfrowych, w tym strumieniowych, może być konwertowana w górę lub w dół między PCM i DSD, od 44,1 kHz do 768 kHz lub DSD64 do DSD256.

Z tyłu urządzenie wyposażone jest w dwie anteny do przesyłu danych poprzez Bluetooth lub WiFi. Obok nich są dwa wejścia optyczne i coaxial, które umożliwiają re-streaming oraz gniazdo LAN (Ethernet), które pozwala podłączenie kablowo urządzenia do sieci, w tym między innymi na podłączenie dysków NAS. Po środku znajdziemy wyjścia sygnału cyfrowego PCM i DSD: optyczne, koaksjalne, AES/EBU oraz IIS HDMI. Po ich lewej stronie mamy czerwony przycisk do przywrócenia ustawień fabrycznych, a pod nim wejście "trigger out".

stream9

Natomiast co do wewnętrznej konstrukcji, na duży plus jest wyposażenie STREAM-9 w zasilacz liniowy, który minimalizuje poziom szumów i tętnienia napięć. Sercem urządzenia jest czterordzeniowy, 64-bitowy procesor Amlogic A113X - to od niego w dużej mierze zależy szybkość i płynność pracy odtwarzacza, a co za tym idzie także komfortowe korzystanie. Za Bluetooth odpowiada natomiast chip od firmy Qualcomm, specjalizującej się w komunikacji bezprzewodowej, który wspiera kodek Aptx HD zapewniający transmisję na poziomie 48kHz/24bit. Zasięg sygnału, w zależności od warunków, wynosi nawet do 30 metrów.

Stream-9 zapewnia nam możliwość korzystania z popularnych serwisów streamingowych: Spotify, Deezer, Tidal, Qobuzz, QQ music oraz radia internetowego TuneIn oraz iHeartRadio. Muzykę możemy przysłać również przez Bluetooth 5.0 + AptX HD. Stream-9 pozwala na odtwarzanie plików z muzyką przechowywanych na telefonie i na naszych dyskach NAS.

stream9

Do sterowania Stream-9 mamy solidny, wykonany z metalu pilot, który pozwala nam na obsługę wszystkich funkcji, wybór źródła, przełączanie utworów, zwiększenia częstotliwości próbkowania. Wygodną funkcją, której nie posiadają wszystkie odtwarzacze sieciowe, jest regulacja głośności z pilota. Oczywiście, głównym urządzeniem, z którego zazwyczaj będziemy korzystać do sterowania Stream-9, będzie smartphone lub tablet, na który instalujemy aplikację Omnia Receiver App dostępną na systemy Android i iOS.

stream-9

Po podłączeniu transportu do DAC od razu naszą uwagę przykuwa bardzo dobre oddanie przestrzeni. Dzięki temu lepiej czuje się klimat studia nagraniowego, sali nagraniowej czy koncertowej. Odtwarzany dźwięk wiernie oddaje warunki nagraniowe danego utworu muzycznego. Jesteśmy w centrum wydarzeń. Przestrzeń jest bardzo dobrze napowietrzona, bez problemu można zlokalizować poszczególne instrumenty na scenie, a jednocześnie dźwięki są należycie separowane. Co najlepsze, nie odbywa się to kosztem dynamiki i nie oddziałuje negatywnie na żywość, naturalność grania któregoś z pasm, nie odczuwamy efektu sztuczności w graniu.

Przy odsłuchach Stream-9 uwagę zwraca bardzo detalicznie odwzorowanie gry instrumentów np. struny gitary, kontrabasu, czy fortepianu. Wybrzmiewają naturalnie, a ich barwa grania nie ulega ochłodzeniu. Niskie tony są odtwarzane z dużym zróżnicowaniem, trzymając przy tym zwartość i szybkość. Także wokale są szczegółowe, przy czym dalej bardzo pięknie przekazują emocje w głosie. Spodobało nam się też granie detali, są wyraźniej słyszalne i nie ma potrzeby mocnego skupiania się na nagraniu, aby je z niego wyłowić. Co do perkusji dźwięki uderzeń w talerze, nawet przy tekstylnej kopułce tweetera, oddane są bardzo realistycznie, a różnice w graniu danego rodzaju talerzy są doskonale słyszalne.

>

Podsumowując, jeżeli ktoś myśli o wrzuceniu obecnego grania na wyższy poziom bez zmiany DACa, wzmacniacza, czy kolumn, to po odsłuchach, ze spokojnym sercem możemy polecić uzupełnienie zestawu o NuPrime Stream-9. Odtwarzacz strumieniowy producenta z Tajwanu to wysokiej jakości źródło, które będzie stabilnym fundamentem Twojego systemu audio. Na pewno zyska na tym nie tylko cały zestaw, ale przede wszystkim ucho każdego miłośnika audio. Bo cóż może ucieszyć audiofila bardziej niż wspaniała jakość brzmienia?

Cena i specyfikacja NuPrime Stream-9 w sklep.RMS.pl >>

Inne produkty w kategorii transport sieciowy w sklep.RMS.pl >>