Definitive Technology W Adapt - test, recenzja, opinie

Krótko po opublikowaniu recenzji wkładki gramofonowej Goldring 2100 Ludwik Hegel z bloga Stereo i kolorowo zamieścił test urządzenia, można powiedzieć, z drugiego bieguna – nowoczesnego odtwarzacza strumieniowego Play-Fi, Definitive Technology W Adapt, części systemu multiroom amerykańskiej firmy. Zapraszamy do przeczytania fragmentów tekstu..

Definitive Technology W Adapt - test, recenzja, opinie

Podobnie, jak w przypadku wkładki Goldringa, tak i tym razem większą część recenzji poświęcono aspektom praktyczno-historycznym, jak dokładny opis urządzenia czy wyliczenie technologii, z których ono korzysta. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które z W Adaptem nie miały wcześniej do czynienia, jak i dla tych, którzy rozważają wprowadzenie bezprzewodowych technologii do domowego systemu hi-fi.

W skrócie pisząc to urządzenie, którego zadaniem jest uzupełnienie aktualnie posiadanego systemu stereo hi-fi lub kina domowego o następujące funkcje sieciowe: odtwarzanie plików cyfrowych, usługi streamingowe, radio internetowe oraz przetwarzanie sygnału cyfrowego na formę analogową lub odwrotnie (funkcja DAC oraz ADC). W Adapt może pełnić rolę centralnej magistrali zarządzającej i przetwarzającej sygnał audio z telewizora, dekodera TV, odtwarzacza płyt kompaktowych, Blu-ray, DVD, komputera, tableta, smartfona oraz innych urządzeń. (…) Podsumowując, W Adapt jest urządzeniem integrującym wiele urządzeń via standard Play-Fi (przy wykorzystaniu domowej sieci Wi-Fi), łączy je i komunikuje rozmaite źródła dźwięku i nadajniki takie jak smartfony, tablety, komputery z wieloma głośnikami, wzmacniaczami, amplitunerami, etc w jednej lub kilku strefach (oferując zarówno połączenia cyfrowe i analogowe do budowy systemu). Nie wykorzystuje standardu Bluetooth. Play-Fi akceptuje pliki: MP3 (MPEG Layer III), MA4,  AAC (Advanced Audio Coding), FLAC (Free Lossless Audio Codec) i WAV ((Waveform Audio File).

Definitive Technology W Adapt - test, recenzja, opinie

Ważną cechą W Adapta – podobnie jak pozostałych elementów serii Wireless Definitive'a – jest przyjazna obsługa urządzenia za pomocą aplikacji na smartfon lub tablet. Choć autor o tym nie wspomina, istnieje również wersja na komputery PC. Przekłada się to na bardzo duży komfort użytkowania. Z poziomu jednego urządzenia mamy dostęp do różnorodnych źródeł muzyki, jak pliki zgromadzone na serwerze NAS, radia internetowe czy aplikacje streamingowe typu TIDAL i Spotify.

Uruchamianie urządzenia jest dość proste. Najpierw należy przyłączyć je do zasilania oraz jednocześnie do domowego routera Wi-Fi. Potem potrzeba pobrać (bezpłatną) aplikację Android lub Apple na smartfon lub tablet (które będą źródłem sygnału) z sieci, zainstalować ją i uruchomić. Później sprząc źródło dźwięku z W Adapt – w tym celu należy przycisnąć klawisz Play-Fi z tylu sprzętu. Po kilku sekundach urządzenia sprzęgają się. Następnie można połączyć Play-Fi (z poziomu np. smartfona) z ulubionym serwisem streamingowym. Przyłączyłem Tidal Hi-Fi (16 bit/44,1 kHz) na smartfonie Samsung Galaxy J7, zaś A Adapt przewodem cyfrowym do wewnętrznego DACa wzmacniacza Hegel H160. I już - muzyka gra. Cała nawigacja i sterowanie oczywiście odbywa się z poziomu telefonu. Potem ewentualnie można połączyć rozmaite inne urządzenia typu głośniki bezprzewodowe Wi-Fi, urządzenia DLNA (Digital Living Network Alliance), tablety, etc. i to w kilku strefach. Potencjalna rozbudowa W Adapt o kolejne sprzęty jest bardzo szeroka oraz urozmaicona. Jednakowoż z powodu braku takowych nie dokonywałem kolejnych podłączeń.

Definitive Technology W Adapt - test, recenzja, opinie

Bezprzewodowy dźwięk dobrej jakości to ciągle bardzo młoda dziedzina audio. Pionierem w dziedzinie aplikacji strumieniowych jest TIDAL, oferujący – jak widzieliśmy wyżej – jakość dźwięku równą płycie CD. Definitive to jeden z pierwszych producentów, który wytycza nowe standardy. Do tej pory urządzenia tego typu często sprawiały problemy zawieszając się i gubiąc połączenie, co sprawiało, że radość z zakupu nowego sprzętu szybko przeradzała się w irytację, a urządzenie – jeśli było to jeszcze możliwe – lądowało z powrotem u sprzedawcy. Wygląda na to, że te czasy mamy już za sobą.

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że dźwięk ani razu nie przerwał się, nie zanikł, nie skompresował się. A takie niedogodności mogą czasem przydarzać się w standardzie Bluetooth. W Play-Fi nie zdarzyło się ani razu, co dobrze świadczy o tym rozwiązaniu technicznym. Z kolei brzmienie w skrócie można scharakteryzować jako bogate i selektywne, z dużą energią grania i o sporej dynamice. Dźwięk prowadzony jest pewnie i wyraźnie, mocno i solidnie, równo i rytmicznie. Brzmienie jest kompletne i wiarygodne, czyste i transparentne. Z dużą dozą atencji i kultury. Bezsprzecznie jest to już jakość hi-fi wyższego gatunku.

Cena i specyfikacja Definitive Technology W Adapt w sklep.RMS.pl

Pełen tekst recenzji na blogu Stereo i kolorowo

Definitive Technology W Adapt - test, recenzja, opinie

<