USB 3.1 - nowa wersja interfejsu
 

Chociaż stowarzyszenie USB Promoter Group zatwierdziło finalną wersję USB 3.1 w połowie 2013 roku, implementacje nowego standardu odbywają się powoli. Najbardziej kluczowe zmiany związane z upowszechnieniem nowej wersji zajdą w tym roku. Microsoft zapowiedział, że Windows 10 już w momencie premiery będzie obsługiwać standard USB 3.1.

USB 3.1 - nowa wersja interfejsu
W porównaniu do wersji 3.0, nowy standard złącza szeregowego przede wszystkim będzie dwukrotnie szybszy. Teoretyczna maksymalna prędkość przesyłu danych w standardzie drugiej generacji to 10Gb/s. USB Promoter Group podała, że "SuperSpeed USB 10Gb/s wykorzystuje efektywniejsze kodowanie danych, dzięki czemu dostarczy ponad dwukrotnie większą wydajność od istniejących interfejsów SuperSpeed USB po odpowiednich, w pełni wstecznie kompatybilnych złączach i kablach USB".

Oznacza to, że wszystkie dostępne dziś na rynku urządzenia wyposażone w złącze USB 3.0 i 2.0 typu A będzie można bez przeszkód podłączyć do portu USB 3.1. I odwrotnie, nową generację akcesoriów korzystających już ze standardu 3.1 będzie można podłączyć do 3.0 i 2.0. Do wykorzystania pełnych 10Gb/s będzie potrzebny w tym wypadku odpowiedni kontroler.

USB 3.1 - nowa wersja interfejsu
Wyższa przepustowość to większe możliwości, również w urządzeniach audio. USB 3.1 będzie w stanie odtwarzać pliki o kodowaniu nie tylko 24-bitowym, jak aktualnie, ale również 32-bitowym i wyższym. Producent podaje, że maksymalne teoretyczne możliwości nowego standardu osiągają poziom 128/132 bitów. Jest to rozwiązanie przyszłościowe. Przetworniki C/A obsługujące takie kodowanie w tej chwili nie istnieją. W praktyce oznacza to, że możliwe będzie przesyłanie tym standardem plików o większej gęstości, jak DSD.
USB 3.1 - nowa wersja interfejsu
Nowe USB będzie w stanie obsłużyć aż 5 profili zasilania, od 5V/2A do 20V/5A. Pozwoli to na zasilanie nawet 100-watowych odbiorników, a więc rezygnację z zewnętrznych zasilaczy dla urządzeń peryferyjnych. Być może zestandaryzuje to również zasilanie laptopów.

odtwarzacze strumieniowe sklep rms.pl
Można przypuszczać, że znaczenie interfejsu Thunderbolt jeszcze zmaleje. Mimo przepustowości na poziomie 20Gb/s Apple wciąż pozostaje jedynym producentem, który zainteresował się tym złączem.

Przetworniki DAC USB w sklepie RMS.pl USB 3.1 - nowa wersja interfejsu

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Karta dźwiękowa USB

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony