Droga do TV nowej generacji


Oficjalny kanał Ultra HD 4K opublikował na Twitterze infografikę prognozującą rozwój technologii wyświetlania obrazu. Pokazuje ona stopniowość zmian technologicznych. Zdaniem redaktorów nie będą one mieć charakteru rewolucji, która nadejdzie z dnia na dzień. Przewidują raczej długotrwały proces, w którym kluczowe znaczenie będzie mieć wsteczna kompatybilność wprowadzanych standardów.

Droga do TV nowej generacji
Według infografiki znajdujemy się obecnie na początku drugiej fazy ery UHD-I. Najbardziej popularnym interfejsem przesyłu danych Ultra HD jest HDMI 2.0a, obsługujący wchodzący dopiero do powszechnego użytku format high dynamic range (HDR), korzystającego z gamy kolorów Rec.2020 WCG. Nowa technologia wyświetlania obrazu rozwija jakość prezentowanych materiałów poprzez jednoczesne wyświetlanie większej ilości detali zarówno dla ciemnych, jak i jasnych części obrazu. Daje to wrażenie bycia wewnątrz obrazu. Z technologii korzysta m.in. standard Dolby Vision.

Droga do TV nowej generacji

kable hdmi sklep rms.pl

Wciąż dominującym sposobem przesyłania dźwięku jest wielokanałowe audio. Dzięki wprowadzeniu standardów DTS:X i Dolby Atmos z każdym rokiem technologia umiejscawiania obiektów dźwiękowych w przestrzeni będzie coraz bardziej popularna, o czym świadczy choćby wprowadzanie do sprzedaży coraz większej ilości amplitunerów kina domowego obsługujących nowe formaty. Można przywołać np. nową serię Onkyo TX-RZ. Droga do TV nowej generacji Redaktorzy przewidują, że w kolejnych latach standard HDMI ustąpi miejsca DisplayPort i USB 3.0. Oba standardy mają obsługiwać niestosowaną jeszcze dziś rozdzielczość 5K, choć infografika mówi o niewyobrażalnej dziś rozdzielczości na poziomie 7K. Ponadto na 2017 rok, razem z upowszechnieniem trójwymiarowego dźwięku, konstruktorzy przewidują podwojenie prędkości wyświetlania klatek na sekundę, do 120FPS. Głębia kolorów z kolei ma zwiększyć się do 12-bit.

Prognoza wygląda interesująco. Otwartym pozostaje pytanie, czy i na ile możemy oczekiwać jej sprawdzalności. Wiadomo, że próbki nowych technologii wyświetlania obrazu, które możemy znaleźć w sieci już teraz robią piorunujące wrażenie. Trudno wyobrazić sobie ich kilkukrotne rozwinięcie. Pożyjemy, zobaczymy.
Telewizory w sklepie RMS.pl
Projektory do kina domowego w sklepie RMS.pl
Droga do TV nowej generacji