Chcesz muzyki w hi-res? Szukaj tego znaku


Chociaż gęsta muzyka w plikach zadomowiła się w świecie audiofilów już na dobre, a co bardziej innowacyjni fani nowoczesnych technologii wymieniają pliki na bezstratny streaming, dopiero w ostatnich dniach udało się ustalić wspólny, jednolity symbol dla sygnału audio o jakości wyższej niż płyta CD.


Jak zwykle w przypadku nowinek technicznych w branży audio Japończycy wysunęli się na zdecydowane prowadzenie – najpierw walnie przyczynili się do opracowania i rozwoju standardów hi-res, potem wypracowali własny logotyp, który obowiązuje już od 2014 roku.


Teraz reszta świata, postanowiła podążać ustaloną przez nich drogą, niestety, bez adaptacji obecnego już na urządzeniach Sony i Pioneera logotypu. Jak już niejednokrotnie miało miejsce w branży audio-video część organizacji zdecydowała się na stworzenie oddzielnego logotypu i oddzielnej definicji standardu dźwięku hi-res. Ostatnio, podobna sytuacja miała miejsce podczas konkurencji Blu-ray vs HD-DVD, gdzie wojna logotypów była tylko ozdobą dla prawdziwej wojny dwóch różnych formatów i sposobów zapisu danych audiowizualnych.

kino domowe

W przypadku standardów hi-res, jak na razie mówimy tylko o różnych logotypach, gdyż za żadnym z nich nie stoi określony format plików lub streamingu. Za nowy logotyp, który będzie używany przez branżę skupioną w Europie, Kanadzie i USA odpowiedzialne jest przede wszystkim RIIA (Recording Industry Association of America), które zdefiniowało nowy standard następująco:

“[...]lossless audio capable of reproducing the full spectrum of sound from recordings which have been mastered from better-than-CD-quality music sources which represent what the artists, producers and engineers originally intended”.
W dużym skrócie: hi-res to każdy format, który zapewnia jakość dźwięku wyższą niż CD czyli (16/44). I jest to interpretacja bardzo przychylna, ponieważ dosłownie mowa jest o bezstratnym audio, które zostało zmasterowane ze źródeł o wyższej jakości dźwięku niż płyta CD. A to z kolei oznacza, że w wielu przypadkach także sama płyta CD spełnia wymóg hi-res, ponieważ masterowana jest ze zdecydowanie wyższej jakości źródeł studyjnych. Kliknij po ofertę odtwarzaczy strumieniowych w sklep.RMS.pl
Kliknij po ofertę przetworników DAC w sklep.RMS.pl