Pioneer VSX-1131
cena od 2599.00 zł.
PORÓWNAJ PRODUKTY WYBIERZ MĄDRZE >
 


Japoński Pioneer to firma imponująco regularna, jeżeli chodzi o wprowadzanie na rynek nowych produktów. Dokładnie rok temu do sprzedaży trafiły modele VSX-830 oraz VSX-1130. Dziś witamy ich następców, oznaczonych czytelnie jako VSX-831 i VSX-1131. W obu można znaleźć nowoczesne funkcje, przygotowujące amplitunery na dłuższy cykl życia, niż rok – jak obsługa sygnału 4K Ultra HD z najnowszą technologią HDR.

Poniżej prezentujemy opis wyższego modelu, VSX-1131.

Pioneer VSX-1131

Oprócz eksperymentów Yamahy z linią Slim, producenci amplitunerów pozostają wierni standardowym, pełnowymiarowym konstrukcjom. Nie inaczej jest w przypadku nowego Pioneera. Są to solidne „skrzynki”, o typowej szerokości 43,5cm ważące mniej więcej słuszne dziesięć kilo. W porównaniu do wydań ubiegłorocznych wygląd amplitunerów zmienił się niewiele.

Metalowe fronty wykonane ze szczotkowanego aluminium wyglądają estetycznie, centralne miejsce zajmuje duży wyświetlacz. Po bokach przedniej ściany znajdują się pokaźne potencjometry, przycisk włączania i wyłączania oraz zestaw złącz. Po lewej stronie jest to wejście na mikrofon kalibracyjny MCACC oraz wyjście na słuchawki, utrzymane w standardzie duży jack 6,3mm. Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy jest w stanie obsłużyć słuchawki o impedancji do 330 Ω przy mocy 90mW. Po prawej znajdziemy wejścia USB dla pendrajwów i dysków zewnętrznych, HDMI oraz – nowość wobec poprzedniej wersji – gniazdo AUX jack 3,5mm. Przyciski w górnej części pozwalają na manualne włączenie autorskiego trybu Pure Direct czy technologii poprawy jakości muzyki skompresowanej, Sound Retriever. W porównaniu do ubiegłorocznej wersji, zmieniono system wentylacji górnej ściany amplitunera. Zamiast okrągłej perforacji zastosowano wycięto drobne, podłużne otwory.

Pioneer VSX-1131

Tylne ściany współczesnych amplitunerów są jasnym sygnałem powolnego zaniku wejść analogowych, których jest coraz mniej – choć, szczególnie w wyższym modelu, całkiem się z nich nie rezygnuje. Co nie dziwi, na domowych półkach wciąż nie brakuje sprzętu starszej klasy, wyposażonego w wejścia kompozytowe czy komponentowe. Dokładnie te standardy wideo znajdziemy z tyłu VSX-1131, podobnie jak 4 wejścia liniowe 2xRCA oraz dodatkowe wejście dla gramofonu wyposażonego we wkładkę MM.
Wiadomo jednak, że wejścia analogowe są montowane niejako z uprzejmości, dużo większą część siły pochłania sekcja cyfrowa. Każde z siedmiu wejść HDMI jest w stanie przyjąć sygnał 24-bitowy sygnał w rozdzielczości 4K Ultra HD przy 4:4:4. Wyposażone są też w HDCP 2.2, gwarantującą kompatybilność źródeł i telewizorów Ultra HD, których era na rynku dopiero przed nami. Oprócz tego, VSX-1131 jest przygotowany na technologię HDR (High Dynamic Range) przy palecie kolorów BT.2020. Za dźwięk odpowiada przetwornik C/A AK4458 - ten sam, co zastosowany w ostatnich Onkyo TX-RZ - zdolny do pracy z sygnałem 32-bit/384kHz oraz 12 trybów surround producenta, przygotowanych zarówno na wyzwania kinowe, jak i muzyczne. Pioneer VSX-1131 Na pokładzie amplitunera zamontowano siedem końcówek mocy przygotowanych do pracy z obciążeniem od sześciu do szesnastu omów. Producent podaje, że przy rozkręconym jednym kanale i sześciu omach impedancji amplituner oferuje 160W. Wartość stosunku sygnału do szumu jest identyczna z ostatnimi konstrukcjami Onkyo i Pioneera – 106dB dla wejść liniowych oraz 80dB dla wejścia gramofonowego. Z tyłu znajdziemy aż dziewięć par wyjść głośnikowych, z czego jedna jest przeznaczona dla drugiej strefy (podobne jak para wyjść RCA) bądź bi-ampingu, zaś jedna dla Dolby Atmos. W momencie wejścia na rynek urządzenie jest już w stanie obsługiwać ten standard, za kilka miesięcy zaś ma pojawić się bezpłatna aktualizacja oprogramowania przygotowująca na współpracę z DTS:X, co jest standardem w przypadku większości nowych amplitunerów. Dwa wyjścia subwooferowe upoważniają do zorganizowania na osiedlu niewielkiej, lecz dobrze odczuwalnej burzy.

Pioneer VSX-1131

Funkcje sieciowe nowego VSX-1131 są rozwiązane w sposób wyczerpujący. Użytkownicy smartfonów i tabletów poradzą sobie za pomocą Bluetooth i AirPlay, zaś zwolennicy „poważniejszych” połączeń sieciowych również się nie zawiodą. Amplituner obsługuje LAN i WLAN, przyjmując po sieci gęste pliki FLAC i DSD (do 5.6MHz), podobnie zresztą jak po USB. Możemy również skorzystać z aplikacji strumieniowych, jak Spotify, Deezer czy Tidal. Stacji radia internetowego, do jakich daje dostęp amplituner nie zliczyły dotąd najtęższe głowy. Warto też wspomnieć o ciekawej funkcji FireConnect, umożliwiającej bezprzewodowe (Wi-Fi) wysyłanie dźwięku z każdego podłączonego źródła - od gramofonu do muzyki strumieniowej - do kompatybilnych głośników umieszczonych w dowolnym miejscu domu. Takimi głośnikami są m.in. Harman Kardon Omni. Dzieła dopełnia nowy interfejs graficzny oraz wygodny pilot. Nowy amplituner jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych, jakich – nie sztuka się domyślić.


Cena i specyfikacja Pioneer VSX-1131 w sklep.RMS.pl
Pioneer VSX-1131Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony