Hybrid Log-Gamma - telewizja w HDR
 


Opisywany w ubiegłym tygodniu odtwarzacz Blu-ray 4K UltraHD, Sony Sony UBP-X1000ES jest jednym z pierwszych urządzeń, do których zaimplementowano Hybrid-Log Gamma HDR – specyficzny rodzaj sygnału opracowany przez BBC i japońskie NHK. Dziś chcemy przybliżyć, czym wyróżnia się ta technologia.

Hybrid Log-Gamma - telewizja w HDR
HDR – high dynamic range – w sygnale wideo jest nowością. Jest to technologia zaczerpnięta z fotografii, zwiększająca zakres dynamiki wyświetlanych obrazów. Możliwość oddania większej różnicy jasności pomiędzy poszczególnymi elementami sprawia, że obraz telewizora znacznie bardziej przypomina świat oglądany gołym okiem. Technologia HDR od kilku miesięcy jest standardem obecnym w amplitunerach kina domowego, telewizorach czy odtwarzaczach Blu-ray. Nie jest zależna od rozdzielczości, jednak należy jej się spodziewać przede wszystkim w materiałach 4K.

Hybrid Log-Gamma - telewizja w HDR

BBC i NHK, jako główni nadawcy telewizji, mają świadomość ogromnego zróżnicowania urządzeń wykorzystywanych przez ich klientów. Celem ich współpracy jest możliwość nadawania sygnału HDR przez standardową 10-bitową infrastrukturę telewizyjną i, jednocześnie, uniezależnienia go od konkretnego odbiornika. Wysyłany sygnał zawiera w metadanych precyzyjne informacje o poziomach naświetlenia poszczególnych elementów, które pozwalają wiernie odtworzyć go na domowych odbiornikach o różnych poziomach jasności. Oprócz tego standard HLG będzie kompatybilny zarówno z telewizorami wyposażonymi w HDR, jak i tymi, które obsługują standardowy zakres dynamiki (SDR).

Telewizory w sklep.RMS.pl

Hybrid Log-Gamma - telewizja w HDR

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony