Spotify pozwane na 1,6miliarda dolarów za naruszanie praw autorskich

 Wixem Music Publishing pozywa giganta światowego streamingu muzyki na kwotę 1,6 miliarda dolarów za naruszanie praw autorskich.

Wixem Music Publishing to firma, która ma pod swoją opieką artystów takich jak The Doors, Tom Morello z Rage Against the Machine czy Tom Petty. Zarzucają oni Spotify niewywiązanie z rozliczania się z praw autorskich do utworów ich podopiecznych. Ich zdaniem minimum 21% wszystkich piosenek oferowanych przez serwis (a jest ich ponad 30 milionów) wykorzystywane są nielegalnie, bez nabycia odpowiednich licencji i praw. Na tej podstawie Wixem wnioskuje o najwyższe możliwe odszkodowanie.

Pozywający liczą na ugodę i dogadanie się ze Spotify poza murami sądu, jednak jeśli do tego nie dojdzie, obiecują podtrzymanie pozwu i rozwiązanie sprawy przed organem wymiaru sprawiedliwości.

Strumieniowe do muzyki

Wieść o kolejnym pozwie dla Spotify (w ubiegłym roku zostało oskarżone – na 43 miliony dolarów - przez grupę twórców piosenek i wydawców o wykorzystywanie ich dzieł bez nabycia licencji) zbiega się w czasie z informacją o kolejnych sukcesach platformy. Liczba płatnych subskrybentów osiągnęła właśnie 70 milionów. Powiększenie jej o 20 milionów zajęło zaledwie siedem miesięcy.

Podczas gdy na fali kolejnych oskarżeń Spotify chwali się wciąż rosnącą liczbą subskrybentów, Tidal boryka się z niemałymi problemami finansowymi i może zniknąć z rynku w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, co może jeszcze bardziej wzmocnić pozycję zielonego giganta rynku streamingowego.

Spotify pozwane na 1,6miliarda dolarów za naruszanie praw autorskich