UOKiK
 

 

Jak donosi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów śledztwo dotyczące polskiego rynku jest na ukończeniu i Yamaha jest zagrożona karą do 10 procentów rocznych obrotów.

 

Jak twierdzi prezes Urzędu, Marek Niechciał, wszystkie zebrane przez UOKiK dowody wskazują na to, że klienci marki Yamaha przepłacali za produkty muzyczne już od 2004 roku. Yamaha miała w niedozwolony sposób kontrolować konkurencję cenową na rynku:

„Z ustaleń urzędu wynika, że w ciągu kilkunastu lat partnerzy handlowi spółki mogli stosować ustalone z nią ceny. Sprzedawcy obserwowali wzajemnie swoje działania i informowali Yamaha Music Europe, jeżeli któryś z nich sprzedawał taniej sprzęt muzyczny. Spółka wzywała go wówczas do zmiany cennika, a jeżeli nie przyniosło to skutku, mogła anulować przyznane wcześniej przywileje, np. preferencyjne ceny, dostarczenie rzadkich instrumentów, wcześniejsze dostawy, czy organizowanie wydarzeń z muzykami”.

Elektronika do stereo i kina domowego w sklep.RMS.pl

Urząd stoi na stanowisku, że tego typu porozumienie sprawia, że konsumenci przepłacają za produkty, gdyż eliminowana jest jakakolwiek forma konkurencji między przedsiębiorcami.

Z kolei wiceprezes Urzędu, Michał Holeksa, zwraca uwagę na to, jakie produkty i gdzie konsumenci powinni kupować, aby mieć pewność, że nie przepłacają za produkty marek, które nie chcą uczestniczyć w zdrowej konkurencji rynkowej:

„Zakupy w internecie stają się z roku na rok coraz popularniejsze. Dlatego organy ochrony konkurencji na całym świecie muszą zwracać szczególną uwagę, czy przy handlu w sieci nie dochodzi do zmów, które powodują, że konsumenci muszą płacić drożej za produkty. Przedsiębiorcy sprzedający online mogą również ulegać pokusom wykorzystania nowych technologii do stosowania praktyk ograniczających konkurencję. Zadaniem urzędów jest przewidywać i wykrywać tego rodzaju działania. Na ten temat rozmawiamy podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Konkurencji” – mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Więcej informacji na stronach Urzędu:

https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15010 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony