Google rezygnuje z Chromecast Audio - czym go zastąpić?
 

Kilkuletnie raptem urządzenie (wprowadzone na rynek w 2015 roku) ma zniknąć z oferty giganta z Mountain View. I to już wkrótce, bo Google już zaprzestał produkcji kolejnych sztuk Chromecast Audio.

Producent uspokaja, że urządzenie wciąż będzie wspierane. Jednak jak długo i w jaki sposób? Tego nie wiemy, a szybkie wycofywanie niewielkiego dongla ze sprzedaży może nie napawać optymizmem.

Ci, którzy do tej pory jeszcze się nie zdecydowali, a chcą przetestować działanie Chromecast Audio, powinni się śpieszyć. Decyzję ułatwia też fakt, że wiele sklepów obejmuje urządzenie promocjami czy specjalnymi rabatami.

Google rezygnuje z Chromecast Audio - czym go zastąpić?

Dla tych, którzy nie do końca wiedzą czym jest Chromecast Audio, spieszymy wyjaśniać: to niewielkie urządzenie, które podłączamy do naszego sprzętu HiFi – amplitunera, odtwarzacza wieży, by móc bezprzewodowo strumieniować do nich muzykę na przykład ze smartfona. Chomecast działa w obrębie domowej sieci Wi-Fi i obsługuje między innymi Spotify i Google Music.

Elektronika do stereo i kina domowego w sklep.RMS.pl

Czym zastąpić Chromecasta, jeśli nie zdążymy z zakupem ostatnich sztuk od Google? Świetnym, wielofunkcyjnym rozwiązaniem jest Connect Hub od MEE Audio. To niewielki transmiter i receiver (nadajnik i odbiornik) Bluetooth, korzystający z Bluetooth 4.2 oraz aptX Low Latency. To urządzenie, które znacznie rozszerza funkcjonalność Chromecasta: dzięki niemu, możemy na przykład

  • strumieniować bezprzewodowo muzykę z telefonu do Connect Huba, a następnie przewodowo do głośników czy soundbarów
  • przesyłać przewodowo muzykę z telewizora do Connect Huba, a następnie bezprzewodowo do głośników czy słuchawek Bluetooth
  • przesyłać muzykę przewodowo z telewizora do Connect Huba, a następnie dwutorowo: przewodowo do zestawu audio (na przykład miniwieży) i bezprzewodowo do głośnika / słuchawek Bluetooth – jednocześnie!

Więcej o Connect Hub pisaliśmy TUTAJ.

Cena i specyfikacja MEE Audio Connect Hub w sklep.RMS.pl >>

Czym zastąpić Chromecast Audio?

Warto też pochylić się również nad rozwiązaniem od Pro-Ject, którym jest Bluetooth Box S. Obsługuje on Bluetooth 3.0 z aptX i SBC, zapamiętuje do ośmiu urządzeń, jest wyposażony w wyjścia analogowe i cyfrowe (2x RCA, Toslink oraz koaksjalne) i – co najważniejsze – nie degraduje i nie obniża jakości strumieniowanej muzyki.

Cena i specyfikacja Pro-Ject Bluetooth Box S w sklep.RMS.pl >>

Najbardziej wymagającym spodoba się na pewno odbiornik (adapter) Bluetooth z przetwornikiem cyfrowo – analogowym DAC, czyli Mass Fidelity Relay. To urządzenie to reprezentant prawdziwie audiofilskiej klasy streamingu. Dlaczego?

  1. Zasięg - Relay korzysta ze specjalnie zaprojektowanych obwodów w celu minimalizacji szumu, co pozwoliło zastosować bardziej czuły odbiornik i zapewnić użytkownikom większą mobilność sięgającą praktycznie w każdych warunkach 10 metrów.
  2. Moduł Bluetooth - moduł zastosowany w Relay obsługuje zarówno kodowanie aptX oraz AAC.
  3. Procesor cyfrowy Cirrus Logic - Relay został wyposażony w dedykowany procesor Cirrus Logic zdolny do pracy z sygnałem Bluetooth 2.1EDR, który następnie konwertuje na sygnał cyfrowy 24bity/48kHz. Procesor pracuje z parametrami: zakres dynamiki 128dB oraz zniekształceniami THD 0.0001%.
  4. 24 bitowy DAC Burr-Brown - sekcja analogowa oparta jest o przetwornik DAC marki Burr-Brown.
  5. Firmware - napisane od podstaw, autorskie oprogramowanie synchronizuje pracę trzech procesorów w umieszczeniu tak aby nie pojawiły się jakiekolwiek błędy czasowe lub cyfrowe artefakty wpływające na wierność sygnału audio.
  6. Zasilanie - jak wysokiej klasy audiofilska elektronika, Relay dysponuje wbudowaną sekcją zasilania z własną stabilizacją napięcia, tak aby czułe półprzewodniki pracowały zawsze z taką samą wydajnością.

Czym zastąpić Chromecast Audio?

Ponadto Relay korzysta z wysokiej klasy obudowy wyciętej z jednego kawałka aluminium stosowanego w lotnictwie kosmicznym. Całości dopełnia wysokiej klasy okablowanie analogowe (2xRCA) oraz cyfrowe (koaksjalne) specjalnie zaprojektowane do współpracy z Relay.

Więcej o Mass Fidelity Relay pisaliśmy TUTAJ.

Cena i specyfikacja Mass Fidelity Relay w sklep.RMS.pl >>

Czym zastąpić Chromecast Audio?

Komentarze  

0 #2 adamp4 2019-12-25 17:03
Ja kupiłem ostatnio iEast AudioCast M5 i testuję.
Cytować
+2 #1 art 2019-11-02 12:33
Jak pannautor może porównywać tak różne urządzenia jak Chromecast i odbiorniki bluetooth. To tak, jak szukać analogii między kamieniem węgielnym A węglem kamiennym. Dla informacji sz.p. autora - Chromecast nie wymaga urządzenia, które na niego będzie wysyłać dane, wymagabjedynie urządzenia, które zainicjuje streaming. Odbiorniki bluetooth wymagają ciągłego wysyłania danych - są zwykłymi przetwornikami.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony