Dwóch papieży Netflix
 

Netflix wychodzi naprzeciw tym, którzy filmy i seriale oglądają z ekranu smartfona, wprowadzając specjalny kodek wideo, który pozwoli zaoszczędzić nieco pakietu danych komórkowych.

Według zapewnień Netflixa, darmowy kodek AV1 ma zapewnić aż o 20% większą wydajność przesyłu danych w porównaniu do obecnie stosowanego kodowania VP9, co ma się widocznie przełożyć na prędkość zużywania transferu danych w telefonie.

AV1 zostało stworzone wspólnie przez największych gigantów: Netflixa, Amazona, Google, Intela i nie tylko, a prace nad nim trwały już od 2015 roku. Twórcom zależało na ominięciu opłat licencyjnych (z którymi związane jest korzystanie między innymi z takich systemów kodowania jak HEVC), a przede wszystkimi zminimalizowaniu ilości danych potrzebnych do strumieniowania wideo w jakości 4K z obsługa HDR.

Pierwszy raz AV1 został wykorzystany w 2018 roku, jednak twórcy napotkali problemy z kompatybilnością formatów. Netflix może zatem kodować treści z wykorzystaniem kodeka jedynie dla wybranych tytułów i jedynie na urządzeniach Android, których użytkownicy wybrali opcję oszczędzania danych.

Netflix zapewnia jednak, że dąży do zapewnienia pełnej kompatybilności AV1 ze wszystkimi platformami.

YouTube kodek AV1 testuje już od ponad roku, stosując go przy wideo w rozdzielczości do 480p.

Netflix Bojack Horseman

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony