Targi CES 2022: technologia jutra w Las Vegas

Targi CES 2022

 

W Las Vegas ma miejsce właśnie 52. edycja słynnych targów elektroniki CES (Consumer Electronics Show). To przestrzeń, w której co roku firmy z całego świata prezentują trendy kształtujące technologię jutra. W tym roku ponad 2200 marek przedstawi swoje najnowsze, ekscytujące propozycje ze świata audio, kina domowego, audio, gier, inteligentnego domu, żywności, motoryzacji, czy NFT.

 

Fot. Unsplash

Jak co roku wielcy gracze typu Google, Amazon, Qualcomm, Intel, Sony, Samsung czy Panasonic korzystają z okazji by na CES 2022 zapowiedzieć innowacje, nad którymi pracują lub planują wprowadzić w najbliższym czasie, m.in. nowe modele laptopów, monitorów i urządzeń gamingowych, telefonów komórkowych i telewizorów. Możemy tu zobaczyć np. BMW iX Flow, czyli samochód zmieniający kolory, holograficzny wyświetlacz stołowy PORTL M, nowe projekty chipów Intel z serii H oraz 14-rdzeniowy i 20-wątkowy procesor mobilny Intel Core i9-12900HK, niezwykle obiecującą kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 3090 Ti, pilot Samsunga, który ładuje się poprzez WiFi, czy czujnik tłuczonego szkła firmy Ring, który wyśle powiadomienie na aplikację lub włączy alarm w domu.

Fot. BMW

Jeśli chodzi o innowacje na rynku audio, to warto tu wymienić np. okrzyknięte mianem „niewidzialnych słuchawek” Noveto N1, które wyglądają jak minisoundbar i dzięki technologii rozpoznawania i śledzenia twarzy oraz kierunkowego emitowania ultradźwięków mają przesyłać muzykę tylko do określonego użytkownika, a osoby przebywające w pobliżu nie będą ich słyszeć. Rozwija się także sektor „kina domowego w samochodzie”. Amazon i BMW przedstawili efekt swojej współpracy, czyli nowy system pokładowej rozrywki BMW Theater Screen, który ma zapewnić usługą streamingu video 4K oraz łączność z internetem 5G. Za nagłośnienie odpowiada Bowers & Wilkins, a odpowiednie efekty dźwiękowe opracował sam Hans Zimmer. Poza tym ciekawie zapowiada się przenośny głośnik Bluetooth, opracowany przez firmy Exeger i Mayht, który zamienia światło w energię i nie wykorzystuje do tego paneli fotowoltaicznych. LG Electronics natomiast zaprezentowało Soundbar LG S95QR 9.1.5 o mocy wyjściowej 810 W i konfiguracji kanałów 9.1.5, w którym po raz pierwszy na świecie głośnik centralny skierowano do góry.

CES 2022 jak zwykle obfituje także w różne niezwykłe osobliwości. Autonomiczny bolid, a nawet autonomiczny elektryczny ciągnik John Deere! Poza tym zobaczymy tam, m.in. robota japońskiej firmy Pedia-Roid, który przypomina wiercące się dziecko i na którym przyszli dentyści mogą trenować swoje podejście do przestraszonego pacjenta. Przytulną poduszkę Qoobo z ogonem kota to rodzaj terapeutycznego robota, która reaguje na dotyk i ma przynieść ukojenie w chwili smutku: jeśli go pieścisz, delikatnie się kołysze, jeśli go pocierasz, to może zamruczeć i poruszać ogonem. Pierścionek firmy Movano, który monitoruje sen, tętno, zmienność tętna, oddech, temperaturę, tlen we krwi, kroki i kalorie, a w przyszłości ma także w sposób nieinwazyjny sprawdzić poziom glukozy i ciśnienie krwi. I wiele innych ciekawostek ze świata automatyki, elektroniki i nowoczesnej technologii.

Dzisiaj ostatni dzień CES 2022. Wydarzenie niestety zostanie skrócone o jeden dzień z powodu covidowych obostrzeń, ale i tak można to postrzegać jako sukces, że udało się je zorganizować także w tradycyjnej formule „oko w oko”.