Record Store Day 2016


W 2007 roku kilku entuzjastów płyty winylowej wpadło na pomysł zorganizowania wydarzenia, będącego swoistym hołdem dla klasycznego nośnika. Inicjatywa okazała się być strzałem w dziesiątkę. Na przestrzeni lat zaangażowały się w nią tysiące melomanów oraz wielu artystów z najwyższej światowej półki. Mowa oczywiście o Record Store Day – Dniu Sklepu z Płytami. Od 2008 roku odbywającym się w każdą trzecią sobotę kwietnia. Jak łatwo policzyć, w tym roku obchodziliśmy go przed czterema dniami.

Record Store Day 2016

Idea święta, zrzeszającego artystów, sprzedawców oraz miłośników płyt winylowych narodziła się przed 9-cioma laty w Kalifornii. Jego ważną ideą było wspieranie niezależnych, niezrzeszonych w sieciach sklepów z nagraniami. Od początku imprezy po dziś dzień w trzecią sobotę miesiąca organizowane są spotkania z artystami, koncerty i wystawy. Sprzedawcy i wytwórnie przygotowują też ekskluzywne wydania płytowe, przygotowane specjalnie na tę okazję. W epoce cyfrowej muzyki cała impreza stała się fenomenem na skalę światową. Marc Fayd'Herbe, dyrektor sprzedaży w wytwórni Universal Music stwierdził, że Record Store Day to „najlepsza rzecz, jaka mogła spotkać niezależne sklepy muzyczne”. Od pierwszej odsłony imprezy sprzedaż płyt winylowych w Stanach Zjednoczonych wzrosła czterokrotnie. W ubiegłym roku przychody ze sprzedaży płyt wyniosły, bagatela, 200 mln. dolarów.

Record Store Day 2016

Wydarzenie zawdzięcza swą popularność zaangażowaniu gwiazd muzyki. Za pierwszym razem rozgłos imprezie nadał koncert Metalliki – pierwszego nieoficjalnego ambasadora Record Store Day – w sklepie Rasputin Music w kalifornijskim Berkeley. Na przestrzeni lat imprezę wspierali tacy ludzie, jak Tom Waits, Bob Dylan, Leonard Cohen, Ozzy Osbourne, Iggy Pop... Wymieniać można długo.

gramofony i akcesoria

W bieżącym roku z okazji Record Store Day wytwórnie płytowe przygotowały specjalne edycje płyt m.in. Patti Smith, Johnny'ego Casha, The Doors czy nieodżałowanego Davida Bowie'go.

Record Store Day 2016

W tym roku historia zatoczyła koło. Metallica po raz kolejny zagrała w Rasputin Music. Niemal godzinny koncert utrzymany był w klimacie dość nostalgicznym. Muzycy zagrali materiał jedynie z dwóch pierwszych płyt. Zabrzmiały takie utwory, jak For Whom The Bell Tolls, Creeping Death czy Fade To Black. Z oczywistych względów na sali obecna mogła być jedynie garstka widzów – byli to członkowie oficjalnego fanklubu Metalliki. Pozostali mogli obejrzeć transmisję w Internecie. Jej pełen zapis dostępny jest na oficjalnym fanpage'u zespołu.

Record Store Day 2016

W Polsce Record Store Day obchodzony jest od pięciu lat. Na oficjalnej stronie wydarzenia zgłoszonych jest 13 sklepów z całego kraju.
Gramofony i akcesoria w sklep.RMS.pl

Audiofilskie płyty winylowe w sklep.RMS.pl

Record Store Day 2016
 

<